3 лютого. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

3 лютого. Цей день в Україні та світі

3 лютого 2009 року закінчився процес «Румунія проти України щодо статусу українського острова Зміїний»

Суперечка виникла через економічний інтерес: на шельфі острова знайшли нафту і газ. Румунія доводила, що Зміїний — це не острів, а скеля, аби мати більше прав на шельф. Важливим для України було підтвердити статус Зміїного як острова.

Українська влада побудувала навколо маяка, який стояв там 150 років, прикордонний пункт, пошту, церкву, поселила 53 мешканця. Тепер це селище Біле Кілійського району Одеської області. Міжнародний суд визнав Зміїний островом, проте Румунія теж отримала значну частину шельфу.

24 лютого 2022 року внаслідок атак російських окупаційних військ на острів Зміїний ракетним крейсером «Москва» військовослужбовцям прикордонного загону було поставлено ультиматум та їм пригрозили вбивством, якщо українські прикордонники не складуть зброю та не вимкнуть системи РЛС. Того ж дня російські окупанти взяли у полон українських прикордонників, які перед тим оголосили по радіо крилату фразу цієї війни: «Русский военный корабль, иди на …».

Поштові марки України «Русский воєнный корабль...», випущені з нагоди знищення флагмана ЧФР крейсера «Москва», який пропонував здатися захисникам острова Зміїний, і по якому українські військові завдали ракетного удару 13 квітня. Київ, 23 травня 2022 року

На супутниковому знімку десантний корабель класу Serna і можливий ракетний слід поблизу острова Зміїний, Україна, 12 травня 2022 року

13 березня 2022 року компанія «Maxar Technologies» оприлюднила чіткий супутниковий знімок острова, на якому видно пошкодження будівель, вирви від бомбардувань та російський великий десантний корабель проєкту 775.

27 квітня 2022 року оперативне командування «Південь» повідомило про успішний ракетний удар по окупованому острову. Зафіксовано влучання в пункт управління, знищення зенітно-ракетного комплексу «Стріла-10». Після цього наші Збройні Сили завдавали ще багато ударів по позиціях окупантів.

20 червня 2022 року місцеві мешканці півдня Одеської області повідомляли про численні вибухи. Наступного дня ОК «Південь» підтвердило, що по захопленому острову було завдано зосереджений удар із застосуванням різних сил та способів ураження. Гарнізон окупантів на острові зазнав значних втрат. Операція продовжилась і 21 червня.

F9884EDB BFD9 47B3 B377 448C5F01D1D9 w1023 r0 s

Українські військові істотно ускладнили росіянам підтримку операцій на острові та зробили їх вразливими для українських ударів, у тому числі із застосуванням ракет «Гарпун».

Вночі проти 30 червня, внаслідок проведеного етапу військової операції із нанесенням вогневих ударів ракетними та артилерійськими підрозділами по острову Зміїний, росіяни після 126-денної окупації з поспіхом евакуювали залишки гарнізону двома швидкісними катерами. Втрата острова означала втрату росіянами контролю над частиною акваторії Чорного моря.

Супутниковий знімок показує південний край Зміїного острова та зруйновану вежу, Україна, 21 червня 2022 року.

Вночі та вранці 7 липня на острів зайшла зведена група українських військових. Вони оглянули місцевість, зібрали дані про ворожу техніку, озброєння та матеріально-технічні засоби. Під час виконання завдання зведена група встановила українські прапори у різних частинах острову. Також над Зміїним замайорів прапор 73-го центру спеціального призначення ССО України.

На супутниковому знімку, зробленому Planet Labs PBC, видно дим, який піднімається після ударів армії України по російських позиціях на острові Зміїний у Чорному морі, 6 травня 2022 року

Після звільнення острова Україна змогла відкрити судноплавство гирлом Бистре (глибоководний судновий хід «Дунай — Чорне море»). Таким чином, вдалось розблокувати шлях до українських Дунайських портів Ізмаїл, Рені та Усть-Дунайськ.

Українські бійці встановлюють державний прапор на острові Зміїний в Чорному морі (Одеська область). Фото опубліковане 7 липня 2022 року

В листопаді уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що з полону вже визволили 30 українських військових, які перебували на острові.

Проте, за його словами, у російському полоні ще лишаються наші воїни, яких обов'язково визволять.

3 лютого 1974 року народився Пелих Ігор Дмитрович: телеведучий і шоумен, людина-свято, людина-вогник

Талановитий журналіст видав безліч цікавих ідей і програм, та найбільше ми любили його проєкт «Галопом по Європах». Тисячі людей тоді зробили закордонні паспорти з палким бажанням стати учасниками програми подорожей. На жаль, у 35 років життя Ігоря обірвалося внаслідок моторошної аварії.

10 років тому загинув у страшній аварії Ігор Пелих – Провсе

Та хоч ведучий і прожив коротке життя, він встиг стати улюбленцем мільйонів глядачів всієї України. Син Ігоря, Іван Пелих, з перших днів російського вторгнення дає відсіч окупантам, спершу в Київській ТРО, а зараз — у складі 1-ї Інтернаціональної роти спеціального призначення.

3 лютого 1979 року День народження в глави ПЦУ митрополита Епіфанія

У земному житті його ім'я — Сергій Думенко. Народний митрополит знає кілька мов, жив і навчався у Афінах, любить читати книги Сенкевича і Сковороди та допомагає українським воїнам. У зверненнях до вірян Епіфаній приділяє увагу особистості людини, рівним правам жінок і чоловіків, захисту від домашнього насильства та праву людини на життя. Цьогоріч на Різдво у Києво-Печерській лаврі залунала українська мова, а Епіфаній замість золота і каміння обрав білі ризи з елементами вишивки.

Митрополит Епіфаній просить російського патріарха Кирила допомогти забрати  тіла військових РФ

«Ми молимося, щоби Господь послав нам справедливий мир. Справедливий, а не будь-який мир, тому що мир у неволі нам не потрібен. Нам потрібен справедливий мир у своїй незалежній, єдиній Українській державі».

Фото: Радіо Свобода




2 лютого. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова