Раннє втручання: що це за послуга та для кого
Партнерські матеріали

На всеукраїнській пресконференції фахівці та батьки презентували послугу раннього втручання, яка допомагає родинам, що виховують дітей  раннього віку з порушеннями розвитку

  • Юлія Напольська і Анна Максимова
  • Інститут раннього втручання
  • 15 Вересня

Це партнерський матеріал

 

Навіть в умовах воєнного стану в Україні продовжується робота з сім’ями дітей, які мають порушення розвитку або ризик таких порушень. Після повномасштабного вторгнення послуга раннього втручання набула ще більшої актуальності,  адже фахівці раннього втручання надають допомогу  і родинам дітей з травмами війни.

9 вересня одночасно у кількох містах України відбулася прес конференція, присвячена розширенню послуги раннього втручання, розвитку її в нових містах України. Фахівці з раннього втручання познайомили містян з послугою та її загальними засадами.

Ранній вік – найважливіший у розвитку дитини, тому що це період високої нейропластичності і саме в цей час закладається фундамент для її подальшого  життя. Розвиток дитини безпосередньо залежить від її можливостей брати участь в повсякденному житті та здатності впливати на життєву ситуацію навіть в ранньому віці.

Команди з Харкова, Дніпра, Нікополя, Полтави, Кропивницького та Чернігова представили сімейно-центровану послугу раннього втручання, яка дає комплексне рішення питань, що виникають у родин з дітьми  віком від народження до чотирьох років з порушеннями розвитку чи ризиком їх появи.

2023 09 25 12.20.19

Послуга  дає змогу батькам краще зрозуміти свою дитину та поліпшити родинні взаємини. Батьки  стають  більш компетентними, розуміють, яким чином можна вбудувати різні розвивальні стратегії в щоденне життя родини та використовувати їх між зустрічами з фахівцями, а отже і показники розвитку дитини у різних сферах та її залученість в щоденних активностях сім’ї зростають.

На прес конференції досвідом співпраці з фахівцями раннього втручання ділилися сім'ї, які отримують цю послугу.

Наталія Вовк, мама Андрія, поділилася своєю історією та досвідом роботи зі спеціалістами:

«24 лютого ми виїхали із Харкова у іншу область. І так вийшло, що ми не один раз переїжджали, часто лежали у лікарні, тричі навіть з важким станом. Коли повернулися в Харків, вирішили звернутися до невролога у нашій дитячій поліклініці, щоб зрозуміти, чому Андрій так себе поводить. Невролог назначила нам дослідження по своїй спеціальності, які, в принципі, нічого не виявили з боку здоров'я фізичного. Вона порадила нам звернутися у Центр раннього втручання. Сходивши в центр, ми вирішили, що будемо продовжувати нашу співпрацю. Нам дуже сподобалося, що спеціалісти приходять додому до сімей.

Мені дуже імпонують методи раннього втручання. Ми в дружній, знайомій дитині обстановці займаємося і навчаємося і головне, я побачила, що у дитини є стрімкий результат. Я завжди отрмую дієві поради, які допомагають»

Команда раннього втручання разом з батьками дитини працює над розробкою та виконанням сімейного плану, орієнтованого на потреби,  можливості  та пріоритети  дитини та сім’ї.

Так, родина Вовк вже частково досягла цілей, які ставились в сімейному плані, чим дуже задоволена Наталія:

«У Андрія затримка мовного розвитку і проблеми з комунікацією з дітьми та іншими дорослими. У перший домашній візит фахівчині він ніяк не реагував, тільки плакав і відвертався. На другий візит він вже більш-менш став реагувати на неї, гратися з нею. А от останнього візиту взагалі він хвилину чи дві якось так позаглядував на неї, а потім  з радістю пішов на контакт до неї. Я помітила дуже великі зміни, і що саме головне, що спеціалісти даного центру, вони не тільки розповідають, як правильно навчати дитину в даній ситуації, вони ще розповідають, як батьки мають реагувати на якісь нестандартні ситуації. Дуже нам допомогло і онлайн спілкування із психологом, вона також дає колосальну підтримку. Ми розробили наш спільний план на пів року. Прописали пункти, що має Андрій зробити за цей час, які досягнення у нього мають бути. І ви знаєте, ми вже 50%, я думаю, вже виконали з того, що ми запланували»

Послуга поліпшує якість життя родини, адже зберігає матеріальні та психологічні ресурси батьків, допомогаючи не випадати із суспільного життя.

Мама Андрія ділиться досвідом психологічної підтримки, отриманої від команди фахівців:

«Я, як мама, потребую допомоги і психологічно. Знаєте, першочергово чому я звернулася за послугою? Тому, що я любитель почитати всі діагнози в мережі і нервувати з цього приводу. Хотіла спростувати усе те, що собі придумала і зрозуміти, яка у нас ситуація об'єктивно. Команда раннього втручання мене підтримала, сказали, що у Андрія, якогось страшного діагнозу не бачать, є посттравматичне після воєнних дій і взагалі переїздів.  Скоріше, навіть мій панічний стан передався Андріїві. Все-таки мама і дитина дуже пов'язані емоційно між собою, тому я теж отримувала і психологічну, і моральну підтримку від них, за що дуже вдячна»

Фактично, сім'ї разом з командою фахівців раннього втручання працюють над розвитком та соціалізацією дітей, а така системна робота допомагає мінімізувати ризики інвалідизації у майбутньому та покращити рівень інтеграції у суспільство дітей з інвалідністю.

Послуга раннього втручання не лише сприяє розвитку  дитини та соціальній інклюзії.  Вона підсилює батьків в їх батьківстві, нарощує їх впевненість, компетентність та самоефективність.

Послуга раннього втручання економічно вигідна державі. Так, кожен долар, витрачений на раннє втручання, економить 17 доларів, які витрачаються  на лікування, реабілітацію і інші послуги у подальшому.

Послуга раннього втручання розвивається та впроваджується у нових містах України, враховуючи актуальність допомоги сім’ям з маленькими дітьми  та сучасні реалії війни. Підготовлені команди надають послугу раннього втручання, відповідаючи на виклики сьогодення.

 


Матеріал підготовлено в рамках проекту, що реалізується за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю / UNPRPD, уряду Японії, Німецької установи для відбудови KFW Центром Джерело в межах «Спільно».

 

Раннє втручання в умовах війни: історії фахівчинь із Сєвєродонецька, Маріуполя та Харкова

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова