Що робити, якщо колега заразився коронавірусом? - Накипіло
Події

Що робити, якщо колега заразився коронавірусом?

  • Анна М'ясникова
  • Віктор Пічугін
  • 23 Липня 2020
1

Що трапилося?

Припустимо, у вас захворів колега. Чи знаєте ви, що робити в таких ситуаціях, кому дзвонити, як дезінфікувати робочий простір?

2

Що говорить МОЗ?

Міністерство охорони здоров'я опублікувало рекомендації, як не допустити спалаху коронавірусу на роботі. Проте алгоритму дій, як саме вчинити та куди звертатися, якщо вже наявні випадки інфікування, у відкритому доступі не знайти. Ми поставили ці питання Любові Махоті, директорці Харківського обласного лабораторного центру, і ось що вона відповіла.

3

Куди дзвонити, якщо у колеги підтвердився коронавірус?

Сімейному лікарю. Він буде стежити за вашим станом, і в разі необхідності призначить обстеження. Не підписували декларацію з лікарем? Тоді звертайтеся до лікарні за місцем проживання. Медикам можна не дзвонити, якщо ви не вважаєтеся особою, контактною із хворим. Включати вас до кола контактних або ні, вирішують епідеміологи.

4

Тобто спочатку потрібно дзвонити епідеміологам?

Ні. Це зробить лікарня, де пацієнту встановили діагноз COVID-19 (його ставлять, якщо ПЛР-тест на коронавірус позитивний). Медустанова відправляє екстрене повідомлення епідеміологам до Харківського обласного лабцентру або в його філії в регіоні. Співробітники Центру вивчають випадок інфікування, встановлюють контактних людей і дезінфікують робочі приміщення.

5

Чи всіх співробітників відправлять на самоізоляцію?

Не завжди. Якщо підприємство або організація може відправити на 14 днів усіх співробітників на дистанційну роботу  —  це найкращий варіант. Якщо такої можливості немає, в самоізоляцію направлять тих, хто щільно контактував із хворим на COVID-19. Наприклад, хто працював з хворим в одному приміщенні без маски на відстані менше півтора метра або ж спілкувався з ним без маски понад 15 хвилин на відстані менше метра. Наскільки тісний був контакт та чи рекомендована самоізоляція, вирішить епідеміолог.

 

6

А на який час?

Медичне спостереження й режим самоізоляції встановлюється на 14 діб зі дня останнього контакту з хворим. На цей термін не впливає, коли в людини підтвердився коронавірус. Поясню на прикладі: співробітник пішов на лікарняний сім днів тому, і в нього діагностували COVID-19. У цьому випадку тиждень роботи без хворого колеги буде зараховуватися в 14-денний термін, і заходи безпеки вводяться на тиждень.

7

Як продезінфікувати робоче приміщення?

Заключну дезінфекцію проводять фахівці лабцентра. До їхнього приїзду необхідно обробляти приміщення власними силами, дотримуючись рекомендацій МОЗ:

  • Робити вологе прибирання й провітрювати кімнати.
  • Протирати дезінфекторами ручки дверей, вимикачі, столи, клавіатури та інші поверхні, до яких часто торкаються. У дезінфекторі повинно міститися не менше 60% спирту.
  • Поставити антисептики у доступних місцях.
Додому для дезінфекції епідеміологи не виїжджають.
8

Коли чекати на дезінфекторів?

Як правило, дезбригада виїжджає в той же день, коли епідеміологи розслідують випадок і визначають контактних людей (після того як лабцентр отримає від лікарні сигнал про випадок коронавірусу). В області цим займаються філії Центру, але вони є не у всіх районах. Усього філій — 15. Бригади приїдуть на будь-яке підприємство чи в офіс, але в першу чергу — на державні та комунальні. Можна також викликати співробітників КП «Профдезінфекція» або приватних служб. Цим організації розвантажать дезгрупи лабцентру, зазначила Любов Махота.

9

А тест на коронавірус потрібен?

Так, і його зроблять безкоштовно на 14-й день спостереження/самоізоляції. Чи йти людині здавати аналізи в поліклініку або до неї приїде мобільна бригада — вирішить сімейний лікар. Узятий матеріал відправлять до лабораторного центру. Якщо тест негативний, дозволять виходити на роботу.

Можна перевіритися до закінчення терміну самоізоляції, але це не гарантує, що вірус не з'явиться до 14-го дня. А тому — термін самоізоляції контактним людям не зменшать, навіть якщо тест буде негативний.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

У разі масових заворушень на вулицях міста ми вас повідомимо