21 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

21 січня. Цей день в Україні та світі

  • Тетяна Ямпольська
  • Volodymyr Peslyak
  • 21 Січня 2023

Цього дня у 1648 році Богдан Хмельницький із загоном у 400 козаків поборов польську залогу на острові Базавлук

Таким чином Запорізька Січ звільнилася від польського контролю. Це стало початком повстання, під час якого Річ Посполита втратила владу над частиною українських етнічних земель. На них постала козацька держава на чолі з гетьманом.

21 січня 1881 року народився Степан Чарнецький — український поет, театральний режисер

Сучасники Чарнецького оцінювали його хто як декадента, хто як глибокого лірика, хто як майстра пісні, інші як театральну зірку. Але в історії та в народній пам’яті він залишається автором пісні «Ой у лузі червона калина», що стала неофіційним гімном українців.

86327 852

Чарнецький написав її буремного 1913 року, у часи зародження січового стрілецького руху. Січові стрільці понесли її дорогами визвольної війни, вона розлетілася Україною, сподобалася людям, набула широкого розголосу, стала дійсно народною.

Із початком російського повномасштабного вторгнення у лютому ця пісня набула популярності в усьому світі, її виконують рок-легенди, посівши перші сходинки в музичних чартах. Наразі «Ой у лузі червона калина» є символом незламності українців, нашої боротьби за державність та свободу.

Фото: volynua.com


21 січня 1919 року в Хусті відбулися Закарпатські всенародні збори, які ухвалили рішення щодо возз'єднання Закарпаття із Соборною Україною


На місцевих зібраннях обрали 420 делегатів, головою зборів став Михайло Бращайко. Він звернувся до товариства з питанням, куди має долучитися їхня земля: до Угорщини, Чехословаччини чи України. «До України!», — вирішили депутати. Прагнення закарпатців записали до «Ухвали Всенародних зборів угорських українців». Після того проголосили про обрання Центральної Народної Ради у складі 100 осіб та делегували посланців до Києва. Рада повинна була «зробити все, що в інтересі українського народу».



Цього дня у 1934 році запрацював Харківський турбогенераторний завод


Раніше наш «Турбоатом» називався «Українські енергетичні машини». Будували його за американським проєктом. Це було одне з тих підприємств, які допомогли срср перемогти у Другій світовій війні та відбудувати напівзруйновану країну. А згодом завод став провідним виробником турбін у світі, зайнявши загальне четверте місце за їхньою кількістю. Нині турбіни виробництва АТ «Турбоатом» успішно працюють на електростанціях понад 45 країн Європи, Азії, Америки та Африки. 

Одна з найбільших масових акцій


21 січня 1990 року українці в радянському союзі побудували символічний ланцюг злуки «Українська хвиля». Він простягнувся від Києва до Львова на честь вшанування Акта Злуки як символа єдності східних і західних земель України. Живий ланцюг на українських вулицях був яскравим свідченням, що українці готові виступити проти комуністичної партії.

FbM1579603959kAH
Фото: istpravda.com.ua

На акцію люди прийшли із саморобними плакатами та забороненими блакитно-жовтими прапорами. Участь в ній взяло до трьох мільйонів українців, а завершилася акція багатолюдним мітингом на Софіївському майдані. Піднесення народного духу тоді було неймовірним.

949
Живий ланцюг у Києві. Фото: Valery Solovyov (TASS)

Міжнародний день обіймів

Це свято з'явилося в 70-х роках XX століття у студентів Західної Європи та США, які під час дружніх обіймів ніби обмінювалися душевним теплом. Лікарі підтримують ідею: під час обіймів в організмі виділяється окситоцин — гормон, який розслабляє та знижує тривожність. Доброзичливі дотики підвищують імунітет, стимулюють центральну нервову систему, підвищують у крові рівень гемоглобіну.

Обійми взагалі покращують емоції, а дехто вкладає в них християнський зміст братерства. Сьогодні прекрасний привід використати кожну нагоду та обіймати своїх дітей, коханих, рідних та знайомих. 

 Міжнародний день дитячого свята

Ще сьогодні відзначається Міжнародний день дитячого свята. Виник він як своєрідне нагадування про надмірне захоплення сучасних дітей гаджетами. Це день для зустрічей із друзями, розваг та ігор у компанії, та й привід дорослим зануритися у веселий світ дитинства разом із малюками.

 Міжнародний день тренувальних штанів

Цьому зручному одягу, що став нині майже незамінним предметом гардеробу, вже понад сто років. Французька компанія Le Coq Sportif розробила «тренікі» у 1920 році. Їх виготовляли із тканини, яка добре розтягувалася, тож штани не уповільнювали рухів. Цей одяг із суто спортивного став дійсно народним, тренувальні штани можна побачити всюди, від вуличок десь у найбідніших міських нетрях до модних дефіле. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова