Що варто знати про розсіяний склероз? - Накипіло
Картки

Що варто знати про розсіяний склероз?

  • Твій сімений лікар
  • 30 Травня 2022

Розсіяний склероз — це не про порушення пам’яті, хоч і воно часом буває. До Всесвітнього дня обізнаності про цю хворобу розповідаємо про неї детальніше.

Що таке розсіяний склероз?

Це хронічне захворювання, при якому наші імунні клітини атакують захисну оболонку нервових волокон (мієлінову оболонку). Ця оболонка, крім захисту, забезпечує швидку передачу електричних імпульсів по нервових волокнах. У разі пошкодження вона створює «бездоріжжя» для електричних імпульсів, і їхній шлях із пункту А в пункт Б триває значно довше.

Розсіяний склероз часто вражає декілька відділів нервової системи. Іноді пошкодження настільки сильні, що зв’язок втрачається взагалі. Нервові волокна проходять через все тіло, від головного й спинного мозку до кінцівок, внутрішніх органів ``— саме тому симптоми розсіяного склерозу різноманітні та часто маскуються під інші захворювання.

Як виникає захворювання?

Причини його появи остаточно не вивчені. Але воно часто провокується важкими інфекційними хворобами на тлі генетичної схильності. Важливо, що розсіяний склероз не передається спадково, але ризик захворіти у людей, що мають такий випадок у родині, вищий, ніж у тих, хто з цією проблемою не стикався. Шкідливі звички на кшталт паління, вживання алкоголю або наркотиків також підвищують ризик.

Які симптоми? 

🔸️ виражена втомлюваність;
🔸️ депресія, тривожність, часті зміни настрою;
🔸️ погіршення пам’яті, когнітивні порушення;
🔸️ зорове подвоєння предметів;
🔸️ порушення ковтання, особливо твердої їжі;
🔸️ порушення мови;
🔸️ порушення координації рухів;
🔸️ відчуття слабкості в м’язах, часті судоми;
🔸️ порушення чутливості, зокрема поколювання рук та ніг;
🔸️ зменшення чутливості (людина не відрізняє на дотик гаряче/холодне, гостре тощо);
🔸️ хронічний біль у руках або ногах;
🔸️ закрепи, нетримання калу чи сечі, інші порушення сечовипускання.

Важливо: ознаки розсіяного склерозу наведені лише для загального розуміння, наскілька непроста ця хвороба. Вона досить мало поширено у світі — 50–300 випадків на 100 000 населення (0,05–0,3%).

Як діагностують та лікують розсіяний склероз?

Немає методів, які б дозволяли завжди встановити чи спростувати цей діагноз. Іноді лікарі й лікарки роками не можуть визначити захворювання, діагностують розсіяний склероз лише після значного ураження нервової системи.

Лікування — теж больова точка в медицині: наразі не існує засобів, які б вилікували цю хворобу на будь-якій стадії. Зараз можна лише покращити самопочуття та якість життя людини в гострих фазах, а також спробувати уповільнити процес поширення. Але з кожним роком лікарі наближаються до розв'язання цієї проблеми.

Чи можна уникнути розсіяного склерозу?

Є проста профілактика. Первинна — здоровий спосіб життя, помірність у навантаженнях і відпочинку, відмова від куріння й алкоголю. Вторинна ж допомагає запобігти розвитку захворювання, якщо є доведений ризик, та полягає в прийманні імуномодуляторів. 

 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

У разі масових заворушень на вулицях міста ми вас повідомимо