Галасливі сусіди: що робити та куди звертатися - Накипіло
Картки

Галасливі сусіди: що робити та куди звертатися

  • Олексій Харитонов, Тетяна Ольховикова
  • Діана Руда
  • 12 Листопада 2020

Тихі та спокійні сусіди — це справжнє щастя. Але напевно кожна людина хоча б раз потрапляла в ситуацію, коли сусід зверху вирішив попрацювати перфоратором зрання або пізно ввечері (чи взагалі цілий день), а мешканці знизу — раптово освоїти фортепіано.

Які існують норми щодо дотримання тиші, чи можна вплинути на «гучних» сусідів і як правильно це зробити, розповіли партнер ILF Олексій Харитонов і помічниця адвоката Тетяна Ольховикова.

 

1

Чи захищає закон від зайвого шуму?

Так. Норми шуму в Україні регулюються двома документами:

  • Законом «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
  • Наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження допустимих рівнів шуму в житлових і громадських будівлях і на території житлової забудови». Для різних приміщень встановлені різні показники.

Відповідальність за перевищення норм передбачена в Кодексі України про адміністративні правопорушення.

2

Що може зробити місцева влада? 

Місцеві органи повинні вживати заходів щодо попередження або зниження шуму до встановленого рівня. Вони зобов'язані контролювати рівень шуму під час концертів та інших подібних заходів на вулицях, закритих майданчиках і прилеглих до них приміщеннях. Також міська влада має право зобов'язати всіх жителів дотримуватися норм шуму та забороняти з 20:00 до 08:00 голосно співати, кричати, запускати салюти й феєрверки, грати на музичних інструментах, дивитися телевізор або слухати музику на підвищеній гучності, а також використовувати інші джерела шуму. Роботи, що супроводжуються шумом, у святкові та неробочі дні не можна проводити цілодобово. А в робочі дні — з 21:00 до 08:00. При цьому рівень шуму повинен відповідати нормам.
3

У яких випадках можна шуміти?

  • Під час надання невідкладної допомоги, попередження або припинення правопорушень.
  • Якщо необхідно не допустити крадіжку або пожежу.
  • Для попередження або ліквідації аварій, стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій.
  • Під час проведення зборів, мітингів, демонстрацій та інших масових заходів, якщо вони заздалегідь узгоджені з органами виконавчої влади або місцевого самоврядування.
  • Під час спортивних змагань, встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст та інших свят з дозволу місцевої ради.
  • Якщо шум із закритого приміщення не поширюється за його межі або не проникає у прилеглі до нього кімнати, де постійно знаходяться люди.
4

Що робити, якщо сусіди не дотримуються нормативів тиші

Спробуйте вирішити конфлікт мирно. Поговоріть з сусідами та узгодьте графік шуму. Наприклад, нехай вони роблять ремонт, поки ви на роботі. Якщо діалог не склався, звертайтеся до держорганів або в органи місцевого самоврядування.
5

Як і куди звертатися?

  1. Подайте скаргу в Державну службу України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів або зателефонуйте на гарячу лінію міської ради.
  2. Прийміть у себе вдома бригаду інспекторів, які вимірюють рівень шуму та видають відповідний акт Держслужби, якщо вони перевищені.
  3. З отриманим документом зверніться в поліцію й напишіть заяву про адміністративне правопорушення.
Порада: як додатковий доказ можна надати дані з мобільного додатку для вимірювання шуму.

6

Що загрожує порушникам?

Їм можуть винести попередження або виписати штраф на суму від 85 до 255 гривень. Якщо порушник — юридична особа, розмір штрафу за перше порушення складе від 255 до 510 гривень, а за повторне протягом року — від 850 до 2 550 гривень з конфіскацією предмета порушення.

7

Як бути, якщо сусіди продовжують шуміти?

Якщо попередній спосіб не допоміг, звертайтеся до суду. Прикріпіть до заяви докази: копію заяви, яку ви подавали в поліцію, акт Держслужби про перевищення норм. Також зберіть свідчення свідків (наприклад, інших сусідів). Суд зможе офіційно встановити режим шуму/тиші або навіть стягнути компенсацію за моральну шкоду.  

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова