Війна росії проти України - Накипіло
Історії

Війна росії проти України

  • Тетяна Ямпольська
  • Павло Пахоменко
  • 24 Лютого 2023

російська збройна агресія проти України

21 листопада 2013 року в Україні почалася Революція Гідності. Тоді Кабінет міністрів України зупинив процес підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Народ по всій державі вийшов на акції протесту, на майдані Незалежності у Києві зібрався Євромайдан, який влада 30 листопада жорстко розігнала. У відповідь повстала вся країна. За три місяці масового спротиву українців проти влади відбулися і мирні акції з мільйонами учасників, і силові протистояння. 

Euromaidan 03 scaled
Фото: Євромайдан в Києві, Євгеній Фельдман

Фінальними днями Революції Гідності стали 18–20 лютого 2014 року, коли відбулися масштабні зіткнення протестувальників із силовиками в центрі Києва. Спроба силового придушення Майдану призвела до численних жертв. Загиблих того дня назвали «Небесною Сотнею». Взагалі за час акцій протесту в Києві було вбито, загинуло від тортур і побиття 108 людей, поранено кілька тисяч, кілька десятків вважаються зниклими безвісті. Побоюючись за власну безпеку, 22 лютого Янукович виїхав у Харків, а згодом через Крим втік до росії. 

SState flag of Ukraine carried by a protester to the heart of developing clashes in Kyiv Ukraine. Events of February 18 2014 Mstyslav Chernov
Фото: Барикадні бої 18 лютого 2014 року, Мстислав Чернов

Наслідком перемоги Революції Гідності стало відновлення конституції України 2004 року, скасування диктаторських законів, призначення дострокових президентських виборів. Зміна влади позбавила росію важелів впливу на Україну. 

Революція гідності стала приводом, який використала рф для початку агресії, але не причиною війни. Маючи давню мету руйнування української державності, росіяни скористалися нагодою відсутності президента й тимчасовою дестабілізацією силових органів для захоплення Криму. 20 лютого 2014 року розпочався перший етап російської збройної агресії проти України: вторгнення в Крим та його окупація.

Анексія Криму

23 лютого у Севастополі відбувся проросійський мітинг, де оголосили про створення «загонів самооборони» та обрали ватажком росіянина Олексія Чалого. У Крим почали прибувати російські військові підрозділи. Під будівлею Верховної Ради АРК відбулися два мітинги: проросійський та проукраїнський, і сутички. 

106077288 tass 6615297
Фото:Олексій Чалий на мітингу в Севастополі 23 лютого 2014 р. був обраний «народним мером» (на фото 9 березня 2014 р.), Станіслав Красільников

27 лютого озброєні «зелені чоловічки» захопили будівлі Верховної Ради та Ради міністрів Криму і встановили російські прапори. На засіданні парламенту автономії прийняли рішення про проведення «референдуму».

141126143332 crimea russia soldiers 624x351 gettyimages 5
Фото: починалося із появи в Криму «зеленіх чоловічків» — військових без розпізнавальних знаків

27 лютого російські військові без знаків розрізнення захопили аеропорт «Бельбек» у Севастополі, 28 лютого — аеропорт «Сімферополь». Упродовж наступних тижнів росіяни блокували й захоплювали українські військові частини, кораблі, об'єкти зв'язку. 

1 березня російська рада федерації надала путіну дозвіл на застосування армії за кордоном. 

6 березня парламент АРК звернувся до росії з проханням приєднати автономію. 16 березня відбувся «референдум» про статус Криму. 17 березня парламент АРК проголосив створення «Республіки Крим». 18 березня путін підписав договір про прийняття Криму до росії.

Війна на Донбасі

Агресія росії на Сході України розпочалася зі створення нею терористичних Донецької і Луганської «народних республік». 

Після втечі Януковича у південних та східних областях почалися проросійські акції, що висували вимоги відокремлення від України, за участі громадян Росії.

17 березня Олександр Турчинов наказав провести часткову мобілізацію. В Україні почався особливий період.

6 квітня 2014 року озброєні люди захопили Донецьку ОДА. 7 квітня група людей оголосила про створення «Донецької народної республіки». 

IMG 2723 1520x1080 1
Фото: 7 квітня 2014 року. Проросійські бойовики піднімають російський прапор над Донецькою ОДА. Reporters

7 квітня на мітингу в Харкові сепаратисти захопили будівлю ОДА та проголосили створення «Харківської народної республіки». Увечері їх зачистили спецпідрозділи МВС України. До початку травня в місті тривали сутички між проросійськими силами та українськими патріотами, на цю акцію на рейсових автобусах підвозили людей з бєлгорода, містяни чинили спротив. 28 квітня вночі ліквідували наметове містечко сепаратистів. Спроби захопити Харків провалилися. 

EE15B589 BDC4 43EA 8221
Проросійські активісти біля Харківської ОДА, 7 квітня 2014 року. Reuters

12 квітня у Слов'янську та Краматорську Донецької області з'явилися озброєні «зелені чоловічки», захопили органи влади, відділення міліції, встановили російські прапори. 

slav
Фото: захоплення міського відділу міліції Слов'янська, Рубрика

13 квітня на Донбасі була розпочата антитерористична операція, АТО. Біля Слов'янська відбувся перший бій на Донбасі. 

21 квітня в Одесі проголосили «Одеську народну республіку», 27 квітня — «ЛНР» у Луганську.

У багатьох містах між учасниками проросійських і проукраїнських акцій виникали сутички: найбільші з них відбулися у Харкові та в Одесі на Куликовому полі, де було найбільше жертв через пожежу в штабі сепаратистів у Будинку профспілок.


Фото: Харків, 1 березня євромайданівців, котрі перебували у будівлі ОДА, жорстоко побили. AP

У квітні й травні відбулося захоплення владних установ у Харківській, Донецькій та Луганській областях. Російські терористи захопили Артемівськ, Лиман, Дружківку, Єнакієво, Макіївку, Маріуполь, Горлівку, Харцизьк, Жданівку, Станицю Луганську, Луганськ, Красний Луч, Первомайськ, Алчевськ, Антрацит, Свердловськ, Стаханов. 

11 травня у деяких населених пунктах Донецької та Луганської областей відбулися «референдуми». 

15 травня Генеральна прокуратура оголосила «ДНР» та «ЛНР» терористичними організаціями.

22 травня відбувся напад на табір українських військових під Волновахою. 

26 травня відбувся перший бій за Донецький аеропорт.

47f3035c80a554f8 2
Фото: Суспільне Новини

13 червня українські військові звільнили від терористів Маріуполь. 

golovna 4 3
Фото: armyinform

14 червня при посадці в Луганському аеропорту був збитий літак Іл-76. 

5 липня під контроль України повернуті Краматорськ, Слов'янськ, Артемівськ, Дружківка та Костянтинівка. 

17 липня із зенітно-ракетного комплексу «Бук», пригнаного з росії, поблизу Донецька був збитий пасажирський «Boeing». Загинули 298 пасажирів літака й екіпаж.

52687542 604

19 липня почався рейд 95-ї окремої аеромобільної бригади. Завдяки йому був відновлений контроль над кордоном у Донецькій області та частково у Луганській. 

6 серпня почалися бої за Іловайськ. 10 серпня сили АТО повністю оточили «ДНР».

makslevin ilovaysk
Фото: Макс Левін

12 серпня відбулося масове вторгнення російських військ на територію України. 

29 серпня українські війська почали вихід з оточення в Іловайську. Попри обумовлений «зелений коридор», їх обстріляли. 

Україна втратила частину звільненої території на Донеччині та Луганщині через вторгнення російської армії.

20 січня 2015 року терористи підірвали термінал Донецького аеропорту. За кілька днів українські Кіборги залишили аеропорт. 

21 січня почалися бої за Дебальцеве. 18 лютого сили АТО вийшли з оточення.

7ecc4e5cf28ffdf2ed80cec9925720ac
Фото: Українські військові не допустили оточення Дебальцевого. Reuters

25 листопада 2018 року росія захопила три українські військові судна у Керченській протоці. Наші 24 моряки потрапили у полон. У листопаді 2019 року моряки та кораблі були повернуті, перед поверненням суден росіяни їх пограбували.

На початок 2022 року жертвами війни стали понад 3 600 українських військових і приблизно 4 000 цивільних, два мільйони людей стали вимушеними переселенцями.

російське вторгнення в Україну 

На початку 2022 років росія розгорнула свою армії біля кордонів України. 17 січня російські війська та озброєння прибули у білорусь для спільних навчань. Американська розвідка оприлюднила прогноз щодо вторгнення росії: були передбачені повітряні нальоти, ракетні удари, радіоелектронної боротьба та наземне вторгнення. 

21 лютого путін визнав терористичні «ДНР» та «ЛНР» незалежними державами, підписав Договір про дружбу та співпрацю. 23 лютого ватажки «ДНР» та «ЛНР» Денис Пушилін та Леонід Пасічник звернулися до нього щодо воєнної допомоги.

24 лютого 2022 року росія розпочала новий етап війни — повномасштабне вторгнення. 

LEV9989res
Фото: Залишки російської бронетехніки на Окружній дорозі Харкова, 25 лютого 2022 року Макс Левін

24 лютого о п'ятій годині ранку путін офіційно оголосив «спеціальну воєнну операцію». Російські війська почали інтенсивні обстріли ЗСУ, перетнули північні та східні кордони, нанесли ракетно-бомбові удари по аеродромах і складах зброї. Ворог вів обстріли та бомбардування мирних українських міст і селищ, у всій Україні лунали сирени. 

Були окуповані частина областей на Півночі, Півдні та Сході, захоплені Чорнобильська та Запорізька атомні електростанції, Каховську ГЕС. 

До 8 квітня 2022 року Збройні сили України повністю звільнили від загарбників Київську, Чернігівську, Сумську та Житомирську області.

14 квітня 2022 року Верховна Рада України визнала дії, вчинені рф проти України, геноцидом українського народу. Акти геноциду в діях росії проявилися у вчиненні масових звірств у Бучі, Бородянці, у Гостомелі, Ірпені та інших містах.

photo 2023 02 24 20.26.19
Фото: Тіла вбитих російськими військовими українських цивільних на вулицях міста Бучі, що під Києвом. 2 квітня 2022 року

Складно перерахувати всі злочини росії та її військових під час цієї війни. Це знищення українських міст, передусім у Донецькій області, зруйнування Маріуполя, ракетний терор Харкова, Миколаєва та Херсона. Це масові вбивства людей в Ізюмі, де окупанти організували щонайменше шість місць тортур. Це вбивство полонених в Оленівці, розстріл вокзалу в Краматорську. Це ракетні удари по житловим будинкам у місті Часів Яр, в Одесі та Дніпрі, по торговому центру в Кременчуку, по маріупольському пологовому будинку. Це моторошне сексуальне насильство на окупованих територіях, від якого постраждали жінки, чоловіки, діти та літні люди, віком від 4 до 85 років. Це викрадення й примусове переселення тисяч українських дітей. Це ядерний тероризм і загроза ядерної катастрофи. Під визначення геноциду підпадають удари по критичній інфраструктурі України, знищення культурної спадщини, закладів охорони здоров'я, примус українських громадян до участі у військових діях проти власної держави. Злочинами росії також є блокада українських портів та крадіжка українського зерна. 

DSCF6829 scaled
Фото: масові поховання в Ізюмі

26 квітня за ініціативи США на авіабазі «Рамштайн» у Німеччині відбулася зустріч глав оборонних структур понад 40 держав задля збройної допомоги Україні. Було створено «антиросійську коаліцію». Закон про ленд-ліз для оборони демократії в Україні був прийнятий в США у квітні 2022 року. 

Збройні сили нашої держави та український народ вистояли і продовжують героїчний спротив окупантам. Потужний волонтерський рух надає армії різноманітну допомогу: продукти, ліки, дорогу техніку (тепловізори, приціли, безпілотники, старлінки). Інші волонтери займаються медичною допомогою потерпілим, опікуються полоненими, підтримують переселенців, розшукують зниклих безвісти.

Головними досягненнями під час повномасштабної війни у Міноборони називають такі:

  • успішна оборона Києва, Чернігова, Сум і Харкова у лютому-квітні;
  • масовий спротив мирного населення російським окупантам;
  • вигнання окупантів з Київщини, Чернігівщини та Сумщини у березні-квітні.
  • знищення ракетного крейсера «москва», флагмана російського ЧФ у квітні;
  • вигнання російських окупантів з острова Зміїний у червні;
  • знищення логістики окупаційних військ на Півдні та Сході у червні та серпні;
  • вигнання російських окупантів з Харківщини та Херсонщини у вересні-жовтні;
  • успішні дії системи протиповітряної оборони з жовтня до лютого 2023 року;
  • стримування російського наступу на Сході України з грудня до лютого 2023 року.

Тож із натхненням і надією зустрічають українці щоденні статистичні повідомлення Генштабу ЗСУ про знищення ворога, а також окремі яскраві успіхи військових, як, наприклад, жовтневий підрив та часткове виведення з ладу Кримського моста. 

Нині тимчасово непідконтрольні території включають частини Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської, Запорізької областей, АР Крим і місто Севастополь. 

Український народ під час війни несе численні людські втрати. З 24 лютого 2022 року до 12 лютого 2023 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 18 955 жертв серед цивільного населення. Про це повідомляється на сайті організації. Йдеться про 7 199 загиблих і 11 756 поранених. Із них за підтвердженими даними загинуло 226 хлопчиків та 180 дівчаток, і 32 дитини та 1 932 дорослих, стать яких не вдалося визначити. В організації підкреслюють: фактичні цифри значно вищі, оскільки немає інформації з місць бойових дій та окупованих територій.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова