Чому гривня почала падати і чи купувати валюту? - Накипіло
Події

Чому гривня почала падати і чи купувати валюту?

Що сталося?

10 березня 2020 року курс долара до гривні на міжбанку стрімко виріс на 39 копійок. Чутки пов’язували це як з епідемією коронавіруса, так і з нафтовою війною між РФ та Саудівською Аравією. Ми поговорили з Віталієм Шапраном, членом Ради Національного банку України, про те, що чекає на гривню в найближчому майбутньому.

Чому гривня почала падати?

Якщо дивитись починаючи з 2019 року, ми маємо справу не з падінням, а з ринковим коливанням. Падають котировки акцій на світових біржах, падають ціни на сировину, яку ми експортуємо, почався відтік капіталу з ринків у більш безпечні активи. Вівторок був важким днем для українського валютного ринку, але НБУ втримав курс від обвалу, витративши на це 270 млн доларів із резервів.

Віталій Шапран сподівається на зниження тиску на ринок з боку тих, хто хоче купити валюту, оскільки панічні настрої через вірус мають вщухнути, а нафтова війна між РФ та Саудівською Аравією не буде довгою.

Чи варто бігти в обмінники?

Кожен має вирішувати це сам, але потрібно зважати на те, як працює ринок. Для прикладу, в понеділок 9 березня в обмінних пунктах і на чорному ринку курс продажу був 26,1—26,5 гривні за долар. Після того як вихідні закінчились і відкрився міжбанківській ринок, долар можна було купити за 25,5 гривні та нижче. Тобто якщо під час вихідних починає поширюватись паніка, а міжбанківський ринок не працює, з угодами щодо купівлі-продажу валюти краще не поспішати.

Нафтова війна між РФі Саудівською Аравією впливає на гривню?

Віталій Шапран не розглядає нафтову цінову війну між РФ та Саудівською Аравією як серйозний зовнішній шок. Щоби низькі ціни на пальне вплинули на український зерновий експорт та на вартість сталевого прокату, потрібно, щоби пройшло три-чотири тижні. За цей термін сторони можуть дійти згоди.

А коронавірус загрожує гривні?


Вірус через запровадження карантинів впливає на ділову активність, транспорт, туризм та інші галузі. Зниження активності в глобальному масштабі може вдарити по Україні, погано вплинувши на економічне зростання, фінансову стабільність та інфляцію в країні.

Якщо ситуація буде розвиватись як в Італії, то наша економіка не буде слідувати за базовим сценарієм. Тож плани щодо зниження відсоткових ставок, утримання інфляції та прискорення темпів зростання економіки доведеться скоригувати. Втім, прогнозувати важко, оскільки, наприклад, поява вакцини від вірусу може кардинально змінити ситуацію на краще.


На думку Віталія, 2020-й уже точно не стане роком економічного піднесення в Україні. Буде добре, якщо країна переживе цей рік без значних економічних втрат.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова