«Відчувати теплий зв'язок із тилом»: практичні та ліричні моменти виготовлення окопних свічок - Накипіло
Події

«Відчувати теплий зв'язок із тилом»: практичні та ліричні моменти виготовлення окопних свічок

Простора, світла оселя, у повітрі — легенький запах бджолиного воску, чутно роботу інструментів по жерстяних бляшанках. Ми завітали у «Свічний вулик», де виготовляють окопні свічки. У кожного учасника команди на кофтинці брошка — маленька бджілка. З порогу нам дарують такі ж: на якийсь час ми — частинка вулику. 

16

 

На електричних печах плавиться парафін у каструлях. Його волонтерам привозять у твердих брусках, 25 кілограмів у кожному пакеті. В ємність додають стеарин і бджолиний віск. Волонтери підібрали таку комбінацію інгредієнтів, аби свічки менше чадили та довше горіли.

18 1

У відсотковому співвідношенні це — 80% парафіну та по 10% стеарину та воску. Коли все плавиться і змішується в один розчин, його розливають по бляшанках, які нещільно набиті смужками картону. Головне — не забути зробити гніт.

19 1

Навіть коли світла не було — робота не зупинялась, адже, крім справ біля пічки, є ще низка інших процесів. Деякі бляшанки надходять до волонтерів брудними чи з етикетками, і картон треба нарізати та скручувати. Бляшанки «чепурять» за допомогою інструментів, аби вони якнайкраще виконували свої функції та не несли загрози гострими зубчиками. 

5 3 1

Норми, скільки потрібно виготовити свічок на тиждень, немає. В середньому виходить робити десь 200 на день, а напередодні Нового року були всі 500. Потрібно 200 кілограмів парафіну на тиждень. Вулик гуде щодня, крім вихідних, з 10 ранку та до сутінок — така ось арифметика.

7 3

Географія розподілу свічок необмежена: відправляють туди, де є потреба. Є бригади, «закріплені» за організацією, а буває, приходять волонтери, чиї близькі зараз воюють, і їм також потрібні свічки. Здебільшого відправляють коробки на Донбас.

 

Свічки в окопах — річ багатофункціональна. Ідеально, кажуть волонтери, для цього пасують бляшанки з-під корму для котів, бо вони не надто високі. Зручні також з-під сардин чи паштетів. А от ємності з-під горошку, кукурудзи чи оливок доводиться обрізати, бо це зайвий простір: стільки не прогорає, тільки дарма витрачається матеріал.

29

Але й великі, схожі за розмірами на банку з-під маринованих помідорів, теж корисні. За допомогою ножиць у них роблять дірочки, і тоді це вже не бляшанка, а пічка. Під неї підставляють окопну свічку і вуаля: можна розігрівати їжу чи робити каву.

3 5

 

Людей у кімнатці багато, всі різні, але об'єднані спільною метою: хочуть допомагати військовим. Нашу увагу привертає 14-річний Максим, який майже професійно працює з плоскогубцями: підгинає гострі краєчки у «пічки». Він може долучитися до будь-якого етапу виготовлення свічок, кожен волонтер тут — універсальний боєць.

6 4

 

13 2

Поруч із Максимом — пані Олена, до великої війни вона працювала в «Екопарку», вела гурток для дітей. Нині не лише волонтерить, а ще й робить сувеніри з полімерної глини. Брошка, яку нам подарували на початку зустрічі, — справа її рук. Каже, що це справжня арттерапія, та і просто приємно тішити своїх.

4 4

31

Коли військовим відправляють коробки зі свічками, обов'язково вкладають дитячі малюнки. Деякі дітлахи пишуть номери телефонів, бійці їм телефонують. Волонтери кажуть, що радості малечі немає меж. Адже нащо нам той Марвел, коли є ЗСУ?

17 1

 

 

15 1

Співзасновницями «Вулика» є дві колежанки: Наталія та Тетяна. З перших днів втрогнення жінки примкнули до організації «Крізь війну», засновану навесні 2022 року. А в жовтні стало ясно, що окопні свічки — на часі.

 

22

Щемких історій тут сталося чимало. Жінки пригадують: колись шукали чайник із тонким носиком, аби розливати гарячий парафін у бляшанки. Запит дійшов до пенсіонерки, яка тієї ж миті зняла з плити чайник, в якому розігрівала воду на чай, і принесла сюди. Він був ще теплим. 

2 4

Особливі волонтери — діти, вони часто приходять у «вулик». Є двоє братів віком 11 та 14 років, які наразі живуть у тітки, оскільки їхні мама й тато стали добровольцями. Хлопці самостійно зробили багацько свічок.

 

12 2

 

Нині збір бляшанок припинено, волонтери плетуть сітки та радо приймають тканину. Їх можна підтримати донатом на монобанку. Волонтери наголошують, що будь-яка допомога, ділом і словом, підтримує наших бійців. Долучитися може будь-хто. 

 

 

Допомогти «вулику» можна донатом на банку, або перерахувавши кошти на картку «ПриватБанку»: 5375411200307960. Також підписуйтесь на організацію в соцмережах. Оскільки волонтери дуже зайняті, сторінку замість них веде киця Ночундра.

 

 


«Із життя повністю випала творча складова. Але відчуваю: я — на своєму місці», — волонтер Родіон Бронніков

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова