Я — підприємець, якому довелося виїхати через війну. Як розпочати бізнес на новому місці - Накипіло
Події

Я — підприємець, якому довелося виїхати через війну. Як розпочати бізнес на новому місці

Невідомо, скільки українських підприємств закрилося, а скільки — зруйновані через війну. За даними опитування, результати якого в червні презентувало Мінцифри, приблизно половина бізнесу не працює. За перші три місяці повномасштабної війни бізнес втратив майже 85 мільярдів доларів, 19% підприємців змушені були переїхати.

Ми зібрали інформацію: які наразі є можливості для українських підприємців продовжити роботу в новому місці.

Програма релокації в безпечні місця

Держава пропонує допомогу з переїздом бізнесу, який знаходиться у регіонах, де йдуть бойові дії. Щоби взяти участь в програмі, підприємцю треба залишити заявку на сайті та чекати на її обробку. Визначатиме приоритетність Мінекономіки. Першими в черзі стануть підприємства, які виробляють товари першої необхідності, та ті, які самостійно зможуть доставити обладнання до найближчої залізничної станції.

Перевозить обладнання «Укрзалізниця», а «Укрпошта» допомагає доставити його до залізниці. Зараз підприємства релокують у Закарпатську, Львівську, Івано-Франківську, Тернопільську, Хмельницьку, Чернівецьку, Вінницьку та на південні частини Волинської та Рівненської областей.

Програма не працює там, де йдуть активні бойові дії. Через гуманітарні коридори обладнання не вивозять.

Отримання приміщення під бізнес у безпечних регіонах

«Укрзалізниця» пропонує свої виробничі потужності на західних та в центральних областях України для бізнесу, що переїхав із регіонів, де йдуть активні бойові дії. Компанія просить звертатися за консультаціями та допомогою за номером +38 050 452 22 15.

«Клуб ділових людей» безкоштовно підбирає приміщення для підприємництва на Заході України. Заповнити заявку можна за посиланням.

У різних громадах є відомості щодо наявних порожніх приміщень, придатних до ведення бізнесу: наприклад, у Хмельницькому, Львові чи Калуші. На Закарпатті працює спеціальний чатбот, який допоможе заповнити заявку на релокацію підприємства.

Гранти для бізнесу

На порталі «Дія» зʼявилася можливість подати грантові заявки на власну справу: побудову теплиці, висадження саду, переробне виробництво чи відкриття стартапу. Розмір грантів варіюється від 250 тисяч гривень до восьми мільйонів, в залежності від потреб організації.

Компанія Google пропонує 50 українським компаніям, заснованим у 2022 році, отримати гранти на розвиток бізнесу. Аби взяти участь, компанія має пройти стадію тестування й мати доведену прибутковість.

«Український ветеранський фонд» запустив програму мікрогрантів для ветеранів та членів їх сімей. У них є можливість, подавши заявку, отримати до 20 тисяч гривень відшкодування на купівлю товарів, необхідних для ведення бізнесу.

Проєкти, що працюють у сферах оборони, кібербезпеки, інфраструктурної відбудови, охорони здоров’я та освіти та які створюють інноваційні продукти, можуть одержати до 25 тисяч доларів на розвиток від USF.

Кредит «5–7–9%»

Будь-яке українське підприємство може отримати кредит до 60 мільйонів гривень за держпрограмою «5–7–9%». Під час воєнного стану та впродовж місяця після його закінчення кредитна ставка становитиме 0%, а після цього — 5%. 

На рефінансування заборгованості або на реалізацію інвестиційного проекту є можливість отримати кредит на строк до пʼяти років, а на поповнення обігового капіталу — на строк до трьох років. 

Отримати кредит може будь-яке підприємство, яким більш ніж на половину володіють українці. Бізнес, яким володіють або в якому беруть участь росіяни, на кредит претендувати не може.

Детальні умови та форма подачі заявки на кредит є на сайтах банків, що працюють за програмою. З державних це — «Ощадбанк» і «ПриватБанк».

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова