Сталася пожежа: що робити та як отримати компенсацію - Накипіло
Картки

Сталася пожежа: що робити та як отримати компенсацію

  • Олексій Харитонов, Тетяна Лузгарьова
  • 13 Серпня 2020

Більшість пожеж трапляється саме в житлових будинках. Причини стандартні: застарілі комунікації, несправна електропроводка, паління в неналежних місцях, залишені без нагляду електричні пристрої.

Що робити, якщо пожежа пошкодила ваше житло? Як визначити причину займання та отримати компенсацію? Ми розпитали адвоката, партнера юридичної компанії ILF, Олексія Харитонова та помічницю адвоката Тетяну Лузгарьову.

 
1

Що робити після ліквідації пожежі?

Після ліквідування пожежі важливо нічого не чіпати до прибуття служби з надзвичайних ситуацій та експертів. Вони оцінюватимуть пошкодження. До цього часу ви можете: зробити фото та відео; знайти свідків. Обов’язково дізнайтеся їхні імена, номери телефонів та адреси.

 
Якщо житло застраховане, впродовж 24-х годин треба повідомити про пожежу страхову службу.
2

Хто має визначити причину займання?

Причина займання визначається співробітником Державної служби України з надзвичайних ситуацій та вказується в акті про пожежу. Крім співробітника служби документ мають підписати представник власника об’єкта та потерпілий.

 
Важливо, щоби причина пожежі в акті була визначена максимально точно. Це потрібно для винесення судового рішення щодо відшкодування збитків.
 
Якщо причину займання неможливо визначити одразу, можна замовити незалежну пожежно-технічну експертизу в сертифікованій експертній установі. Враховуйте, що експертиза займає 34 місяці. Увесь цей час не можна щось змінювати в приміщенні чи ремонтувати його.
3

Фактори для успішного отримання компенсації

  1. Доведений факт протиправної поведінки. Треба довести, що особа, щодо якої заводиться справа, дійсно не дотримувалася правил пожежної безпеки та взагалі мала такий обов’язок.
  2. Наявність результатів експертизи з оцінки розміру завданої шкоди. Експертиза обов’язкова, вона займає приблизно 30 днів.
  3. Встановлений причинно-наслідковий зв’язок між протиправною поведінкою та шкодою.
  4. Встановлена провина особи. Якщо в пожежі винен ваш сусід, треба довести, що квартира зайнялася не в той момент, коли його не було вдома.
  5.  
4

Хто відшкодовуватиме збитки?

Це залежить від причини пожежі. Наприклад, якщо квартира сусідів зайнялася через невимкнену праску, а полум’я перекинулося на ваше житло, відповідальним буде сусід або сусідка.
 
Якщо пожежа трапилася через коротке замикання тощо, домогтися відшкодування збитків важко: доказова робота дуже кропітка. Щоби встановити винну особу, необхідно в акті вказати причину займання. Ця особа може додатково встановлюватися пожежно-технічною експертизою.
5

Крадіжка під час ліквідування пожежі: як діяти?

Іноді під час ліквідації пожежі з оселі зникають цінні речі, які вогонь не міг повністю знищити. Першочерговими підозрюваними стають пожежники.
 
У подібній ситуації треба: звернутися в поліцію та написати заяву про крадіжку; знайти докази, що вкрадене майно дійсно вами купувалося чеки, виписки з банківських рахунків тощо. Після цього поліціянти порушать кримінальну справу та почнуть розслідування.

6

Що робити, коли в пожежі винні ви?

Отримати компенсацію в такому випадку ви не зможете. Навіть якщо житло застраховане, страхова компанія не компенсуватиме збитків.
 
Якщо в результаті пожежі постраждали сусіди, можна домовитися мирно, без зайвих процедур відшкодувавши їм збитки. Якщо ж виникає суперечка щодо оцінки фактичних збитків, сусіди можуть замовити незалежну експертизу та звернутися з позовом до суду.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова