Є міни, невидимі навіть для саперів: приблизно 30% Харківської області потенційно заміновано - Накипіло
Події

Є міни, невидимі навіть для саперів: приблизно 30% Харківської області потенційно заміновано

  • Марія Пунтус
  • Олег Архангородський
  • 29 Листопада 2022

Повертаючись на деокуповану Харківщину, українці й українки продовжують відчувати небезпеку. Окупанти, полишаючи території, ретельно замінували їх. Сапери Харківської області не радять людям повертатись на звільнені території, які ще не були обстежені, адже є міни, невидимі навіть для спеціалістів. Скільки чекати розмінування України, в яку суму це обійдеться, що робити, коли помітили вибухонебезпечний предмет, — у матеріалі «Накипіло».

За словами начальника управління організації піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування ДСНС України Олега Бондаря, вибухонебезпечними предметами потенційно забруднені 300 тисяч квадратних кілометрів України. Це половина території країни. Асоціація саперів України говорить про забруднення 132 000 квадратних кілометрів території.

unnamed 1

Джерело: Асоціація саперів України

Вся деокупована територія є потенційно небезпечною. Це Куп'янський, Ізюмський, Богодухівський райони, Чугуївська територіальна громада. Про це «Накипіло» повідомив речник Головного управління ДСНС Харківської області Євген Василенко. 

unnamed 2

Євген Василенко. Фото з Facebook-сторінки

«Станом на 20 листопада близько 12 тисяч кілометрів квадратних на Харківщині потрібно розмінувати. Найбільше роботи для саперів — на півночі та на південному сході Харківщини. Щодня піротехніки обстежують близько 20 гектарів землі», — каже Василенко.

Роботи для саперів не меншає. Ворог продовжує обстрілювати звільнену Харківщину й населені пункти області, які не були під окупацією. За даними Головного управління ДСНС України у Харківській області, з 8 вересня піротехніки ліквідували 40 692 одиниці смертоносного російського «заліза».

«Скільки часу знадобиться на розмінування всієї Харківської області, — ніхто не скаже. Обстріли не припиняються, сапери змушені відволікатись від планових робіт, бо виїжджають знешкоджувати ті снаряди, які прилетіли ось-ось. За весь час розмінували близько 1 200 гектарів», — пояснює Євген Василенко. 

Минулого тижня піротехнічні підрозділи зведеного загону ДСНС продовжували гуманітарне розмінування деокупованих територій Харківщини. Ними здійснено 382 залучення, обстежено та очищено територію загальною площею понад 67 гектарів, 16 км автомобільних доріг, 66 км ліній електропередач, 5 км залізничних колій та 15 км газопроводів. Вилучено та знешкоджено 2 063 вибухонебезпечних предмети.




Якщо побачили підозрілий предмет

unnamed

Вибухонебезпечні «пелюстки» або «метелики» — міни ПФМ-1, які можуть вибухнути при легкому натисканні. Фото: телеканал «Дом»

Цим правилам треба навчити дітей. Для них ДСНС України розробили онлайн-урок за участі пса Патрона. Це 15-хвилинне заняття про основні правила поведінки у місцях, де велись бойові дії. Окремі уроки розробили для молодших школярів і учнів середньої та старшої шкіл. 

Для психологічної підтримки населення ДСНС України створило гарячу лінію +38 (099) 627 09 49, де цілодобово можна отримати психологічну допомогу.

Що найнебезпечніше залишили окупанти

unnamed 8

Фото: Головне управління ДСНС України в Харківській області

1. Касетні снаряди

unnamed 1

Фото: Суспільне

Сам металевий каркас такої ракети не несе небезпеки, а боєприпаси, що розлітаються у різні сторони, можуть одразу не розірватись і становити небезпеку. Найчастіше цивільне населення Харківщини страждає від нерозірваних боєприпасів через порушення елементарних правил безпеки.

2. Протипіхотні міни

unnamed 2

Фото: Укрінформ

Російська армія використовує сучасні протипіхотні міни з сейсмодатчиками. Такі міни реагують виключно на крок людини. Вони дуже небезпечні також і для саперів. Для знешкодження використовують спеціальні дрони та роботизовані комплекси.

3. Протитанкові міни

unnamed 3

Фото: Суспільне

У Харківській області на таких мінах підірвались комбайн і машина піротехніків ДСНС. Вибухають вони від ваги 120 кілограмів і більше, але торкатись їх все одно категорично заборонено.

4. Гранати

unnamed 4

Фото: Суспільне

Деякі жителі Харківщини давали свідчення про розтяжки у їхніх будинках, які залишили окупанти. ДСНС радять не наближатися до предметів, які лежать там, де зазвичай не мають: наприклад, телефон на дитячому майданчику, забута іграшка на дорозі.

5. «Пелюстки»

unnamed 5

Фото: Уніан

Міна ПФМ-1 має невеликий розмір і може вибухнути у будь-який момент. Найчастіше їх укладають на поверхню ґрунту або ховають у дерева. Людям їх помітити важко, бо «пелюстки» мають природне забарвлення. Саме тому під час війни заборонено відвідувати ліси й посадки. 

Хто в Україні займається цивільним розмінуванням. Загибель саперів

unnamed 9

Фото: Головне управління ДСНС України у Харківській області

Російська агресія з 2014 року вимагала роботи піротехніків на території Донецької і Луганської областей. Тоді в Україні своїх саперів було недостатньо, і для роботи залучались іноземні піротехніки. 

Надавати послуги з розмінування можна лише після спеціальної сертифікації. За даними Forbes, постраждалі українські території розміновують п'ять організацій, що отримали сертифікацію Міноборони: Demining Solutions, Представництво датської ради з прав біженців в Україні, британсько-американська благодійна організація The HALO Trust і благодійна організація «Швейцарський фонд з протимінної діяльності» (FSD).

В Україні у травні 2022 року міністр внутрішніх справ Денис Монастирський повідомив про створення Міжнародного центру розмінування, який займатиметься залученням партнерської іноземної допомоги. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль у квітні заявив про розробку Державної протимінної стратегії. Вона включає алгоритми пошуку і знешкодження вибухонебезпечних предметів, а також надає рекомендації щодо навчання учнів шкіл правилам безпеки.

Професія сапера — дуже небезпечна. Нещодавно в нашій області підірвалися на міні двоє саперів, тяжко травмувалися четверо. За даними Головного управління ДСНС, на території Харківщини загинуло 6 саперів, 30 працівників травмовано. 

Скільки часу піде на розмінування українських територій? Скільки це коштує?

unnamed 10

Фото: Головне управління ДСНС України у Харківській області

Для розмінування України знадобиться приблизно 10 років. Про це повідомив Денис Монастирський у червні 2022 року. Коштувати це буде сотні мільярдів доларів.

За даними Forbes, ціна розмінування одного квадратного кілометра — від трьох мільйонів доларів. Розмінування території України коштуватиме від 400 до 900 мільярдів доларів за підрахунками економіста громадської організації CASE Ukraine Василя Поворозника. Розміщення однієї міни, за словами економіста, коштує росії приблизно два долари, а Україна заплатить за розмінування снаряда одну тисячу доларів.

Війна проти Росії тягне за собою величезні матеріальні збитки, але найголовніше — призводить до жертв серед населення. ДСНС повідомляє: за час повномасштабного вторгнення в Україні рятувальники ліквідували понад 2 000 пожеж внаслідок ворожих обстрілів, знешкодили 45 тисяч вибухонебезпечних предметів і врятували з-під завалів 302 людини.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова