Чи доступні дільниці у Харківській області всім виборцям - Накипіло
Події

Чи доступні дільниці у Харківській області всім виборцям

  • Альона Нагаєвщук
  • Ігор Лептуга
  • 1 Вересня 2020

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Громадянська мережа ОПОРА в Харківській області дослідила доступність місць для голосування. Про результати моніторингу розповів виборчий омбудсмен Юрій Чумак.

У Харкові досліджували 11 дільниць, в області — 19. Аналіз проводився за індексом доступності виборчих дільниць, розроблений Центральною виборчою комісією. Серед критеріїв — наскільки зручно дістатися до дільниці, чи комфортно всередині будівлі та у приміщенні для голосування, чи дотримуються на місці санітарно-гігієнічних норм.

За результатами дослідження кожна дільниця отримувала певну кількість балів:

  • 0-15 балів — недоступна;
  • 16-25 балів — малокомфортна;
  • 26-30 балів — доступна.

DSC 8262

«Сьогодні доступність виборчих дільниць та приміщень для голосування у Харківській області перебуває на досить невисокому рівні. З обраних дільниць 26 об'єктів — малодоступні, чотири — зовсім недоступні для маломобільних груп населення. Середня оцінка — 19,5 балів на одну виборчу дільницю, — говорить Юрій Чумак. - Майже на всіх виборчих дільницях відсутні парковки і парковочні місця для автомобілів. Лише в одній з 30-ти дільниць є маркування на сходах для людей з порушеннями зору. На одній дільниці у Харкові є спеціально обладнаний туалет для людей з інвалідністю і тут же — належним чином облаштовані підйомники на сходах безпосередньо у приміщенні».

За словами омбудсмена, у селах на семи дільницях у будівлях немає вбиралень. У більшості місць відсутні пандуси, а ті, що є, мають слизьку поверхю, більший, ніж дозволено, кут нахилу або незручні поручні. Ще одна розповсюджена проблема — облаштування кімнат для голосування на другому поверсі. Якщо у будівлю вдасться потрапити, то вже на вищий поверх — складніше. У Харкові з 11-ти дільниць три розташовані на другому поверсі, в області — одна з 19-ти.

«Виборчим кодексом України визначено, що органи виконавчої влади і місцевого самоврядування мають привести до належного стану всі будівлі і приміщення для голосування. Усі ці будівлі є публічними. Їх доступність має бути забезпечена не лише раз на рік у день виборів, а щоденно», — зазначає спікер.

Державні будівельні норми визначають, що маломобільні люди — не лише з інвалідністю. До цієї категорії відносяться люди з тимчасовим порушенням здоров'я, вагітні, літні люди, батьки з дитячими колясками. За інформацією ОПОРИ, це 30-50% населення.

Місцеві вибори 2020: стати кандидатом тепер дешевше, а рахувати голоси буде складніше

Важливе нововведення на цьогорічних місцевих виборах — можливість змінити виборчу адресу, вказавши фактичне місце проживання. Це можна зробити до 10 вересня.

Юрій Чумак: «Раніше можна було тимчасово змінити місце голосування на президентських і парламентських виборах. На місцевих така можливість не була передбачена. За оцінками ОПОРИ, до 5,5 мільйонів людей були позбавлені виборчого права, оскільки вони не вважалися члена місцевої громади. Мова йде про переселенців з Донбасу та Криму, внутрішніх трудових мігрантів, громадян, які не мають постійного місця реєстрації або приїхали навчатися у місто. Але це порушення конституційних прав громадян вдалося подолати».

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова