Навесні українці зможуть купити антибіотики лише за рецептом лікаря - Накипіло
Події

Навесні українці зможуть купити антибіотики лише за рецептом лікаря

МОЗ вирішило запровадити систему контролю обігу та продажу зареєстрованих в Україні антибактеріальних (протимікробних) лікарських засобів, щоб знизити ризик загрози резистентності.

У квітні 2022 року почнуть призначати та відпускати антибіотики за електронними рецептами.

З 1 січня 2022 року заклади охорони здоров'я, які надають стаціонарну медичну допомогу, почали облік загального споживання антимікробних препаратів – всього 29 лікарських засобів.

Це дозволить побачити, скільки антибіотиків (і яких саме) призначають лікарі пацієнтам у стаціонарних відділеннях, та оцінити виправданість таких призначень, забезпечити контроль за внутрішньолікарняними інфекціями та зменшити термін перебування пацієнтів на стаціонарному лікуванні.

Триває поетапна підготовка до запровадження продажу лікарських засобів за електронними рецептами. З квітня 2022 р. заплановано старт виписки електронних рецептів на зареєстровані в Україні антибактеріальні (протимікробні) лікарські засоби.

Для отримання цих ліків передбачений наступний алгоритм:

  • пацієнт звертається до свого лікаря;
  • лікар виписує рецепт у електронній системі охорони здоров'я (ЕСЗ);
  • також лікар надає пацієнту номер рецепту та інформацію про лікарський засіб;
  • далі пацієнту слід звернутися до аптечного закладу, підключеного до ЕСЗ, та повідомити номер рецепту;
  • фармацевт за цим номером побачить, що саме призначив лікар і зможе відпустити ліки.

Це все – механізми ефективного контролю обігу та відпустки антибіотиків.

Адже неправильне та надмірне застосування протимікробних препаратів (у тому числі антибіотиків) призводить до розвитку широкої резистентності – механізму, що знижує їх ефективність. Бактерії стають стійкими до деяких ліків, і це поступово ускладнює або унеможливлює протидію інфекціям.

Скільки антимікробних препаратів вживають українці достеменно невідомо, проте є аналіз трендів. Згідно з ним у 2020 році загальний обсяг усіх продажів та закупівель таких препаратів перевищив 6,4 млрд. гривень. Це на 40% більше, ніж у 2018 році. Зросли й обсяги продажу таких препаратів в аптеках: з 3,26 млрд. гривень у 2018 році до 4,36 млрд. гривень – у 2020 році.

Щодо антибіотиків «групи резерву» (лікарських засобів «останньої надії», які використовують для лікування вкрай важких бактеріальних інфекцій, коли інші антибіотики не спрацювали), ситуація також невтішна: обсяг усіх продажів та закупівель зріс більш ніж утричі: зі 110,89 млн гривень у 2018 році до 416,45 млн гривень – у 2020 році.

Всесвітня організація охорони здоров'я назвала проблему резистентності до однієї з 10 глобальних загроз здоров'ю населення, що стоять перед людством.

За оцінками експертів, до 2050 року одна смерть, пов'язана із стійкістю до протимікробних препаратів, встановлюватиметься кожні 3 секунди.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова