Інклюзивність і наближеність до пацієнтів: як децентралізація змінює медичну сферу Люботинської громади - Накипіло
Події

Інклюзивність і наближеність до пацієнтів: як децентралізація змінює медичну сферу Люботинської громади

Від Манченків до Люботина  —  19 кілометрів. Це селище  —  одне з найвіддаленіших від центру Люботинської громади. Прямого сполучення між Люботином і Манченками немає, тож місцевим жителям доводиться виходити на трасу й чекати попутку, а потім пересідати на маршрутку, яка довезе до міста.

Обшарпані стіни, стара дерев’яна підлога, нестача меблів і техніки  —  так лікарка Ірина Ткаченко описує минулий стан Манченківської амбулаторії. Зміни почалися з децентралізацією: медзаклад відремонтували ззовні та зсередини, закупили нове обладнання й меблі. На підлозі зараз —  жовта тактильна плитка, яка допомагає орієнтуватись людям із вадами зору, написи на кабінетах дубльовані шрифтом Брайля.

0*vT3 0KtTOMB9DXaq

У 2021 році при амбулаторії створили власну лабораторію, щоби пацієнти не чекали результати аналізів із міста.

«Ми зробили так, аби жителям Манченків не доводилося виїжджати до центральної амбулаторії. Тут працюють аналізатори, тож усі аналізи, передбачені порядком надання первинної допомоги: кров, сечу,  —  робимо на місці»,  —  розповідає Олег Чухен, який очолює Люботинський Центр первинної медико-санітарної допомоги.

0*awebh0W0ZpQDD Y

Наразі 78% декларацій в громаді заключені з лікарями центральної амбулаторії. Це створює додаткове навантаження на лікарський заклад у Люботині, а ще  —  незручно для місцевих жителів. Тому ОТГ вирішила провести медичну децентралізацію: зараз оновлює локальні й віддалені амбулаторії, ремонтує їх, облаштовує лабораторіями, закуповує обладнання та машини.

Люботинська ОТГ дбає не лише про комфорт пацієнтів, але й про мотивацію лікарів і медперсоналу, зокрема грошима. У 2020 році середня зарплатня лікаря в громаді складала 15,5 тисячі гривень, у 2021-му вона зросла до 17 тисяч. Медична сестра у 2020 році в середньому отримувала вісім тисяч гривень, у 2021-му  —  вже дев’ять.

0*zBmP5bEagWnWiK G

«Лікарі мають отримувати достойну зарплату, працювати в пристойних умовах, мати кабінет, сучасне обладнання, нормальний комп’ютер. А пацієнт повинен прийти в амбулаторію, де тепло, комфортно та є спеціалісти, які нададуть допомогу. Ми ж прекрасно розуміємо: є конкуренція. Сьогодні медики можуть створювати ФОПи, обирати різні заклади для роботи. До нас їздять працювати лікарі навіть із Харкова  —  отже, ми успішно конкуруємо, у нас непогана зарплата», —  підсумовує Олег Чухен.

Даний проект виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова