Терехов визнав: невдовзі Харків та він сам розмовлятимуть українською - Накипіло
Події

Терехов визнав: невдовзі Харків та він сам розмовлятимуть українською

Харківський міський голова Ігор Терехов, який довгий час відстоював право публічно розмовляти російською мовою, зробив неочікувану заяву. За його словами, всі харків’яни колись перейдуть на українську. 

«Знаєте, зараз дуже багато харків'ян, та й не лише харків'ян, загалом російськомовних, хочуть розмовляти українською мовою. Вони вчаться говорити саме українською і, я вважаю, зрештою ми всі розмовлятимемо українською. Я б сказав, що це наш фронт з Росією. А те, що ми в побуті використовуємо російську мову, — це тому, що ми так звикли. Комусь так легше. Але дедалі частіше звучить українська мова. Може, вона звучить не в сімейному спілкуванні, але коли ми вітаємось один з одним на вулицях, то раніше ми говорили “здрасте", “привет", “добрый день”, а зараз — “Вітаю!”», — заявив Терехов в інтерв’ю BBC.

При цьому мер Харкова не вважає, що його слова суперечать нещодавній позиції про оскарження штрафу за порушення мовного закону. 

До повномасштабного вторгнення Терехов майже завжди розмовляв російською, виступав за увічнення російської культури, а російську мову у 2021 році пропонував зробити регіональною. Таке рішення було прийнято на сесії, проте оскаржено через адмінсуд. 

«Ми визнаємо українську мову державною, проводимо засідання виконкомів і сесії українською мовою. Але майже 80% харків'ян говорять російською, тож їхнє право спілкуватися тією мовою, якою їм зручно», — обурювався тоді секретар міськради.

Після повномасштабного вторгнення Терехов більше не ратував за російську як за регіональну, але продовжував частково спілкуватися мовою окупантів: на ній виходили пости в офіційних соцмережах. Через це Терехов отримав спочатку один, а потім другий штраф від мовного омбудсмена. 

«Перший випадок стосувався виступу недержавною мовою на телебаченні. Наступна постанова  — застосування недержавної в Telegram-каналі та на його сторінці в соцмережі. Тоді ми обійшлися попередженням. Але у зв'язку з тим, що продовжилися факти застосування недержавної, ми розглянули справу, запропонували надати пояснення, прибути для розгляду цієї справи особисто або представнику, адвокату. Жодної реакції не було. Тому було прийнято рішення про накладання штрафу», — пояснив мовний омбудсмен Тарас Кремінь. 

Наразі Терехов говорить, що його спроби оскаржити другий штраф — це не питання патріотизму. Він упевнений, що українізація Харківщини повинна бути поступовою.

«Перший заплатив, але мені вже другий виписали. Я до суду пішов. Ну, не можна так робити. Не хочу нічого коментувати… Але, знаєте, все має відбуватися саме собою. Ми прийдемо до української мови, ми розмовлятимемо українською мовою. А наші діточки, я думаю, розмовлятимуть лише українською мовою. Але зараз триває війна, і мовне питання може роз'єднати. Тому що насправді дуже багато хлопців, харків'ян, солдатів, які воюють, захищають нашу Україну, гинуть в окопах, — вони розмовляють російською мовою. Але від цього вони анітрохи не менші українці й герої. Не треба нікому нічого нав'язувати. Це прийде саме собою. Це динамічний еволюційний процес. Все прийде, все буде Україна!», — сказав Терехов.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова