«У громад немає бачення свого розвитку», або Про що говорили на «ІІІ Форумі десятиліття» - Накипіло
Події

«У громад немає бачення свого розвитку», або Про що говорили на «ІІІ Форумі десятиліття»

У Харкові відбувся третій день «ІІІ Форуму десятиліття: Громадянське суспільство в країні, що трансформується». Одна з головних панелей була присвячена реформі децентралізації. Саме її називають найуспішнішою. У Харківський області об’єднались та успішно працюють 16 громад, а загалом по Україні їх вже 705. Вони можуть самостійно розпоряджатися бюджетом та направляти гроші на вирішування проблем без узгодження із «центром». Але, разом із тим, є й проблеми. Ми зібрали головні цитати спікерів про плюси та труднощі процесу децентралізації.

Що децентралізація дала країні

Валентин Краснопьоров, представник організації «Центр UA», координатор проекту «Сильні громади Донбасу»

«Я б назвав важливу тенденцію, яка відбувається по всій країні: місцева політика та місцеве політичне життя стає дійсно місцевим. Воно менше озирається на центральний рівень, бо їхнє майбутнє вже залежить тільки від місцевого розвитку».

Анатолій Бойко, керівник одеського обласного відділення КВУ, голова партнерства «За прозорі місцеві бюджети!»

«Для мене найбільша зміна в тому, що громади нарешті отримали ресурси. І не лише матеріальні, такі як гроші та земля, а ще нематеріальні — надію та перспективи. Але поки що я не відчуваю того, що з’явилося достатнє вміння використовувати ці ресурси».

Про проблеми в громадах

Анатолій Бойко

«У нас так склалось, що бюджет — це як філософський камінь: щось абстрактне, таємниче, незрозуміле. <...> Люди не відчувають своєї дотичності до того, й питання участі громадян у бюджетному процесі — дуже актуальне. І, на жаль, активної участі ми не бачимо. Зараз ми працюємо над цим із програмою DOBRE з 50-ма громадами, щоби пояснити, що бюджет — це не є щось складне, і він належить їм».

Лілія Атнажева, Благодійний фонд «Ласка», керівниця проекту «Голос громади в місцевому самоврядуванні»

«Комплексного бачення розвитку в громадах ще немає. Вони тільки на початку, в них лише сформовані стратегії, але у деяких навіть немає розуміння, як стратегіями користуватися, і що це — на довгострокову перспективу».

Про корупцію в громадах

Анатолій Бойко

У сільських громадах не так багато було, що вкрасти. Весь бюджет був у руках районної влади, і сільські голови постійно стояли з простягнутою рукою до неї.

«Так, у громадах, як і всюди по Україні, є проблеми з корупцією, але, на моє переконання, громади — це точка, в якій ми можемо перемогти корупцію на місцевому рівні. Адже, якщо ми говоримо про великі міста, там у системі влади нічого не змінюється. Громади — це нове утворення, нові люди. А там, де з’являється щось нове, є можливість впровадити якісь нові стандарти, виклики».

«Із програмою DOBRE ми розробили лінійку з антикорупційних інструментів, які ми вже впровадили в 23-х громадах: це положення про запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, антикорупційні програми та ради, наглядові ради при комунальних підприємствах. У кожній громаді люди самі обирали, що будуть впроваджувати».

Лілія Атнажева

«Дуже важлива проблема — це безкарність. Якщо на державному рівні корупціонери не несуть покарання, то з’являються думки: „Їм можна, їм нічого не буде. А я ж тут внизу, потехеньку“. Я вважаю, що треба створювати комплексну систему, щоб не було можливості корупційних дій, а якщо таке сталося, щоб винні несли відповідальність».

Максим Бурдавіцин, спеціаліст з послуг місцевого самоврядування програми DOBRE

Питання корупції — це не питання правоохоронних органів. Це глибше. Це питання ментальності.

Що треба, щоб громади були успішні

Валентин Краснопьоров

«Важливо, що в громадах багато небайдужих громадян. Треба давати людям реальні кроки: як вони зможуть вирішити свою проблему. Тоді країна почне змінюватись».

Анатолій Бойко

«Треба змінювати свідомість людей. „Увімкнути“ дорослих і виховувати дітей та молодь».

Лілія Атнажева

«Одного разу учень підійшов до майстра та спитав: „А чи довго чекати змін?“. А Майстер відповів: „Якщо чекати, то довго“.»

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова