105 років Харківській консерваторії. Свято у воєнному місті  - Накипіло
Події

105 років Харківській консерваторії. Свято у воєнному місті 

  • Наталя Курдюкова
  • Суспільне. Харків
  • 2 Травня 2022

 2 травня Харківському національному університету мистецтв ім. І.П.Котляревського виповнилося 105 років. До свята консерваторія зібрала невеличкий концерт за участі Сергія Жадана, режисерки Оксани Дмитрієвої, Олега Копелюка, Ігоря Чернявского та інших музикантів. Організатори впевнені, вкрай важливо, щоб в умовах війни тут знову зазвучала музика, бо мистецтво сьогодні окреслює шлях у майбутнє та повинно формувати нові наративи. 

3c35a238d7f13f94

96043eb1fc963e11

Кураторкою акції виступила докторка мистецтвознавства, професорка Юлія Ніколаєвська. У березні вона провела для знімальної групи «Накипіло» екскурсію університетом, який зазнав обстрілів. Тоді вибухи пошкодили будівлю консерваторії, були розбиті вікна. Докладніше — у відео.

Історична довідка

Історія музичної освіти у Харкові починається з часів викладання Григорія Сковороди у Харківському колегіумі, відкриття Музичних класів при Харківському університеті, а згодом музичного училища та консерваторії. До професорського складу увійшли представники музичних шкіл Польщі, Німеччини, Нідерландів, Чехії, Бельгії. Серед видатних професорів –  Ростислав Геніка, Олександр Горовиць, Федеріко Бугамеллі, Семен Богатирьов, Павло Луценко, Володимир Комаренко, Гнат Хоткевич.

Традиції театральної освіти в Харкові сягають 20-40-х років ХІХ століття, коли при театральних антрепризах Івана Штейна та Людвига Млотковського діяли театральні школи. У 20 роках ХХ сторіччя було засновано Вищу театральну школу, що увібрала досвід студій: Героїчного театру, «Молодого театру», а після переїзду до Харкова театру «Березіль» та його засновника Леся Курбаса, в педагогічний склад увійшли відомі у той час актори та режисери-березільці – Гнат Ігнатович, Борис Тягно, Вадим Меллер, Мар’ян Крушельницький, Любов Гаккебуш, Лесь Дубовик, Василь Василько, Роман Черкашин та інші.

Майже сторічна історія співпраці Музикантів та Театралів вже на самому своєму початку, у 1924 р., втілилася у створення за ініціативи студента Харківського музично-драматичного інституту Юлія Мейтуса Першого в Україні джазового колективу, який брав участь у музичному оформленні вистав «Березоля».

На честь Івана Котляревського виш було названо у 1969 році, а з 1960-х років Харківський інститут мистецтв став першим в Україні спеціалізованим мистецьким закладом. Свою славу зберігає й понині. Серед його випускників, відомих Україні та світу: композитор Олександр Щетинський, оперні метри Гізела Ципола, Оксана Крамарєва, Алла Позняк; актор театру і кіно Олег Стефан, автор та виконавець Сергій Бабкін, актриса театру та кіно, що представляла Україну на Венеційському та Берлінському фестивалях Оксана Черкашина, режисерка театру ляльок Оксана Дмітрієва, театральна та кіноакторка Тетяна Міхіна, телеведучий, письменник та військовий журналіст, що працює на передньому краї російсько-української війни Андрій Цаплієнко.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова