«Слава Богу, без росіян: міністр культури та інформаційної політики розповів, чим займалося міністерство впродовж 100 днів війни  - Накипіло
Події

«Слава Богу, без росіян: міністр культури та інформаційної політики розповів, чим займалося міністерство впродовж 100 днів війни 

  • Аліка Піхтерева
  • Андрій Марієнко
  • 3 Червня 2022

Культурний та інформаційний фронт від початку війни працює за трьома напрямками:

— інформаційна безпека, протидія дезінформації;
— збереження культурної спадщини;

— підтримка дієвців культури в Україні та за її межами.

За цей час фахівцями зафіксовано та задокументовано понад 370 воєнних злочинів росіян проти нашої культурної спадщини. Ведеться облік пошкоджених та зруйнованих під час війни пам’яток, спеціалісти переводять збитки в цифри. Завдяки роботі, проведеній напередодні та на початку війни, тисячі експонатів було збережено. Серед зруйнованих будівель майже половина — церкви різних конфесій. 

«Коли росіяни руйнують церковну спадщину — вони не розрізняють, чи їхні це скрєпи, чи не їхні. Один із фактів: на наш погляд, спеціального таргетированного удару зазнав музей Сковороди в Сковородинівці. Це в рік трьохсотріччя нашого філософа. Сам музей знаходиться в селі між полей. Тобто там жодної інфраструктури. Потрібно було дуже сильно хотіти, щоби поцілити в цю невеличку споруду», — зазначає міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. 

2022 05 07 20.56.45

Музей зруйновано, та наразі відкритий фонд для збору коштів на його відновлення. Залучатимуть гроші не тільки від держави, а й від благодійників, міжнародних донорів. Наразі міністерство спільно з Харківською обласною військовою адміністрацією має попередні домовленості з низкою західних партнерів.

В Україні приблизно 100 російських культурних діячів та пропагандистів включені до санкційного списку. Європа робить такі ж кроки: уже 120 європейських закладів відмовилися від співпраці з російськими артистами.

«Ми раді, що це також стає приводом, щоб українці заміщали російську культуру на цих майданчиках. путін сам казав, що культура — єдина їхня ефективна зброя, якою вони можуть воювати в світі. Наше завдання — поставити цій зброї заслон», — каже міністр. 

Одна зі складових платформи United24 — збір коштів для української культури та медіа. Рахунок має відновити діяльність Українського культурного фонду та Українського інституту книги, аби наші видавці та артисти могли продовжувати роботу.

«На заміщення російській культурі ми намагаємося просувати українську. Багато колективів, оркестрів, виставок відбулися за цей час в Європі, і це триває. Бієнале пройшла досить успішно, слава Богу, без росіян. Так само на провідних майданчиках опер, філармоній виступають наші колективи, збирають кошти, у тому числі — благодійні. Вони користуються незмінною увагою глядачів, ми отримуємо позитивні відгуки від міністрів та керівників різних закладів у Європі», — зауважив Ткаченко.

 

В Україні культура, наскільки це можливо, продовжує розвиватися. З другою стадією війни, коли вдалося звільнити три області, почали відновлювати роботу мистецькі заклади. Вони не припиняли роботу на Заході країни, зараз поступово відкриваються в Києві.

«На першому концерті, який відбувся після відкриття Національної опери, були наші військові. І сльози на очах були у всіх: і в артистів, і в глядачів», — ділиться міністр. 

Верховна Рада підтримала санкції проти патріарха Кирила та ще сімох одіозних ідеологів рпц. 

«У тій дискусії, яка зараз точиться, є спроби вибудовувати діалог: як з УПЦ, так і з ПЦУ. Це все ж таки дві наші церкви. Стосовно колаборантів чи тих, хто допомагає окупаційним військам, незалежно від того, до якої церкви вони належать, ми ставимо прохання нашим правоохоронним органам, щоби такі справи були доведені до кінця. Декілька таких кримінальних проваджень зараз існує», — говорить Ткаченко. 

Тривають перемовини щодо організації масштабної виставки в Європі про наслідки війни в Україні. Обіцяють цікавий формат, на кшталт того, що зараз на Михайлівській площі, де просто неба стоїть відвойована ворожа техніка. До 28 липня планують організувати мобільні виставки в усіх столицях Європи, присвячених Дню державності України. Розповідатиметься про нашу спадщину та культуру.

Проводяться благодійні концерти. Під час трьох таких заходів у Варшаві та Німеччині для гуманітарного рахунку в Національному банку зібрали 50 мільйонів гривень та 12 мільйонів євро. Митці готують концерти ще у трьох європейських столицях.

З Полщею Міністерство культури днями підписало історичний меморандум про співробітництво у сфері національної пам’яті. Створено робочу групу, аби вирішити всі питання, які поставила перед нами історія. 

«Перші дзвінки, які я отримав 24-го числа, були від двох міністрів: Польщі та Литви. Їхні запитання були: “Що ми можемо зробити?”. Цей діалог продовжується впродовж всієї війни. У нас є вже добре розуміння того, яким чином ми з поляками можемо рухатися в цьому напрямку. Робоча група має подивитися всі об’єкти у поляків з точки зору інформації, що б вони хотіли зробити, українська сторона так само надасть свої проєкти. Про один з цих кроків найближчим часом ви почуєте», — зазначив Ткаченко.

Також він розповів, що наразі Мінкульт розглядає питання, щоби саме Україна проводила у себе «Євробачення» наступного року. 

«Отримали від Європейської мовної спілки офіційний опитувальник щодо питань, які ми маємо вирішити задля організації “Євробачення” в Україні. У нас сумнівів немає, що воно має відбуватися тут. Єдине, що до цього ніхто не проводив “Євробачення” під час війни. Шукаємо відповіді на головні умови, які висуває Мовна спілка, але думаю, що нам удасться пояснити, що деякі умови мають бути змінені», — розповідає міністр. 

Для дітей, які тимчасово опинилися за кордоном, але прагнуть поліпшувати навички читання, започаткували декілька акцій: «Українським дітям — українську книгу» та «Українська книжкова поличка». У межах цих ініціатив 250 тисяч книжок надіслано малечі. Щодо питання, чи будуть з українських бібліотек вилучати російську літературу, Ткаченко повідомив, що таку дискусію розпочато, але справа делікатна. 50% бібліотечних фондів, а це переважно комунальні заклади, потребують оновлення, і йдеться не лише про російську чи радянську літературу. Це десятки мільйонів примірників. Треба бути виваженими з точки зору підходів; їх напрацьовують.

В Україні потужні інтернет-війська: понад 200 тисяч добровольців допомагають воювати з фейками та просувати українські наративи. На платформі «Моя війна» збирають дані щодо сьогоднішніх подій в Україні, реальні свідчення людей. Публікуються вірші, можна розглядати картини. У міністерстві прагнуть зробити так, щоби об’єднати на цій платформі всі досягнення митців за час війни. 

З перших днів війни працює телемарафон «Єдині новини», який фактично є об’єднанням шести різних медіагруп, у тому числі — державних, і публічного мовника, які разом цілодобово ведуть ефір. Наразі його можна побачити фактично в усьому світі. У багатьох країнах марафон включають у кабельні мережі різних мовників. До того ж у марафоні беруть участь не лише наші очільники, а й керівники інших держав.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова