Раптом у вас обшук. Що робити? - Накипіло
Картки

Раптом у вас обшук. Що робити?

  • Олексій Харитонов, Катерина Сосненко
  • 8 Вересня 2020
  • 1581

Спитали в Олексія Харитонова, адвоката, партнера юридичної компанії ILF, та Катерини Сосненко, молодшої юристки ILF: що робити, якщо до вас навідались з обшуком (особливо — вночі, зухвало).

 
1

Що таке обшук?

Відповідно до частини 1 статті 234 КПК України, обшук ― це слідча (розшукова) процесуальна дія, яка проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини скоєння кримінального правопорушення, пошуку знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його скоєння, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
 
2

Види обшуку

1. Обшук житла (приміщення, яке знаходиться у постійному або тимчасовому володінні особи, основним призначенням якого є постійне або тимчасове проживання в ньому). Призначення житла та його правовий статус для проведення обшуку не має значення.
 
2. Обшук нежитлового приміщення (приміщення, що є непридатним для проживання в ньому або спеціально збудоване для будь-яких інших цілей).
 
3. Обшук іншого володіння особи (транспортний засіб, гараж, земельна ділянка).
 
4. Обшук особи.
 
3

Які риси притаманні обшуку?

Це буде раптово та несподівано. Адже особа, до якої прийдуть правоохоронці з обшуком, не матиме достатньо часу, щоби приховати сліди злочину, сховати предмети чи докази, які можуть зіграти важливу роль під час досудового розслідування.

 
4

Які підстави для проведення обшуку?

Обшук може проводитися лише за наявності ухвали слідчого судді та за наступних умов: наявності інформації про те, що було скоєно кримінальне правопорушення; речі або інші предмети, що необхідно знайти, мають істотне значення для досудового розслідування; інформація, що міститься у речах, які необхідно знайти, має вагоме значення та може бути долучена до матеріалів кримінального провадження в якості доказу.
 
5

В якому разі обшук буде незаконним?

Якщо до вас із обшуком прийшли правоохоронці, у першу чергу зверніть увагу на найголовніший документ ― ухвалу слідчого судді.  У ній має бути зазначено: номер кримінального провадження, який перелік речей або документів підлягає виявленню та вилученню, а також ― яка частина приміщення підлягає обшуку.

 
6

Хто може бути понятим?

Це мають бути пересічні громадяни України, перехожі або сусіди, проте ніяк не працівники правоохоронних органів або інші особи, яких самостійно залучили слідчі без вашого відома.

 
7

Де мають право перебувати правоохоронці?

Бувають випадки, коли працівники правоохоронних органів приходять до квартири (приміщення) та з метою «швидкого здійснення обшуку» діляться на декілька груп, аби обшукати різні кімнати водночас. Проте звертаємо вашу увагу, що такий поділ є протиправним, оскільки стежити за здійсненням обшуку самостійно складно, а тому важливо не допускати подібних дій з боку правоохоронних органів.

 
8

Адвокат потрібен?

Трапляються випадки, коли правоохоронці не допускають до проведення обшуку законного захисника ― адвоката. Такі дії є грубим порушенням статті 236 Кримінального процесуального Кодексу України; їх можна тлумачити як перешкоджання адвокатській діяльності, оскільки захисник має право брати участь на будь-якому етапі розслідування.  Про залучення адвоката необхідно повідомити прокурора або слідчого. Такі дії передбачені ст. 59 Конституції України, а також ч. 1 ст. 236 КПК України. На прибуття адвоката для участі в обшуку надається три години.

 
9

Під час обшуку зіпсували ваші речі

Працівники правоохоронних органів під час здійснення обшуку не мають права псувати ваші речі або інше майно. Лише якщо ви відмовляєтесь відкривати сейф, тумбу або двері до іншої кімнати, слідчий має право вжити всіх необхідних заходів для доступу до речей і документів, що можуть знаходитись у важкодоступних місцях.  Зверніть увагу: коли ви ознайомитеся з ухвалою слідчого судді щодо проведення обшуку, у першу чергу запам’ятайте інформацію про речі, які шукають. Адже іноді правоохоронці зловживають своїми правами та обов’язками та можуть шукати речі там, де їх апріорі бути не може, порпаючись у особистих речах.

 
10

Протокол обшуку. Що варто знати?

Ви маєте право отримати його копію, а тому твердження слідчого, що документ необхідно дописати та ваш підпис можна поставити завтра, є хибним.  Протокол має бути зроблений саме в день та в момент закінчення проведення обшуку, аби уникнути ситуації, коли слідчий без вашого відома може дописати інформацію, яка не відповідає дійсним обставинам процедури обшуку. Має бути зазначена інформація про дійсний час його початку та закінчення, дані всіх присутніх під час обшуку, яке майно було пошкоджено, усі порушення зі сторони правоохоронних органів, чи велась відеозйомка, перелік речей, які були вилучені під час обшуку з повним зазначенням інформації про них.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    У разі масових заворушень на вулицях міста ми вас повідомимо

    X