Кредитні канікули, швидкі позики і колектори: поради адвоката, як не потрапити в боргову яму - Накипіло
Події

Кредитні канікули, швидкі позики і колектори: поради адвоката, як не потрапити в боргову яму

  • Анна Мясникова, Виктор Пичугин, Евгений Стрельцов
  • Игорь Лептуга
  • 27 Квітня 2020
  • 1597

Журналісти «Накипіло» поспілкувалися з партнером Адвокатського об'єднання «Донець і партнери» Андрієм Лисенко про кредитні канікули, підводні камені швидких кредитів і поведінці з колекторами. Зібрали головне з інтерв'ю.

♦У Закон «Про споживче кредитування» внесені зміни, які забороняють банкам і нараховувати підвищену відсоткову ставку і штрафи позичальникам з непростроченими кредитами. Але щомісячний платіж по кредиту заплатити необхідно. Якщо ви не робите цього, додаткової суми штрафів не буде, але відсотки нарахують все одно. Кредитні канікули — це коли ви погашаєте відсотки, але не платите тіло кредиту.

♦ На час карантину мікрофінансові організації теж не можуть нараховувати штраф.

♦ Якщо ви дійсно не можете платити через карантин, бажано звернутися в банк і попросити на підставі пункту 6 перехідних положень Закону «Про споживче кредитування» не змінювати ставку на підвищену і не нараховувати підвищені відсотки.

♦ У минулі роки був масовий вал позовів з проханням визнати валютні кредити і договори недійсними, оскільки банк обдурив боржника і не попередив про можливу такий великий курсовій різниці. Практика Верховного Суду показує, що такі звернення не працюють. Валютні ризики — це ваші ризики, ви повинні були їх передбачити.

♦ Не можна в період карантину не платити кредит, посилаючись на форс-мажор. Він не звільняє від обставин по кредиту.

♦ Якщо ви є в базі кредитних історій як онлайн-позичальник (особливо з простроченням), вам в банку кредит не дадуть. Швидкі кредити це як фінансова доза, яка призводить до того, що люди беруть нові кредити для погашення старих. Середня ставка за такими кредитами — приблизно 800% річних.

♦ Короткострокові кредити з терміном погашення до місяця або розміром позики не вище розміру однієї мінімальної зарплати не потрапляють під дію закону «Про кредитування».

♦ Звертайте увагу на договір з організацією, що дає швидкі кредити. У документі, як правило, є позначка: договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань. Спираючись на цей пункт, кредитори продовжують нараховувати відсотки, штрафи, навіть якщо термін дії договору закінчився.

♦ Верховний Суд каже, що право кредиторам нараховувати відсотки припиняється в разі закінчення терміну дії кредитного договору або при виставленні вимоги про дострокове погашення заборгованості. У разі отримання такої вимоги від кредитора, не викидайте його. Якщо на вас раптом подадуть в суд, можна буде послатися на строки позовної давності.

♦Як вести себе з колекторами. Найголовніша рекомендація — ігноруйте їх. Вони приїжджають додому до позичальників рідко, в основному дошкуляють дзвінками. Якщо ви будете спілкуватися з колекторами, це означає, що ви контактні і на вас можна тиснути. Вони тиснуть на два моменти: на страх фізичної розправи і ганьби (нібито розкажуть вашим знайомим, що ви боржник). Якщо, наприклад, під час розмови колектори почують дитячий плач, вони гарантовано будуть дзвонити ввечері, коли вам незручно розмовляти і потрібно укладати дитину спати. Якщо попросите їх не розповідати про борг дружині, вони обов'язково почнуть їй надзвонювати. Блокуйте колекторів в месенджерах або додавайте номери в чорний список в телефоні. Є програми, які дозволяють визначити, хто дзвонить з незнайомого номера (по тому, як номер підписаний в телефонних книгах інших людей).

♦ Не варто плутати стягувачів і колекторів. Стягувач — це представник банку, що працює в штаті і займається боргами тільки цієї фінустанови. Його завдання не настрахати вас, а разом з вами знайти спосіб, щоб ви виплатили борг. З банком можна і необхідно домовлятися, у нього є програми лояльності. Колектори не мають відношення до організації, якій ви заборгували. Якщо ви йдете на контакт недавно вийшли на прострочення, вони вам не запропонують ніяких поблажок.

♦ Для перекуповування боргу не потрібно згоди позичальника. Але старий і новий кредитори повинні надіслати вам листа з повідомленням, що повернення кредиту тепер вимагає інша компанія. Як правило, коли приходять колектори, у них немає ніяких документів. Викликайте поліцію.

♦Якщо на ваше ім'я взяли кредит, не біжіть відразу ж в суд. Зверніться спочатку до адвоката або зберіть необхідні документи самі (але швидкість відповіді на адвокатський запит буде вище — 5 днів, термін відповіді на запит громадянина-30 днів). Вам потрібно зажадати у організації, що пред'являє вам вам борг, що ідентифікують вас документи: зазначені в заявці на позику ПІБ, дату народження, ІПН, адреса, телефон, електронну пошту та номер банківської карти. У 90% випадків буде вказана невірна телефон і пошта. Бажано перевірити, який банк видав зазначену в договорі кредитку — на це вказують перші шість цифр картки. Можна ще зажадати IP-адреса, з якого була зроблена заявка (щоб довести, що не ви брали позику). Після цього необхідно написати заяву в поліцію про вчинення кримінального злочину і домогтися, щоб правоохоронці внесли його до Єдиного реєстру досудових рішень. Наступний крок — отримання виписки з ЕРДР. Потім — відправка листа тим, хто вимагає від вас оплати кредиту. Напишіть про шахрайство і прикладіть зібрані документи, які підтверджують, що ви не брали кредит. Але якщо ви не хочете займатися цим питанням, просто ігноруйте колекторів.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

У разі масових заворушень на вулицях міста ми вас повідомимо

X