Жіноче здоров’я: що перевіряти та на чому зекономити кошти? - Накипіло
Події

Жіноче здоров’я: що перевіряти та на чому зекономити кошти?

  • Анна М’ясникова
  • Віктор Пічугін
  • 27 Травня 2021

Коли мова заходить про жіноче здоров’я, більшість уявляє собі дорогі процедури, недешеві обстеження та захворювання, які все важче лікувати з роками. Але, якщо про здоров’я піклуватися заздалегідь, будете почуватися комфортно й у похилому віці. І для цього не треба витрачати час та гроші на велику кількість лікарів. Про мінімальний «пакет» досліджень, які слід проводити регулярно, розповіла біологиня, медична журналістка, авторка серії книжок «Оптимістично про здоров'я» Дарка Озерна.

1

Почніть із лікаря, з яким підписали декларацію

Запишіться на прийом та попросіть призначити аналіз крові. Це простий спосіб перевірити, наприклад, чи є в нас якесь запалення, прихована вірусна інфекція, який в організмі запас феритину та чи наявна анемія. Здавати кров на аналіз потрібно дорослим та дітям раз на рік. 

Після 40 років обов’язково треба перевіряти в крові рівень глюкози та рівень холестеролу (зробити ліпідограму). Це потрібно для вчасного діагностування атеросклерозу, аутоімунних захворювань та радіоактивних елементів, які нищать щитовидну залозу.

2

Чим ще корисний похід до сімейного лікаря?

Можна поміряти артеріальний тиск та зробити електрокардіограму. ЕКГ необов’язкова, якщо немає проблем із серцем, особливо молодим жінкам. Якщо ж раптово відчували дискомфорт в районі серця або ставало важко дихати, варто перевіритися. Бо можна проґавити так званий мовчазний серцевий напад (або мікроінфаркт) без типового болю у грудях. 

Ці послуги, як і аналіз крові, є безкоштовними, якщо ви підписали декларацію з сімейним лікарем або терапевтом.

3

Відвідайте стоматолога

Лікування зубів — недешева справа, але потрібна. Якщо зуби вас не турбують, це ще не означає, що проблеми немає і про них можна забути. До стоматолога бажано ходити на огляд раз на пів року. Це допоможе усунути проблеми на ранньому етапі, зекономивши кошти та час на тривале лікування.

4

Гінеколог — це не лише про секс. Запишіться на прийом до лікаря


Відвідувати гінеколога потрібно незалежно від того, чи живе жінка статевим життям або ні, чи ще є в неї менструація або вже немає. Тут мова не про секс, а про її органи та мікрофлору, роботу тазового дна. Є низка захворювань, зокрема онкологічних, які пізно проявляються і потім важко лікуються. Наприклад, ендометріоз, рак яєчників, рак шийки матки. 

Жінкам до менопаузи бажано ходити до гінеколога раз на рік або два (якщо немає скарг). Жінкам після менопаузи —  раз на п’ять років. При цьому краще йти до лікаря, якого ви не соромитеся, а він/вона не харасить вас при відповідях на інтимні питання. 

5

Після гінеколога бігти до мамолога? 

Ні, якщо у вас немає скарг щодо грудей. Якщо ви прийшли на регулярний огляд до гінеколога, то він має й перевірити стан молочних залоз. Мамолог може з'явитися у житті жінки, якщо вона знаходиться у групі ризику захворювання на рак грудей (жінка старша за 40 років або має родичів, в яких була онкологія) або наявні інші патології. Те саме стосується УЗД молочних залоз та мамографії.

6

А як щодо візитів до інших лікарів?

Тільки якщо є скарги. Не потрібно зайвий раз робити гастроскопію, якщо не відчуваєте проблем зі шлунком, або перевіряти нирки, коли сечовиділення нормальне та немає набряків. До того ж можна натрапити на недобросовісного лікаря, який обов’язково знайде проблему та призначить дороговартісні аналізи та лікування. 

Якщо є скарги на здоров'я, зверніться до сімейного лікаря. За потреби він оформить направлення до спеціаліста вузького профілю. Тоді візит буде безкоштовним. З направленням можна звернутися до  будь-якого вузького спеціаліста, який підписав договір з НСЗУ. 

7

Я щороку роблю флюорографію, тож можна не хвилюватися щодо туберкульозу?

От і ні. Флюорографія виявляє розвинену форму хвороби, і може не побачити туберкульоз на ранніх стадіях. Як повідомляє пресслужба МОЗ, найкращим методом перевірки на туберкульоз у світі визнано таргетне обстеження.

Система передбачає, що кожний сімейний лікар матиме скринінг-анкету та за нею визначатиме, чи перебуває пацієнт/ка в групі ризику. Якщо так — направлятиме на додаткове обстеження.


Мифы о женском здоровье

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова