Що робити, якщо вас затримали на мітингу в Білорусі? - Накипіло
Картки

Що робити, якщо вас затримали на мітингу в Білорусі?

  • Олексій Харитонов, Тетяна Лузгарева
  • Диана Руда
  • 30 Серпня 2020

У Білорусі зараз дуже неспокійно. Країна вийшла на мирний протест, але багатьох людей затримують правоохоронні органи, і часто — безпідставно. Ми розпитали адвоката, партнера ILF Олексія Харитонова та помічницю адвоката Тетяну Лузгареву, що робити, коли українця затримали на акціях в Білорусі.

1

Що робити, якщо вас затримали під час мітингу?

—Попросіть осіб, що затримують вас, представитися та показати службове посвідчення чи номер жетону.

—Надайте особам, які затримують вас, документи, що підтверджують вашу особу. 

—Просіть, щоби вам повідомили про мотиви затримання, утримання під вартою. Ви маєте право на пояснення зрозумілою вам мовою причин обмеження свободи, оголошення ваших прав та обов'язків.

2

Які права мають правоохоронні охорони?

—Обшукувати вас згідно з порядком, встановленим законом.

—Перевіряти ваші особисті речі та транспортні засоби (процедура має проводитися особою вашої статі та у присутності двох понятих).

—Вилучати документи, предмети та речі, які можуть бути речовими доказами.

Зверніть увагу! В окремих випадках особистий обшук можуть провести без винесення постанови, санкції прокурора та без понятих. Наприклад, у разі виникнення підозри на наявність зброї.

3

Час важливий?

Так, обов’язково запам'ятайте час, коли вас заарештували. Представники органу дізнання чи слідчий протягом трьох годин з моменту доставлення підозрюваного у відділення мають прийняти рішення про затримання та скласти постанову, яка є правовою основою для короткочасного утримання під вартою, або відпустити затриманого (частина 2 ст. 110 УПК). 

Затримана особа не може знаходитися у відділку довше 72 годин з моменту фактичного затримання. Якщо цей час вийшов, її мають відпустити або застосувати заходи забезпечення кримінального провадження.

4

Як повідомити близьким?

Вимагайте, щоби працівники правоохоронних органів повідомили про факт затримання та місце знаходження вашим родичам або повнолітнім членам родини. Вони мають зробити це протягом 12 годин від моменту фактичного затримання чи надати вам право самостійно повідомити близьким (ст. 115 та ст. 432 УПК).

5

Як виглядає протокол про затримання?

—Причина затримання.

—Місце та час затримання.

—Результати особистого обшуку. 

—Час складання протоколу.

Вам мають оголосити зміст протоколу та надати його копію з переліком прав та обов'язків. 

Зверніть увагу: ви можете відмовитися надавати пояснення щодо ваших дій та дій ваших родичів. Проте якщо вас запитують про дії інших осіб, ви стаєте фактичним свідком та маєте давати показання (інакше вас можуть притягти до відповідальності).

6

Коли просити захист?

У кримінальному процесі можна вимагати, щоби вам надали адвоката ще до початку першого допиту. У адміністративному процесі скористатися юридичною допомогою можуть особи, в яких завчасно був укладений договір з адвокатом.

7

Вас побили силовики: що робити?

Якомога скоріше зверніться з заявою до відділу слідчого комітету району, де трапився інцидент. У заяві опишіть час та місце випадку, ваші дії та дії силовиків, які тілесні ушкодження ви отримали, наявність свідків та їхні контакти, ПІБ силовиків (якщо є) та їхні особливі прикмети. 

Письмово прохайте провести перевірку, знайти винних та відкрити кримінальне провадження. Якщо ви зверталися до лікарні, додайте до заяви копію виданого в лікарні діагнозу та висновок лікаря. 

Пам'ятайте! Якщо ви не знайшли справедливості в національних інстанціях, можете звернутися до ЄСПЛ — Європейського суду з прав людини (актуально для громадян країн-підписантів Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини). 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова