Як уникнути фінансової дієти? Складаємо сімейний бюджет - Накипіло
Події

Як уникнути фінансової дієти? Складаємо сімейний бюджет

  • Альона Нагаєвщук
  • Ігор Лептуга
  • 21 Квітня 2020

Щоби пережити карантин спокійно, потрібні заощадження. Не всі з нас мали фінансову подушку безпеки навесні, а кому вдалося відкласти, уже витратив частину коштів.

Люди схильні в неоднакових ситуаціях по-різному оцінювати власні витрати. Ми радісно святкуємо день зарплатні, традиційно йдучи з колегами в паб або купуючи зайву обновку на онлайн-шопінгу. При цьому, загубивши гаманець з сумою, подібною на витрачену в стані ейфорії, будемо жалкувати декілька днів. 

В економічній психології вважається, що втрата грошей емоційно переживається набагато сильніше, ніж їх отримання. Коли витрати структуровані та менш імпульсивні, ставлення до грошей змінюється, з'являється можливість їх накопичувати.

На Антикризовому національному онлайн-EdCamp засновник проєкту «Сімейний Бюджет» Любомир Остапів розказав, як знайти золоту середину між тотальною економією та грамотним заощадженням.


Щоби вважати себе гуру сімейних фінансів, треба закрити споживчі кредити й мати резервний фонд на 3—6 місяців життя родини. Якщо є діти — як мінімум на шість місяців. Дехто відкладає гроші лише в доларах, хтось — виключно в гривнях. Однак національна валюта нестабільна. Тримати всі заощадження в гривні — не надто розумна стратегія, зауважує експерт.

«Я прихильник того, щоби ділити на три пункти — евро, доллар, гривня — у співвідношенні 30—50—20. Тоді більша частина резерву складається зі стабільної валюти, і панічні настрої вас обходитимуть».

Фінансові звички мають бути автоматичними. Це як з харчуванням: неможливо ціле життя сидіти на дієті, щоби схуднути. Обмеження шкодять нам психологічно. Можна підібрати ефективні короткострокові дієти, але найкраще — вести активний спосіб життя та повноцінно харчуватись. Дієтологи кажуть, для формування харчових звичок потрібен мінімум 21 день. У плануванні домашнього бюджету — трохи більше. Не лякайтесь, що настане фінансовий голод та доведеться постійно собі в чомусь відмовляти. Йдеться про дисципліну, яка допоможе зберегти 5—7% доходу щомісяця.

Резервний фонд — не єдина ціль у житті. Дітям хочеться дати щасливе, безтурботне дитинство, якісну освіту. А собі забезпечити хорошу медицину, комфортне житло та гарний відпочинок.

Записуйте витрати, щоби контролювати поточні покупки. Наприкінці місяця здивуєтесь, скільки загалом коштував щоденний лате у кафетерії, та зрозумієте, чому досі не виходить назбирати на відпустку.

Заощадження — це доходи мінус витрати. Почніть не з того, у чому ви можете себе обмежити. Подумайте, як зі своєю професією заробляти більше. Скажімо, ви працювали до карантину в рекламній агенції, а тепер втратили частину прибутку. Креативність, навички продажів і комунікабельність — ваші козирі для входу в діджитал-сферу. Спробуйте віддалену роботу з просування брендів у соцмережах. Учителювали в школі? Займіться онлайн-репетиторством. Навчання не закінчується із отриманням університетського диплому. Покращуйте професійні навички, щоб у майбутньому монетизувати свій цікавий досвід.

Автоматизація витрат — корисна звичка для довгострокових цілей: наприклад, на освіту або пенсію. Із народженням малюка держава разово виплачує допомогу по догляду за дитиною — 10 320 гривень, а 860 гривень щомісяця надає протягом наступних 36 місяців.

«Цю суму можна покласти на безвідсотковий депозит. Гроші приходять на соціальну картку для виплат, і банк одразу відправляє їх на депозит. Тобто, мету на освіту дитини ми автоматизували ще з її народження», — ділиться спікер.

Платіть карткою. Кешбек — приємний бонус від банку або магазину. Розраховуйте на повернення 1—2% від витрат на цю ж картку. При онлайн-покупках кешбек може доходити до 4%.

Товари постійного користування купуйте оптом. Якщо вдома є, де зберігати великий пакет прального порошку або кілька упаковок туалетного паперу, вигідніше їх купити по оптовій ціні. Товари від виробника, наприклад, фермерські продукти, часто продають без націнки.

«Замість того, аби платити за 200 грамів горіхів у роздрібній точці, яка мусить віддавати гроші за оренду приміщення й комуналку, я замовляю набагато більше горішків онлайн, і це коштує трохи дешевше», — продовжує Любомир Остапів.

Беріть участь у марафонах по заощадженню. Ігрова форма та дух суперництва полегшують виконання складних завдань. Найважливіше в цьому методі — люди, які вас підтримують. Знайдіть однодумців і щотижня відкладайте по 50-гривневій купюрі, а десь через три місяці поділіться результатами один з одним і зробіть собі подарунок на заощаджені гроші.

Слідкуйте за здоров'ям. Погодьтеся, краще витратити кошти на те, що приносить задоволення, а не на ліки та невідкладні медичні процедури.

«Наша здатність бути продуктивними, заробляти гроші й не зриватися на емоційний шопінг, у тому числі, залежить від нашого здоров'я. Не нехтуйте профілактикою та робіть регулярні чек-апи — повні перевірки стану організму в сімейного лікаря», — радить експерт.

Іноді у процесі такого експерименту люди з подивом дізнаються щось нове про свій бюджет, стверджує Любомир. Наприклад, що на одяг і громадський транспорт йде більше грошей, ніж здавалося, а покупки свіжих фруктів та овочів зовсім не в пріоритеті. Скорочення витрат відбувається за рахунок зростання самоконтролю та зменшення емоційності. Обравши комфортний спосіб економії, ви зможете повноцінно жити та заощаджувати кошти на майбутнє.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова