Ніч жахів: що робити з розладами сну, які лякають - Накипіло
Події

Ніч жахів: що робити з розладами сну, які лякають

Сон — базова потреба людського організму. Його порушення шкодять здоров’ю: як фізичному, так і ментальному. Деякі з них можуть добряче налякати, особливо якщо проявляються у вигляді сонного паралічу, лунатизму та нічних кошмарів.

Сонний параліч видається страхітливим явищем: людина прокинулася, проте ні поворухнутися, ні сказати щось не може. Вона почувається абсолютно безпомічною. По суті, сонний параліч — межовий стан між сном і пробудженням. Виникає він, коли людина або засинає, або прокидається. Зазвичай сонний параліч триває не більше двох хвилин. І хоча загрози для життя та здоров'я він не несе, відчуття неприємні.

Існує чимало теорій виникнення сонного паралічу, розповів лікар-невропатолог та експерт у сфері громадського здоров'я Андрій Косінов. Зазвичай це стається через перевантаження нервової системи. Також причина може критися у стресах, вживанні алкоголю чи наркотиків, у відсутності повноцінного відпочинку.

«Інколи людина бачить страшне: наприклад, як хтось поруч не дає дихати. Це означає, що вона перебуває в стресі, щось не так з її нервовою системою: не обов’язково серйозний розлад, але на таке потрібно звернути увагу. А якщо подібне продовжується довгий час, виникає частіше, треба обов’язково звернутися до лікаря. Може пухлина головного мозку так себе проявляти», ― зазначив Косінов.

Такого стану не варто боятися. Як правило, він проходить сам собою, і людина може далі спокійно заснути. Рідко трапляються випадки, коли сонний параліч повертається через короткий проміжок часу.

«Свідомість трішки раніше виходить зі стану сну, ніж тіло. Є такий дисбаланс. Це привід обстежитися у невролога та психіатра, щоби виключити органічну патологію. Людині варто проводити освітні сесії, аби морально підготуватися до такої ситуації», ― розповіла психіатриня, психотерапевтка та психологиня Катерина Меламуд.

Непрості нічні прогулянки

Сомнамбулізм, сноходіння, лунатизм ― варіанти назви одного явища. У такому стані людина виконує певні дії, не виходячи зі сну. Від проблеми найчастіше потерпають підлітки: у них у період пубертату перебудовується нервова система, рідше  —  дорослі. Людина встає з ліжка, вдягається, відкриває двері, ходить з однієї кімнати в іншу. Інколи сновиди вилазять через вікно або сідають за кермо та кудись їдуть. Стосовно причин сноходіння не існує єдиної теорії.

«Це перезавантаження нервової системи, збій роботи головного мозку. Треба не вживати алкоголю, наркотиків, більше перебувати на свіжому повітрі. Сама людина не знає, що ходила вночі. Наприклад, зайшла на кухню, брала щось в холодильнику, а потім лягла спати. Це бачили її рідні, а людина не пам’ятає», ― каже Андрій Косінов.

Причиною лунатизму у підлітків часто є напружена ситуація в родині. Наприклад, батьки постійно сваряться, що викликає шалений стрес. Дорослі приводять дитину до психолога та кажуть: «Зробіть щось», а їм варто звернути увагу на власний стан. Це як правила в літаку: спочатку кисневу маску треба вдягати на себе, а потім ― на дитину. Причина психологічних проблем підлітків може критися саме в поведінці батьків.

Ще один рідкісний неприємний розлад — нічний жах. Людина серед ночі різко прокидається у стані сильного страху та перебуває в глибокому шоці, поговорити з нею неможливо. Через деякий час засинає знову, а вранці нічого не пам’ятає.

«Перші прояви почали помічати родичі, коли мені було 18 років. Я навчалася на першому курсі універу. Раптом уночі зненацька підіймалася та, сидячи в ліжку, голосно кричала 5–10 хвилин. Мої очі були заплющені. Мама це бачила і чула, та боялася зайти до мене в кімнату, щоби не налякати», ― згадує Олександра. 

Згодом крик припинявся, дівчина лягала спати. На ранок настрій був пригніченим. Коли Олександра намагалася пригадати нічні моменти, у свідомості зринав образ невидимої сили, яка її душила. Наразі Олександра не впевнена, чи то лунатизм. Але проблема супроводжує її й дотепер. Перед важливими подіями — і поганими, і хорошими — вона може кричати уночі. Іноді від цього сама прокидається.

«У моєї семирічної доньки суміш сомнамбулізму та ще чогось. Вона прокидається із плачем та розповідає про якихось павуків, явно ще уві сні. В неї такі істерики після пробудження були й до року, та вона розповісти нічого не могла. Ми даємо доньці води та допомагаємо дійсно прокинутися. Згодом вона засинає, міцно тримаючись за мене. Ми ходили до спеціалістів. Нам пояснювали, що це стається через зайве збудження, що треба заспокоювати дитину перед сном», ― розповідає Анастасія.

За словами жінки, такі ситуації неможливо спрогнозувати. Їх може спровокувати якась дитяча вистава, або вони взагалі виникають на рівному місці. Лікарі прописали препарати, але в Анастасії немає відчуття, що вони допомагають. А от чай на травах та спокійні вечори виявились дієвими. Також дитині діагностували підвищену активність кори головного мозку. У самої жінки був подібний діагноз, але проблем зі сном не було.

Багатолика проблема

Важко знайти людину, яка ніколи не бачила поганих снів. Зазвичай це разовий епізод, викликаний стресом чи перенапруженням. Проте для деяких людей нічні кошмари стають мало не щоденною проблемою. Неприємні, тривожні, вони викликають почуття страху й розпачу. Але від чого з’являються нічні кошмари? 

Від чого завгодно. Катерина Меламуд проводить аналогію з головним болем, у якого чимало причин: від перенапруження нервової системи до проблем із судинами. Так само з порушенням сну. Кожен пацієнт має унікальну клінічну картину, тож розлади необхідно розглядати в контексті інших проблем. Коли людина скаржиться на поганий сон, треба дивитися: що у неї з настроєм, тривожністю, чи страждає вона від нападів, що відбувається в гормональній сфері, який образ життя. У дітей діє той же механізм: розлади сну йдуть у комплексі з іншими проблемами.

«Люди, які страждають на депресію, часто звертаються до спеціалістів через розлад сну. Тоді у сновидіннях відображається якась проблема. Порушення сну можуть статися, коли в людини починається психотичний розлад внаслідок дисбалансів і нейрохімічних проблем у мозку», ― зазначила експертка.

Якщо підходити до проблеми комплексно, можна поставити діагноз, адже поганий сон — це симптом, а не окреме захворювання. А коли спеціаліст матиме чітку клінічну картину, він назначить відповідне лікування. Це можуть бути медичні препарати або сеанси психотерапії.

«Нічні кошмари можуть бути при психозі, депресії. Вони часто відбивають особисту проблему людини. Компетентний психотерапевт із глибинною підготовкою, який вміє тлумачити сни, може допомогти клієнту: знайти особистісний зміст нічних кошмарів, особливо якщо вони повторюються», ― пояснює Катерина Меламуд.

Людина зазвичай рідко фіксується на сновидіннях. У протилежному випадку це означає, що якась ситуація для неї стала травматичною — а це вже предмет для дослідження. Можливо, у минулому було потрясіння, витіснене чи забуте, яке залишилося непропрацьованим. 

Ольга потерпала від нічних жахів ще з дитинства. Це був Донецьк, 90-ті роки. Її батько — приватний підприємець, тож у будинку інколи лунали тривожні розмови про бандитів, які можуть пробратися в оселю. Ользі час від часу снилося, що на неї хтось нападає. У дорослому віці сни не відпустили.

«Я боюся мухоловок. І якось мені наснилося, що вони величезні, вміють літати та нападають на мене. Це було дуже страшно та емоційно важко. Були епізоди, пов’язані з війною та обстрілами. Я пам’ятаю: там було поле, будинки, і над ними літали снаряди. Був страх: я відслідковувала траєкторію польоту — чи попаде він у мене, чи ні. Останній сон був пів року тому. У 2014–2016 роках цих снів було більше».

Олександра зізналася: часом потерпає від нічних жахів, деякі з них повторюються. Один із них пов'язаний з батьківським домом. Дівчині сниться, начебто вона літає в ньому, чує стукіт у двері, відчиняє ― а там нікого. Вона розуміє, що це якась невидима сила й намагається закрити двері, але та сила прагне виламати вхідні двері.

«Коли вона опиняється в коридорі, я від неї тікаю, літаю в кімнатах, а вона за мною. Потім я вибиваю скло у вікні та вилітаю з дому. Мені стає дуже добре, страх зникає, бо знаю, що вона мене не дістане. Цей сон сниться в різних варіантах: іноді я не можу вилетіти з хати та борюся з цим невидимим привидом», ― згадує Олександра.

Сім важливих фактів про гепатит 

photo 2021 07 28 17.34.11

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова