«Вам прописаний собака двічі на тиждень». Розповідаємо про пет-терапію - Накипіло
Події

«Вам прописаний собака двічі на тиждень». Розповідаємо про пет-терапію

Болить живіт? Прикладіть до нього кішку. Депресія? Пограйте з собакою. Розібралися, чи є в цих словах правда.

Пет-терапія (від англ. pet therapy — лікування за допомогою тварин) використовується в реабілітації пацієнтів після важких травм та при паліативних (невиліковних) станах. Хворі грають з собаками, кішками, доглядають за кроликами та птахами, їздять верхи на конях. У результаті вони отримують позитивні емоції, тож можуть швидше одужати або поліпшити якість життя. Пет-терапія вважається супутнім методом при медикаментозному лікуванні.

Звідки взялася ідея

У XVIII столітті загальноприйнятими методами лікування психічних розладів були сильнодіючі препарати. У важких випадках медики використовували гамівні сорочки. Вперше традіційне лікування та каністерапію поєднав Вільям Тьюк, засновник притулку для душевнохворих «Ретрит» у англійському графстві Норт-Йоркшир. Лікарі відзначили позитивний вплив собак: у пацієнтів знизилася агресія та частота нападів. Але тоді фахівці не наважувалися називати це терапією.

Термін виник у 1969 році. Дитячий психіатр Борис Левінсон залишав свого пса в кабінеті під час занять з дітьми. Він зауважив, що малим подобається собака, і запропонував колегам також приводити тварин на сеанси психотерапії. Докладні дослідження про тварин-лікувальників зустрічаються в медичній літературі з 1970-х. Засновником пет-терапії вважається Суспільство «Дельта» в США, нині — організація Pet Partners.

Терапія на межі гуманізму

Поширені напрямки пет-терапії: каністерапія — взаємодія з собаками, фелінотерапія — профілактика захворювань за допомогою контактів з кішками, іпотерапія — лікувальна верхова їзда, а також дельфінотерапія — плавання з дельфінами для підтримки основного лікувального курсу. З приводу останнього методу, втім, є підтвердження його неефективності. Вчені Вільного універсітета Берліна записали 83 сеанси дельфінотерапії в центрі Dolphins Plus у Флориді, США. З'ясувалося, що ультразвуки ссавців не досягають навіть мінімального порогу медичних норм, прийнятних для ультразвукової терапії.

Актівістка Міжнародної організації із захисту китів і дельфінів Карола Оттерштедт вважає, що ці тварини не замінять повноцінне лікування, а ефект від спілкування з ними такий же, як від ігор із собаками або вівцями. Антропологіня Бетсі Сміт із Міжнародного університету Флориди засудила експлуатацію дельфінів та кваліфікувала такі заняття непродуктивними як для тяжкохворих людей, так і для тварин. За її словами, спалах інтересу до дельфінотерапії пов'язаний насамперед із грошової вигодою, а нестача авторитетних досліджень не дозволяє підтвердити користь від такого плавання.

Для морських тварин тривале перебування в неприродному середовищі стає згубним. Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» забороняє роботу дельфінаріїв без басейнів із морською водою. Зоозахисники вимагають закрити всі дельфінаріі, втім, вони продовжують працювати в Харкові, Одесі та Трускавці.

Що говорить наука

Дослідники кафедри нейронаук Падуанського університету (Італія) провели тримісячний експеримент із канарейками та рослинами. Вони поділили 144 жителів будинків для людей похилого віку на дві групи та запропонували першій — доглядати за птахами, а другій — за квітами. Наприкінці випробування вчені відзначили, що психологічний стан першої групи тестованих покращився. У деяких пройшла депресія, а комусь лікарі стали рідше прописувати ліки.

Собаки можуть передбачити епілептичний напад, пише New Scientist. Канадські вчені з Універсітету Калгарі спостерігали за 45-ма родинами, де тримали собак. За результатами опитування батьків з'ясувалося, що дев'ять із 60 тварин облизували дитину або скиглили поруч із нею напередодні судом. Невролог і керівник дослідження Адам Кіртон вважає, що пацієнтам з епілепсією необхідні спеціально навчені собаки, які попереджали б їх про напад.

Пси-терапевти стали героями американських ЗМІ, коли волонтери Humane Society of Broward County вирішили підтримати підлітків, які вижили після стрілянини в приватній школі в штаті Флорида. Вперше після трагедіі учні повернулися до занять. У класі їх радісно зустріли тварини, а потім грали і тренувалися разом зі школярами. Організатори акції впевнені: собаки допомагають знизити стрес і відчути згуртованість у важких ситуаціях.

Регулярне спілкування з собаками зменшує тривожність онкохворих дітей. До такого висновку прийшли фахівці громадської організації American Humane. За даними дослідження, 106 пацієнтів отримували хіміотерапію, але 60 з них додатково протягом чотирьох місяців раз на тиждень займалися з псами. Сеанс тривав 20 хвилин. Істотних відмінностей у медичних показниках піддослідних вчені не помітили. Однак занепокоєння, пов'язане з діагнозом, у першої групи дітей знизилося. Понад те, батьки побачили інтерес школярів до навчання в лікарні.

Чому нам подобаються тварини

Відповідь — у гормонах, які виробляються під час взаємодії з ними. Наприклад, граючи з собакою, ми отримуємо дозу окситоцину, пролактину та дофаміну. Ці речовини підтримують гарний настрій. У той же час після спілкування з собаками падає рівень кортизолу — гормону стресу.

«Від контакту зі слухняною, доброю собакою ми отримуємо позитивні емоції. Важливий момент — пес повинен бути контрольованим. На занятті завжди присутній психолог або кінолог. До цього тварина перевіряється на боязкість перед незнайомими людьми та на агресивність. Вона повинна бути повністю здоровою. Психіатр, психолог або реабілітолог може додатково навчитися такої терапії. На прохання тьютора дитини або її батьків фахівець обумовлює необхідні процедури», — розповідає каністерапевт Ігор Гутник.

Пет-терапією Ігор і його ретрівер Антей займаються в Харкові вже шостий рік. Пара пройшла навчання в спільному проекті Асоціації кінологів України та німецької федеральної компанії GIZ. Перші заняття були в оздоровчих таборах для дітей-переселенців з Донбасу. Зараз Ігор проводить індивідуальні заняття в дитячих відділеннях і госпісі.

«Цікавий ефект від занять виходить у дітей з важкою формою ДЦП. Ми укладаємо дитину на спину собаки, а тварину — на каремат. У цьому положенні м'язові затиски дитини щезають, вона розслабляється і легше засинає. Природа цього явища досі повністю невідома. Ми бачимо, що дітям стає добре, і це підтверджують їх лікуючі лікарі. Але в Україні пет-терапія як метод реабілітації та лікування Міністерством охорони здоров'я не визнана. Все, що роблять наші каністерапевти, відбувається неофіційно», — каже Ігор Гутник.

Психолог не заперечує: пет-терапія не здатна замінити традиційне лікування. При цьому метушня з милою тваринкою може поліпшити якість життя хворого. Усім відомий афоризм «Вдома й стіни лікують». Про сприятливе для одужання середовище мало замислюються вітчизняні медики, зауважує педіатр Андрій Пеньков. Лікар ставить у приклад ізраїльський і американський досвід, де в соматичних відділеннях для дітей відкриті ігрові кімнати та зимовий сад. Малеча може пограти у відеоігри або доглянути за морською свинкою.

«Зрозуміло, що за допомогою собак ніхто не лікує пневмонію, менінгіт, рак і ДЦП. Але хто буде заперечувати, що діти та дорослі люблять тварин, і вони позитивно впливають на емоційний стан людини. А це є важливим фактором, який може позначитися на результатах лікування. Якщо ми створюємо різними методами емоційний підйом, включаючи пет-терапію, музичну та арт-терапію, безумовно, таке середовище сприяє одужанню», — упевнений педіатр.

На думку Андрія Пенькова, є проблема в тому, що пет-терапія стала маркетинговим інструментом. Під виглядом катання на конях або дельфінотерапії продається псевдолікування. Насправді це не має нічого спільного з доказовою медициною.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

У разі масових заворушень на вулицях міста ми вас повідомимо

X