Які зміни принесла медична реформа - Накипіло
Картки

Які зміни принесла медична реформа

1

Що сталося?


19 жовтня 2017 року Верховна Рада ухвалила закон  «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування», який фактично став стартом медичної реформи. Ми поговорили з Вікторією Мілютіною, директоркою Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ, про медичну реформу й про те, як вона реалізована в Харківській області.

2

У чому полягала суть медичної реформи? 


Мета медичної реформи полягала в тому, щоб будь-який громадянин України, або людина, прирівняна до нього в правах, могли отримати якісну медичну послугу без зазнання фінансового тягаря.
На первинній ланці заклади отримують гроші за декларацію, а на вторинній ланці — за послугу. Якщо раніше в центрі системи медичного фінансування було ліжко в лікарні, то тепер центром став пацієнт.

3

Хто основні розробники і як реформа впроваджувалася?

Вікторія Мілютіна не виокремлює конкретних розробників, але зазначає, що Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування» підтримала Верховна Рада минулого скликання і що до розробки Закону залучали велику кількість експертів-медиків, експертів-юристів і експертів-фінансистів.
Перші спроби ухвалити Закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування» були ще на початку 2000-х років, але тоді, за словами експертки, для цього не вистачило одного або двох голосів. Наприкінці 2017 року Закон ухвалили, і тоді почалося поступове переведення усіх медичних ланок на новий фінансовий механізм. З 1 липня 2018 року почалося підписання договорів з первинною ланкою сімейної медицини. До кінця 2018 року всі заклади первинної медико-санітарної допомоги уклали угоди з Національною службою здоров’я України. До цього також долучилися приватні підприємства й фізичні особи-підприємці. 
Поки реформа впроваджувалася на первинній ланці, йшли підготовки змін на вторинній спеціалізованій ланці. Цей процес відбувався важче, оскільки для цього треба було ввести в повному обсязі електронну систему охорони здоров’я eHealth і  перейти з паперових на цифрові носії чутливої інформації з урахуванням всіх захистів. Потім були підписані договори з надавачами спеціалізованої допомоги на різні види медичної допомоги — і вся медична система запрацювала в рамках Закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування» .


4


Чому її впровадження затягнулося на такий термін?


Вікторія Мілютіна стверджує, що у медичної реформи були свої супротивники, які отримували вигоду від старої системи. За даними Світового банку, станом на 2018 рік, об’єм чорного ринку неофіційних виплат складав від 150 до 250 млрд гривень. Запроваджена реформа змінила цю ситуацію.

5


Що вдалося зробити в Харківській області? 

Зараз всі надавачі медичної послуги в  Харківські області законтрактовані з Національною службою здоров’я і отримують фінансування від держави напряму в залежності від медичної послуги, яку вони надають. Вікторія Мілютіна каже, що потроху в лікарнях починають надавати більш якісні медичні послуги й оновлювати обладнання. Збільшилося фінансування, у лікарнях, де є гарний фаховий керівник, змінилася система мотивації, збільшилися зарплати, премії.
Також збільшилася кількість підписаних декларацій. За словами експертки, збільшується кількість приватних підприємців і фізичних осіб-підприємців: «У Харківській області працював близько двох з половиною років проект «Ефективна первинна медицина в громаді», після якого багато лікарів відкрили свої приватні підприємства і стали фізичними особами підприємцями. Якщо у 2018 році у Харківській області було один-два ФОП, то зараз їх приблизно 100».


6


Як децентралізація вплинула на медичну реформу й навпаки?


За словами Вікторії Мілютіної, децентралізація дуже сильно пов’язана з медичною реформою. Зараз власниками медичних закладів стали територіальні громади, яким потрібно розуміти, як організуватися, щоб надавати якісну медичну послугу. На рівні громад активно відкриваються заклади первинної медичної допомоги, але зі вторинною ланкою ситуація складніша. Мешканцям треба проаналізувати ситуацію, чи є стільки людей, стільки буде медичних послуг, щоб заклади не працювали в пусту.

7


Чи справді реформа згортається? 

Вікторія Мілютіна стверджує, що це лише враження. За її словами, на користь реформи свідчить поява ефективних медичних закладів із набагато більшим фінансуванням, ніж раніше, збільшення видатків на медицину й ухвалення Програми медичних гарантій на 2022 рік. «Ключові показники ефективності медичної реформи високо оцінює Всесвітня організація охорони здоров’я, що також свідчить про те, що реформа не згортається», — каже експертка. Зараз завдяки розвитку електронної системи охорони здоров’я відбувається накопичення даних про кількість, якість послуг і потребу в них. Важливим показником є розвиток програми «Доступні ліки». З 1 жовтня 2021 року до списку безоплатних ліків для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового діабету другого типу також додалися ліки від цукрового діабету першого типу й психічних розладів. До участі в програмі активно продовжує залучатися фармацевтичний бізнес.

8


Які перспективи позитивних змін?

Вікторія Мілютіна стверджує, що в подальшому буде розширюватися Програма медичних гарантій, поступово змінюватиметься поведінка надавача послуг, пацієнт отримуватиме якісну послугу й ставлення як до пацієнта, так і до медиків стане більш гідним. Також експертка виказала сподівання щодо збільшення фінансування медицини.

9


Що наразі відбувається зі вторинною ланкою медицини?

За словами Вікторії Мілютіної, зараз відбувається контрактування спеціалізованих медичних закладів на 2022 рік. Експертка каже: «Приватні заклади також зважують всі «за» і «проти» і поступово долучаються до Програми медичних гарантій. Все потроху просувається. Просто спеціалізовані приватні лікарні складніше відкрити фінансово, ніж лікарні первинної ланки».

10


Як фінансуються медичні заклади? 

Вікторія Мілютіна стверджує, що зараз близько 80-85% свого бюджету медичні заклади отримують від Національної служби охорони здоров’я за надану послугу за договором. Також заклади мають можливість надавати платні послуги, нормовані постановою Кабінету Міністрів №1138 («Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах») і отримувати інвестиції, залучаючи кошти не лише через НСЗУ.
Оплату комунальних послуг, проведення капітальних і поточних ремонтів, закупівлю обладнання, за словами експертки, згідно з Господарським кодексом України, здійснює власник. При цьому власником може бути як фізична особа-підприємець, так і місцеве самоврядування.

11


Скільки зараз отримує медична сестра, інтерн, лікар-початківець і завідувач відділення? 

За словами Вікторії Мілютіної, зарплата медичних працівників сильно залежить від керівника закладу: чим більш ефективний керівник, тим більшу платню отримує персонал в цій лікарні. Після реформування первинної ланки медицини між сімейними лікарями та спеціалізованою допомогою були конфлікти через різницю в зарплаті. Існують випадки, коли внаслідок цієї залежності, сімейний лікар з області отримує більше, ніж у місті обласного значення.
Також Вікторія Мілютіна вважає, що вимогу Президента з 1 січня збільшити зарплату медичних працівників з ухваленим бюджетом цілком реально виконати.

12


Як витримали навантаження ковідом харківські медпрацівники? 

Вікторія Мілютіна стверджує, що загалом лікарі витримали навантаження. За її словами, були ситуації, коли з 300 нібито пристосованих для лікування ковіду ліжок, насправді лише шість були обладнані киснем. «Зараз такої ситуації вже немає. У багатьох лікарнях і потоковий кисень змонтовано, і кисневі концентратори є, і лікарі навчилися працювати з ковідом і рятувати людей», — стверджує експертка і додає: — «Ми як Національна служба здоров’я вимагали від закладів, які планували законтрактуватись на ковід, щоб у лікарнях було не лише необхідне обладнання, а й необхідна кількість фахових спеціалістів».

13


Які переваги після впровадження реформи отримали медпрацівники і пацієнти?

Серед основних переваг реформи для медичних працівників Вікторія Мілютіна називає збільшення зарплатні, зміну системи мотивації і зменшення кількості паперової звітності: «Лікар поліклініки в середньому раніше писав близько 600 звітів на рік, зараз ця ситуація змінилася».
Щодо переваг для пацієнтів експертка каже, що вони стали цінністю для системи, коли раніше цінністю було ліжко, звіти тощо. Тепер завдяки програмі «Доступні ліки» кожна людина може скористатися електронним рецептом і отримати необхідні ліки безкоштовно, якщо вони входять до переліку безоплатних препаратів.


Даний проект виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова