На електростанції Іраку поставлять продукцію «Електроважмашу» на $50 мільйонів: деталі - Накипіло
Події

На електростанції Іраку поставлять продукцію «Електроважмашу» на $50 мільйонів: деталі

  • Діана Руда
  • прес-служба
  • 30 Березня 2021

Харківське підприємство «Електроважмаш» братиме участь в оновленні електростанцій Іраку. 26 березня керівництво заводу підписало меморандум із чеською компанією, яка виступає головним підрядником проєкту, щодо програми фінансування США у розмірі $1,2 мільярда. З них $50 мільйонів отримає «Електроважмаш».

«Електроважмаш» — це державне підприємство, на якому виробляються генератори для електростанцій, а також електродвигуни для транспорту й промисловості. Завод сплачує податки та дивіденди, на ньому працюють понад 3 000 харків’ян. 

У світі лише шість країн можуть забезпечувати повний цикл виробництва великих турбо- та гідрогенераторів для електростанцій. Зокрема завдяки «Електроважмашу» — Україна одна з них. 

Про стан «Електроважмашу»

Декілька років на підприємстві був запроваджений неповний робочий день, відповідно співробітники отримували неповну зарплату. Кількість персоналу скоротилася на більше ніж 1 000 осіб у період 2017—2019 років. На критично низькому рівні знаходилися інвестиції в оновлення основних засобів виробництва. 

«Електроважмаш» передали в управління Фонду держмайна України наприкінці 2019 року без обігових коштів на рахунках та з боргами на понад 1 мільярд гривень, включно з дефолтними кредитами в «Укрексімбанку» та «Сбербанку».

Основна проблема «Електроважмашу» — брак обігових коштів. Для стабільної роботи підприємство має забезпечуватися сировиною та матеріалами, необхідними для виготовлення продукції. 

Фінансове оздоровлення

Підприємство продовжило б занепадати та неминуче дійшло до банкрутства, якби не рішучі дії ФДМУ. На «ЕВМ» змінили керівника, в.о. генерального директора став Віктор Бусько. 

ФДМУ спільно з новим менеджментом «ЕВМ» розробили програму комплексного фінансового оздоровлення. Вона включає залучення обігових коштів, зниження собівартості продукції та підвищення цін її реалізації, укладання нових контрактів.

Вже реалізована значна частина заходів: знижено закупівельні ціни сировини та матеріалів, підвищено ціни на готову продукцію на експорт. Кредити в банках почали обслуговуватися, один з них (в «Укрексімбанку») виведено з дефолтного стану та реструктуризовано, стосовно іншого (у «Сбербанку») тривають перемовини щодо придбання кредиту українським банком для подальшої реструктуризації. 

Наразі на підприємстві відсутні заборгованості перед співробітниками, проводяться розрахунки з постачальниками сировини та матеріалів. 

Нові контракти

Укладаються і нові контракти, як на внутрішньому ринку, так і щодо експорту. 

«ЕВМ» уперше проходить сертифікацію для участі в оновленні й модернізації рухомого складу АТ «Укрзалізниця», яка має завершитися в середині квітня. За останні два тижні завод також уклав низку угод на модернізацію, технічне обслуговування та виробництво електродвигунів із вітчизняними й закордонними компаніями на суму понад 50 мільйонів гривень. 

Спільно з АТ «Турбоатом» «Електроважмаш» продовжує участь в оновленні вітчизняних гідроелектростанцій за програмою, що фінансується ЄБРР та ЄІБ. Індексація контрактів 2018—2020 років дозволить заводу отримати 334 мільйони гривень — суму та документи вже погоджено на рівні керівництва «ЕВМ» та «Укргідроенерго», очікується фінальне рішення з боку ЄБРР. Така індексація була передбачена контрактами, проте раніше не проводилась. 

26 березня «Електроважмаш» уклав меморандум про участь у програмі оновлення електростанцій Іраку, яка фінансується США. Загальна вартість програми може становити до $1,2 мільярда, з яких «ЕВМ» розраховує отримати замовлення приблизно на $50 мільйонів. Сторони узгодили створення робочої групи, яка має напрацювати проєкт комерційної угоди. 

«Меморандум передбачає співпрацю в проєктуванні та виробництві агрегатів для електростанцій Іраку загальною потужністю 1 300 МВт. Незабаром буде затверджено робочий план для підписання контракту на суму понад $50 мільйонів на три роки. Це великий проєкт, що має міжнародне значення для нашого підприємства та всієї України», — зазначає в. о. гендиректора «Електроважмашу» Віктор Бусько.

Значення меморандуму

Продукція «Електроважмашу» використовується в більш ніж 50 країнах світу. Попри це, загальна вартість іноземних замовлень суттєво скоротилася за останні роки. Укладання такої угоди та участь у великих закордонних проєктах є сигналом для всього світу про високий рівень електромашинобудівної галузі України та Харкова зокрема. 

Наявність нових замовлень, особливо великих і довгострокових, дозволить збільшити обсяги виробництва та покращити фінансові показники «Електроважмашу». Це гарантує надходження коштів до місцевого та національного бюджетів і появу нових робочих місць у високотехнологічній галузі електромашинобудування.

Перспективи «Електроважмашу»

Велику роботу з виведення «ЕВМ» з кризи вже виконано. Остаточна реструктуризація кредитів, розрахунки з замовниками, індексація контрактів «Укргідроенерго» та залучення додаткових обігових коштів дозволяє налагодити стабільну роботу підприємства, вивести завод на рівень беззбитковості та надалі покращувати показники. Попри стан, до якого підприємство було доведено раніше, «Електроважмаш» має високий потенціал для відновлення та розвитку. 

Державні підприємства та програма приватизації

Окрім «Електроважмашу», в Україні ще понад 3600 державних підприємств, якими керують 96 різних органів управління. Велика частина цих компаній не функціонує, існуючи лише юридично та має в більшості незадовільні показники роботи. Аби залучити інвестиції в економіку на противагу збиткам, що зростають з року в рік, в Україні було розпочато програму приватизації. 

У державній власності залишаться оборонні, соціальні підприємства, природні монополії та інші важливі для всього суспільства компанії. Всі інші — збиткові та нестратегічні — знайдуть нових власників на прозорих аукціонах. Це допоможе залучити нові інвестиції, модернізувати бізнес, забезпечити появу нових робочих місць та стабільні податкові надходження до державного й місцевого бюджетів.

Партнерський матеріал у співпраці з ГО «Інтерньюз-Україна»

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова