«Вишибанки». Як харків’яни створили агрегатор донатів на ЗСУ - Накипіло
Події

«Вишибанки». Як харків’яни створили агрегатор донатів на ЗСУ

  • Євген Удовиченко
  • Вишибанки
  • 20 Жовтня 2022

Проєкт «Вишибанки» створили волонтери, більшість яких з Харкова. Це такий собі агрегатор для допомоги армії. Завдяки ініціативі закрили 22 збори. Як відбирають банки, на що найчастіше збирають — про це поговорили на Радіо «Накипіло» з Анною Мєняйленко, комунікаційницею проєкту. 

Підкреслюємо: це не рекламний випуск. Ми не піаримо конкретний банк, а розказуємо про ініціативу, яка тут і зараз допомагає збирати гроші на підтримку наших бійців. Закликаємо й вас: донатьте. ЗСУ потребують щоденної допомоги. 

Анно, добрий день.

Добрий день.

Розкажіть, будь ласка, про проєкт. Чому вирішили зробити такий агрегатор банок?

Учасник нашої команди, автор ідеї проєкту, одного вечора після роботи зрозумів, що ще нікуди не задонатив. А в українців зараз як: не задонатив — день пройшов марно. І він подумав: «Треба якийсь збір. Щось сьогодні нічого в стрічці не траплялось». І він закинув в Twitter допис, що, мовляв, накидайте мені в коменти активних банок, я покидаю трошки донатів. 

І ця ідея зі збором і пошуком банок, куди б він хотів задонатити, переросла в те, що непогано було б мати збір під рукою. Щоб за потреби, коли хочеться конвертувати свою злість, свою радість, щоб всі ці збори були в одному місці, щоб навігація була зручна, швидка, щоб людина могла зайти й за хвилину-дві покидати свої гривні й далі спокійно йти працювати на нашу Перемогу. 

Ми від цього відштовхувалися, зібрали команду з людей, яких ця ідея надихнула, і за кілька тижнів дійшли згоди, який це буде формат. Вирішили, що почнемо з сайту, бо це найпростіше втілити з точки зору розробки. Вирішили, що це будуть саме банки від Мonobank, тому що це — найпростіший засіб збору донатів. 

Ми знаємо, що збори організовують всіма можливими інструментами: картки, PayPal — все, що завгодно. Але ми вирішили рухатися поки що тільки з банками. «Маленькі збори» ми їх називаємо. Але не тому, що вони менш важливі, а тому, що вони мають вихід на меншу аудиторію. Благодійні фонди Притули чи «Повернись живим» знає, мабуть, кожна дитина. Ми кристалізували ідею, зібралися, запустили й зараз весь наш вільний час витрачаємо, щоб цю ідею розвивати й допомагати волонтерам закривати приватні збори.

Скільки приблизно банок на вашому ресурсі та за яким принципом ви їх відбираєте?

Ми на початку, коли зробили тестовий запуск сайту, на драйві накидали всі можливі банки. Друзі нам писали: «О, а я ще тут побачив у Facebook збір кума, свата-брата збирає на корча — треба додать». Ми все це додали. У нас накопичилося близько сорока банок. Ми подивилися на все це й зрозуміли, що наша ідея з простою навігацією розвалюється на очах, тому що ми відкриваємо сайт і бачимо нескінченну кількість банок. Важко осягнути, як це можна структурувати так, щоб людині, яка заходить, було зрозуміло, куди вона хоче віддати гроші. 

Хочеться допомогти не тільки тим, хто збирає гроші, а й тим, хто дає. Ми практичним шляхом дійшли, що оптимальна кількість банок на сайті — двадцять штук, тому перший час ми перестали додавати взагалі, почали ширити інформацію, щоб баночки якнайшвидше закривалися. Ми дійшли до кількості двадцять і вирішили, що це зараз працює. 

Звісно, охочих додати свою банку волонтерів набагато більше. Їх дуже багато, тому що українці — неймовірні люди, надлюди, тому що вони фігачать день і ніч ці збори всіма правдами й неправдами. Я захоплююсь українцями, дифірамби можу вічно співати. 

Короче кажучи, ми дійшли, що це буде двадцять банок. Один раз ми зробили можливість стати в чергу — виклали Goole-форму. Всі заповнили швиденько. Ми через це зробили пул банок. Як тільки одна банка закривається, ми іншу з цієї черги додаємо. Перед цим, звісно, її перевіряємо. Двадцять банок, ми тримаємося цієї кількості й поки більше розширювати не плануємо. Можливо, коли розвинемо структуру сайту, запустимо додаток, щось і змінимо.

Як проходить верифікація?

Це перше питання, з яким ми зіштовхнулися після запуску проєкту й зрозуміли, що це турбує людей. На жаль, випадки шахрайства бувають. Ми обожнюємо українців, але ідеалізувати, на жаль, не можемо. Додавати всіх-всіх охочих не можемо. Перевірка відбувається вручну. 

Ми збираємо інформацію про волонтера, який опікується збором. Просимо показати, якщо є, офіційний запит від військових. Потім штудіюємо його/її соціальні мережі, дивимося звітність за попередню волонтерську діяльність, спілкуємося особисто. Якщо нам чогось бракує, просимо надіслати. Іноді навіть просимо додати аватарку в аккаунт Мono, тому що це також створює більшу довіру до облікового запису. Ми завжди кажемо своїм користувачам: ви можете бути впевнені, що це все піде на ЗСУ, все на добрі наміри.

На що збирають найчастіше? 

У нас є категоризація по видах зборів. Найбільший відсоток — на транспорт. Машини — розхідний матеріал: вони ламаються, розбиваються. Ще один розповсюджений вид зборів — на дрони. Потім — на тепловізори. Почастішали збори на зимову амуніцію, на зимовий одяг, спальники, буржуйки. 

Є в нас кілька нестандартних зборів. Один — на броньовану швидку. Там солідна сума, і це трошки суперечить нашій концепції маленьких зборів, але, як я вже казала: маленькі не тому, що маленькі суми або менша значущість, а тому, що менш відомі джерела зборів. І от ця броньована швидка, вона супер прокачана карета швидкої допомоги, яка може витримати й обстріли, й вибухи. Це робить більш ефективною евакуацію поранених з поля бою. Тому ми прийняли рішення, що додамо цей збір, і він динамічно закривається, і я сподіваюсь, що скоро закриється. 

Ще один збір — на медичне обладнання, яке використовується психологами, досліджує фізичну природу тіла на маркери стресу. Це допомагає в реабілітації військових, тому що проблема реабілітації існує не тільки фізичної, але і психологічної. Тому ми також додали, адже це дуже потрібна штука. В Україні таких приладів небагато або взагалі немає. 

Можете про команду розказати? Хто це? За яким принципом вона об’єдналася? 

Автор ідеї — мій давній друг. Ми обидва — харків’яни. Ще один хлопець, який з нами одразу у все це увійшов, також з Харкова — один з розробників. Це ті, кого я знаю особисто. Вони швидко знайшли по своїх робочих зв’язках команду девелоперів і дизайнерів. Їх я знаю тільки вже по «Вишибанках». Потім до нас долучилась моя близька подруга, з якою ми познайомилися в Харкові. Вона стала акаунт-менеджеркою і координаторкою. 

Важко викристалізовувати робочі позиції, тому що всі роблять все. Зараз до нас долучилися двоє хлопців, які вийшли на нас самі, коли побачили в Facebook допис про «Вишибанки». Один з них працював в Netflix, а інший — в Spotify. Вони прийшли й одразу з іншої перспективи поглянули на це все і принесли прикольні ідеї, які нам до цього не спадали на думку. І вони зараз входять в проєкт, допомагають оптимізувати його. 

І ще до нас долучився Android-розробник, який сам вийшов на нас тому, що ми розробляємо додаток. І ще один хлопець, який буде займатися розробкою бота для Telegram. Ми точно не знаємо, що саме цей бот робитиме, але Telegram —  зручний для всіх основний канал зв’язку. У сумі набирається, здається, чотирнадцять людей, і всі ми по різних куточках України, хтось і за межами країни.

Як подати заявку на додання банки на ваш сайт?

У нас сформована черга. Вона жваво рухається, і я думаю, що скоро… Ми працюємо над можливістю, щоб подача банки відбувалась автоматично. Це кнопка на сайті або в додатку. Коли волонтер її тиснутиме, він потраплятиме на невеличку анкету, де ми питаємо необхідну інформацію, після цього він отримає свій номер в черзі, і ми будемо його інформувати й підтримувати зв’язок щодо того, як черга рухається. 

Наша задача номер один — розробка цього процесу, тому що волонтерська активність надзвичайна, запитів багато. Дуже хочемо всім допомогти, але нам зараз потрібно завершити процес автоматизації й самоподання заявки, щоб всі сили й ресурс кинути на просування чинних зборів, щоб якнайшвидше їх закрити й звільнити слоти для нових банок. Звертаюся до всіх наших супергероїв-волонтерів: слідкуйте за оновленнями. Дуже скоро запустимо автоматичну реєстрацію й можна буде просто закидувати. А ми з нашого боку зробимо все, щоб черга рухалася якнайшвидше й збори закривались.

Можете сказати, яка географія опублікованих на сайті монобанок? 

Перший паблік, який про нас запостив анонс, — «ХХ». Ба більше, людина, яка дотична до його організації, також у нас в команді й допомагає з промоцією. У нас майже Kharkiv crew. 

Після того як вони про нас написали, нам на пошту впало, здається, сорок заявок на збори. Тому майже всі банки були на харківський напрямок. Це не погано і не добре, просто така статистика суха. Потім трошки географія почала розширюватися, стали з’являтися баночки на південний напрямок — з Миколаєва люди писали. Зараз на всі активні напрямки приблизно однакова кількість зборів.

«Висаджує, коли надсилають запити, які не можеш одразу закрити», — волонтер, актор, музикант Коля Михальченко

Цю публікацію було створено за фінансової підтримки Європейського Союзу в партнерстві з DW Akademie. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю медіагрупи «Накипіло» та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова