22 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

22 січня. Цей день в Україні та світі

22 січня 1918 року в Києві було підписано IV Універсал, що проголосив незалежність Української Народної Республіки

Він визначив УНР самостійною, незалежною, вільною державою українського народу. Це великий день нашої історії: зв’язки з імперською росією були розірвані. Універсал доручив провести вибори народних рад, установив монополію торгівлі, контроль над банками, селяни отримали у власність землю.

Проголошувалося бажання України мати мирні відносини з сусідніми країнами, але сусіди не мають ніякого права втручатися у справи УНР. Громадян призивали до боротьби з більшовиками, була створена армія. Переговори у Брест-Литовську про мир між УНР та країнами Четвертного союзу завершилися визнанням України самостійною державою та підписанням мирного договору. Попри визнання радянською росією незалежності УНР, на жаль, держава зазнала агресії з боку більшовиків, тож її суверенітет не був довготривалим.

22 січня — День Соборності України

Це наше національне свято. У 1919 році в Києві відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. Це була перемога ідеї про політичну єдність обох частин української нації. Адже до того українці були розділені кордонами російської та Австро-Угорської імперій.

Урочистості на Софійській площі з нагоди проголошення Акта Злуки, 22 січня 1919 року / Фото: Укрінформ

Така можливість настала лише після Першої світової війни, коли на руїнах обох імперій постали Українська Народна Республіка (УНР) та Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР). На Софійській площі встановили тріумфальну арку з гербами українських земель, на високих щоглах здіймалися українські прапори. Військові, політичні діячі, київська громада, члени Директорії, міністри, галицька делегація, іноземці — всі вітали подію, свято було вкрай урочистим. Духовенство Софійського собору вело молебень, а Національний хор виконав «Ще не вмерла Україна». 

У цей день в 1946 році створено Закарпатську область

Після закінчення Другої Світової війни в 1945 році була заключена Чехословацько-радянська угода про Карпатську Україну. За нею Закарпаття приєднали до урср, а 22 січня 1946 року Карпатська Україна увійшла до її складу як Закарпатська область із центром в Ужгороді. 

22 січня 1992 року канадійська докторка українського Роберта Лінн Бондар стартувала в космос у місії «Спейс шаттл STS-42»

Вона стала першою канадською жінкою в космосі — тобто вважаймо, що і першою українською. Народилася Роберта в 1945 році в родині етнічних українців, які походили з міста Городенка Івано-Франківської області. На батьківщині Роберта не була, але вона прекрасно розуміє українську мову та вміє нею спілкуватися. Роберта є учасницею Конгресу Українців Канади. На її честь астероїд, який було відкрито у 1997 році, має назву «Бондар» 13693. 

606ac9fded5c8

Фото: britannica.com

22 січня 1993 року на зустрічі глав держав СНД у Мінську було затверджено Статут Співдружності Незалежних Держав

Україна, Молдова і Туркменістан не приєдналися до цього рішення. Для України були неприйнятні статті Статуту. Держави-засновниці співдружність бачили по-різному, часом протилежно. Якщо Україна розцінювала її як механізм цивілізованого розлучення, то рф прагнула використати СНД для закріплення російського впливу. Статут під виглядом інтеграції просував політику збирання під крило росії втрачених колоній — колишніх республік СРСР.

22 січня 1933 року народився знаменитий оперний та естрадний співак Анатолій Юрійович Мокренко

 Це дивовижний митець, в його широкому репертуарі — понад 40 партій вітчизняної та зарубіжної оперної класики. Співав у творах українських авторів: «Запорожець за Дунаєм» Гулака-Артемовського, «Наталка Полтавка» і «Тарас Бульба» Лисенка. Мокренко тріумфально виступав на сценах США, Канади та країн Європи.

Мокренко - помер відомий оперний співак Анатолій Мокренко

Він брав участь у зйомках кінофільмів «Тигролови» за Іваном Багряним, «Чорна рада». У 1991–1999 роках Мокренко був гендиректором і художнім керівником Національної опери України. Це були нелегкі часи, неодноразово театр був на грані розпуску. У тому, що театр вдалося зберегти, є велика заслуга Анатолія Мокренка.

Фото: Суспільне Культура

22 січня 2014 року загинув Сергій Гагікович Нігоян, перша жертва кривавих подій під час спроби придушення Євромайдану

Сергій був громадянином України. Його родина переїхала, рятуючись від війни у Нагірному Карабасі. На Євромайдан хлопець приїхав у грудні 2013 року, бо «зрозумів, що повинен бути за Майдан». Він загинув близько шостої години ранку 22 січня біля стадіону «Динамо» на вулиці Грушевського від трьох вогнепальних поранень свинцевою картеччю. Сергію було лише 20 років. У листопаді 2014-го йому надали звання Героя України. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова