«Це нелюди»: історія учасника АТО, якого катували в Балаклії - Накипіло
Події

«Це нелюди»: історія учасника АТО, якого катували в Балаклії

Сморід, розкидані речі, пусті пляшки від водки з російськими назвами, вирваний замок на одній з камер. Таким журналісти «Накипіло» побачили Балаклійський відділ поліції, де російські військові та спецслужби організували штаб і катували українців. 

За словами правоохоронця, якого ми зустріли на місці, у приміщеннях, де катували людей, стіни вкриті кров‘ю. Здавалося б: коли чуєш про тортури, у голові спливають образи середньовічних пристроїв, інквізиція та підземелля. Але від усвідомлення, що це відбувається тут і зараз із твоїми співгромадянами, моторошно.

Росіяни, поспіхом втікаючи з Балаклії, залишили зачиненими в камерах приблизно 20–25 людей, розповідає Віталій. Вибиралися затримані самостійно.Чоловік провів у катівні два місяці. Невідомо, скільки б ще це тривало, якби українські воїни не звільнили місто.

Віталій у 2015 році брав участь в Антитерористичній операції. Коли почалося повномасштабне вторгнення, залишився в Балаклії через рідних: батьки та жінка спочатку відмовлялися покидати домівку. А згодом росіяни заборонили виїжджати з міста, якщо тільки не в напрямку російського бєлгорода. Віталія затримали 8 липня.

«Мене хтось із сусідів здав. Приїхали додому росгвардійці чи омонівці. Як належить, поклали на підлогу, одягли наручники й мішок на голову та вкинули в машину. І опинився я в райвідділі», — пригадує постраждалий.

Затриманих саджали в камери. У кожній, за даними поліції, утримували від восьми до 15 людей. За ними таємно спостерігали.

«Була нулівка, перша, друга, третя, четверта камери та VIP — там жінок тримали. Катували на цьому ж поверсі, тільки далі коридором: там два кабінети. Все було чутно. Тут було багато різних людей: і просто перехожі, які за наводкою колаборантів наче якось допомагали українській армії, і ті, хто воювали в зоні АТО. Забирали навіть за порушення комендантського часу. Оскільки ми між камерами трохи спілкувалися, розуміли хоч приблизно, хто за що сидить. Щодо жінок не можу сказати, вони сиділи окремо», — зауважує Віталій.

Людей катували по-різному. Віталія за два місяці тричі водили на допит. 

«Були допити з пристрастями. Використовувалися резинові, пластикові палки та струм. Перше питання в них було, чи я коригувальник, потім запитували, чому пішов воювати в зону АТО. Це конкретно в мене питали. Одного чоловіка аж сім разів допитували, його ледь у камеру затягували. Фізичне побиття та струм — це в них два катувальні засоби», — зазначає наш співрозмовник.

Затриманих годували двічі на день кашею. А іноді не давали їжу добу.

«При мені двічі було, що добу не їли. Було таке, що наче у двір, за розмовами цих нелюдів, прилетів снаряд та розбив кухню. Можливо, через це не годували. Ми не знали, що відбувалося на вулиці», — розповідає Віталій.

У чоловіка вдома забрали три телефони, ноутбук та флешку, начебто для перевірки. 

«Оскільки місцева поліція досі не знайшла мої речі, швидше за все, вони вже вдома у тих росіян. Єдине, коли ми звідси виходили, знайшов свій паспорт, слава Богу. У кожного, хто сюди приїжджав, забирали паспорти. Деякі люди досі не знайшли свої документи», — додає герой.


Аудіоінтерв‘ю з Віталієм


За даними правоохоронців, в Балаклії знаходилося дві російські катівні. Відомо про щонайменше один випадок смерті через звірства окупантів. У відділі поліції перебували військові «лнр» та чеченської республіки, а також представники омону міста тольятті та фсб рф. 

Загалом у чотирьох деокупованих містах Харківської області виявили десять катівень.

Діти, військові, літні люди. Фоторепортаж з масового поховання під Ізюмом

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

У разі масових заворушень на вулицях міста ми вас повідомимо

X