НАЗК знову зможе перевіряти декларації чиновників та суддів: ухвалено закон - Накипіло
Події

НАЗК знову зможе перевіряти декларації чиновників та суддів: ухвалено закон

  • Анна М’ясникова
  • Віктор Пічугін
  • 15 Грудня 2020

Документ вносить зміни в закон «Про запобігання корупції» та відновлює повноваження НАЗК, скасовані Конституційним судом.

Верховна Рада ухвалила законопроект, який розблокує роботу Нацагенства з запобігання корупції. «За» проголосували 300 народних депутатів. Так, НАЗК знову зможе контролювати та перевіряти декларації чиновників і суддів, стежити за своєчасним оприлюдненням таких документів та моніторити спосіб життя держслужбовців, які подають декларації.

Також агентство отримує право автоматизованого доступу до реєстрів, довідкових систем, банків даних, в тому числі до тих, які містять інформацію з обмеженим доступом і адміністратором яких є держоргани.

При цьому співробітники агенства зможуть:

  • безперешкодно входити до приміщень державних органів за службовим посвідченням та отримувати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
  • вимагати документи та іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом, у зв'язку з реалізацією своїх повноважень;
  • складати протоколи про адміністративні правопорушення у справах, які входять до компетенції НАЗК;
  • отримувати письмові пояснення від посадових і службових осіб державних органів, незалежно від форми власності.

Крім того, в законі міститься механізм контролю за суддями. Якщо агенство виявляє корупційне правопорушення, вчинене суддею або суддею Конституційного суду, агентство має про це повідомити Вищій раді правосуддя або голові Конституційного суду. Складати й направляти протокол про порушення стосовно суддів можуть тільки глава НАЗК та його заступники.

Водночас, якщо суддя відчуває, що в процесі перевірки декларації на нього намагаються натиснути, він може подати скаргу.

27 жовтня Конституційний суд визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу. Вона передбачала адміністративну та кримінальну відповідальність для чиновників та суддів за вказання завідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до електронних декларацій чиновників.

4 грудня Верховна Рада відновила відповідальність за декларування неправдивих відомостей та неподання декларацій. Це рішення було компромісним: законопроект передбачає штраф, громадські роботи та обмеження волі за порушення. Про позбавлення волі мови не йде.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова