Дмитро Щебетюк: «Світ на тебе не чекає, але є добрі люди» - Накипіло
Події

Дмитро Щебетюк: «Світ на тебе не чекає, але є добрі люди»

Ініціатива засновника громадської організації «Доступно.UA» розповідає про життя людей з інвалідністю та розвінчує міфи про них. 

Попри існуючі будівельні норми, які регламентують доступність до закладів, люди з інвалідністю щодня стикаються з обмеженнями. Вони не можуть самі зайти до більшості аптек, кафе, кінотеатрів та будь-яких місць, доступних звичайним людям.

Додаток Dostupno допоможе знайти заклади для всіх. Це мобільний застосунок із понад тисячею локацій у 28-ми містах України. Команда проєкту Дмитра Щебетюка постійно працює над розширенням мапи просторів та над створенням тренду доступності в Україні. А Дмитро власним прикладом намагається допомогти людям з обмеженою мобільністю отримувати задоволення від життя.

Завантажити додаток можна для iOs та Android.

Для чого цей додаток

«На жаль, в Україні небагато закладів відповідає будівельним нормам. Попри це, ми хочемо показати, що існують місця, куди можна ходити, та змотивувати людей до активного життя», — пояснює засновник організації «Доступно.UA» Дмитро Щебетюк.

Хлопець згадує: коли ще був мало адаптований до життя на візку, важко було навіть із ліжка на візок пересісти. А якщо уявляв дорогу кудись, то перераховував усі бордюри та перешкоди на шляху. Утримували від прогулянок думки, яким буде велике розчарування: дістатися закладу та побачити, що він недоступний для людини на візку.

«І я такий: та ну нафіг надвір виходити, у голові собі прогулявся 20 хвилин, ліг і нікуди не пішов», — розповідає Дмитро.

Він постійно бачив у подруги фото із закладу на Золотих Воротах у Києві. Там проводили музичні заходи та творчі тусовки, які Дмитро хотів відвідати, але побоювався, що не зможе потрапити до приміщення. 

«Я думав, це якийсь підвал, для мене недоступний. А потім виявилося, що там вхід на рівні з землею, велика вбиральня, є невисокі столи. Я засмутився: блін, пів року пропускав цікаві заходи. Саме тоді з’явилася ідея показувати доступні локації, щоби люди дізналися про них», — говорить Щебетюк.

Як працює додаток Dostupno

Dostupno — це мапа закладів, на якій закладена система фільтрів. Користувач може вказати необхідні параметри: ширина входу, наявність пандуса та кут його нахилу, ширина проходу до вбиральні тощо. Є в додатку критерії для батьків з дитячими колясками, позначена наявність ігрових зон для малюків. Також встановили фільтр закладів, дружніх для тварин. 

Зараз організація «Доступно.UA» працює над інтерфейсом додатку, щоби він став максимально зручним і корисним. Ідея така: щоби люди, які хочуть повести друга чи подругу з інвалідністю до якоїсь локації, могли її відфільтрувати за необхідними параметрами, та щоби людині на візку було там комфортно.

Також є фільтри для незрячих, але наразі вони не можуть повністю користуватися застосунком. Поки що основна цільова група — люди з порушенням опорно-рухового апарату.

«Ми не вирішуємо, доступний заклад чи ні, ми пишемо параметри, які є. Якщо за державними будівельними нормами має бути 90 сантиметрів прохід, а в закладі, наприклад, 65 сантиметрів, — вкажемо цю ширину. Наявність пандусу, кут його нахилу, ширина проходу до вбиральні — ми описуємо параметри, а людина на візку може їх вказати та відфільтрувати потрібне», — уточнює Дмитро Щебетюк.

Хто додає заклади на мапу 

Зараз кожен користувач може додати відомості про заклад через гугл-форми. А на Android вже існує тестова можливість внести інформацію в застосунок. Працюють волонтери, які перевіряють заклади; вони також закликають місцеву владу до співпраці. Зокрема, Черкаська обласна державна адміністрація допомогає збирати дані. 

Що «Доступно.UA» робили в Харкові

Команда громадської організації «Доступно.UA» провела моніторинг міських просторів на доступність для маломобільних людей у березні 2021 року. Туди потрапили 100 локацій: адміністративні, заклади громадського харчування, супермаркети, аптеки, банки, торгові центри тощо. Після перевірки їх позначили на мапі доступності українських міст. 

photo 2021 11 19 17 40 24

Дмитро Щебетюк і команда «Доступно.UA» обрали найдоступніші локації, які нагородили відзнакою #ДоступноРекомендує. Нею відмічають місця, куди маломобільні люди можуть безперешкодно потрапити та отримати необхідні послуги. Мета #ДоступноРекомендує — відзначити безбар’єрні локації, привернути до них увагу, мотивувати інші заклади та міську владу облаштовувати простори так, щоби вони були доступними для всіх груп населення незалежно від рівня мобільності.

Як «Доступно.UA» змінює середовище

За роки діяльності організація назбирала чимало фідбеків не лише про роботу додатку, а в цілому про свою діяльність. Наприклад, одна дівчина літала Європою, та «Укрзалізницею» ніколи не мандрувала, але після відео про подорожі Україною скористалася спецвагоном.

«Якщо говорити про зміни, то зі 100 % закладів, куди ми приходимо, відсотків 40 згодні, що є така проблема. Згодом 20 % консультуються, а вже з них 5–7 % щось роблять. Це здається малою часткою, але насправді це дуже класно: інформація поширюється, і до нас іноді самі власники закладів приходять за консультацією», — каже Щебетюк.

Зараз «Доступно.UA» працює з бізнесом як на платній основі, так і надаючи безкоштовну консультацію. Експерти проєкту допомагають закладам створювати безбар'єрне середовище. 

Дмитро зазначає: коли бізнес зацікавлений і готовий платити за консультацію, це майже 100-відсоткова гарантія, що власники дослухаються до всіх зауважень. А це означає, що з’явиться ще один простір, куди зможуть ходити всі, без виключень, люди.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова