25 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

25 січня. Цей день в Україні та світі

Сьогодні — 45-та річниця Володимира Зеленського

25 січня 1978 року народився Володимир Олександрович Зеленський — шостий і чинний президент України з 2019 року. До вступу на посаду він здобув популярність як шоумен, актор, режисер, керівник «Студії Квартал-95».

Перші роки президентства ознаменувалися проголошенням широких реформ, корупційними скандалами, неоднозначними кадровими рішеннями та екстравагантними заявами президента.

З початком російського вторгнення Зеленський неочікувано для багатьох проявив мужність, прийняв роль лідера країни у вогні війни та відмовився від пропозиції евакуюватися зі столиці. Досвід актора став перевагою: Зеленський не впав у розпач під тиском, він гнучко реагує на настрої та очікування та дає наснагу громаді.

Zelenskij 1
Фото: Офіс Президента

У той же час він повністю делегував керування військовими діями очільникам ЗСУ, демонструючи їм повну довіру та підтримку. Нині його аудиторією стала значна частина світу, і Зеленський вправно використовує популярність, чи не щодня спонукає партнерів надати українцям зброю та всебічну допомогу. За версією журналу Time Зеленський став найвпливовішою людиною 2022 року

151 рік від дня народження Миколи Скрипника

25 січня 1872 року народився Микола Олексійович Скрипник, ідейний революціонер, комуніст, суперечлива постать української історії. Він очолював наркомати внутрішніх справ, юстиції, освіти, обіймав посаду генпрокурора урср та усюди стояв на сторожі українських інтересів. Його політика мала значні успіхи: були проведені українізація преси, шкільництва, викладання у вищій школі.

630 360 1594103695 128
Фото: ukrinform.ua

Скрипник у 1928 році запровадив «скрипниківський» правопис, що усував русифікаційні впливи. Водночас як послідовний комуніст він був непримиренним до ворогів радянської влади, сприяв знищенню старої української інтелігенції, хоча сам постійно підкреслював самостійність української культури та незалежність її від російської. Згодом українізація вийшла за відведені Кремлем межі, оскільки стверджувала окремість нашого народу.

У 1933 році Скрипника зняли з посади наркома освіти, звинуватили у «куркульському націоналістичному» саботажі у мовознавстві, літературі та історії, вимагали покаяння. Через згортання українізації він покінчив життя самогубством у кабінеті Держпрому. 

151 рік від дня народження видатного науковця

25 січня 1852 року день народження Василя Яковича Данилевського, українського фізіолога, академіка. Цей видатний лікар став фундатором ендокринології та порівняльної паразитології в Україні. Він зафіксував електричні явища у головному мозку, що було покладено в основу енцефалографії. А ще — започаткував фізіологічне дослідження гіпнозу.

У Харкові, де народився, він реалізував творчі замисли та став ученим світового рівня. Багато зробив Данилевський для міста: організував Жіночий медичний інститут, Органотерапевтичний інститут (нині Інститут проблем ендокринної патології, носить його ім’я), Український інститут праці (Харківський інститут гігієни та професійних захворювань). У науковому доробку нашого земляка — понад 200 праць.

danilevsykiy vasily yakovich e1674667330575
Фото: Енциклопедія сучасної України

123 роки від дня народження українського еволюціоніста

25 січня 1900 року народився Феодосій Григорович Добржанський: ентомолог, зоолог, генетик і еволюціоніст, «батько-засновник» сучасної еволюційної теорії. Феодосій у 1927 році поїхав на стажування в США до відомого вченого Томаса Моргана, та через гоніння «морганізм» в срср вирішив не повертатися.

Добжанський вперше об'єднав генетику та теорію еволюції, написавши у 1937 році книгу «Генетика і походження видів». Книгу часто прирівнюють за значимістю до «Походження видів» Чарльза Дарвіна. Послідовники вважають її найбільш важливою та впливовою книгою з еволюції у XX сторіччі. Ця праця заклала всі майбутні здобутки біологічної науки.

210310105331182 115
Фото: НАН України

Крім теорії, важливим був аналіз мутацій, спадкової мінливості, хромосомних перебудов і природного відбору. Лабораторія вченого в Нью-Йорку була маленьким університетом, який підготував десятки видатних генетиків-еволюціоністів з різних країн світу. 

25 січня 1965 року український дисидент Йосип Сліпий був обраний у Ватикані кардиналом і главою Української греко-католицької церкви.

УГКЦ у 1945 році була проголошена поза законом в срср, усі парафії були передані рпц: причиною стала її величезна роль у боротьбі УПА проти радянщини на Західній Україні. Йосипа Сліпого заарештували, у тюрмах і таборах він перебував 18 років. У 1963 році Хрущов зробив широкий жест Папі Римському та королеві Англії: погодився передати Сліпого Риму.

d5a1549542389MtC
Фото: vgolos.com.ua

Світ захоплювався його мужністю, а для самого Йосипа Сліпого чудесне перетворення із в’язня мордовських таборів було знаком Божого провидіння. Понад 20 років у Римі він працював на українські інтереси: будував Український католицький університет, собор Святої Софії в Римі, заснував духовну семінарію, українську парафію в Римі, перекладав літургійні книги українською. Його творча спадщина – 18 томів філософських праць. Йосип Сліпий говорив на весь світ про Україну під час сотень поїздок. Він так і не відмовився від українського паспорту, мріючи про Україну, але керівники срср категорично забороняли йому повертатись. 

День покровительки студентів

25 січня святкують Тетянин день, який у деяких країнах співпадає з Днем студента. Адже свята Татіана Римська, пам’ять якої православна церква вшановує цього дня, була покровителькою учнів і студентів. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова