Що таке ПЗВ — призначення, підключення та користь у побуті - Накипіло
Промо UK

Що таке ПЗВ — призначення, підключення та користь у побуті

  • Діана Руда
  • unsplash.com
  • 25 Жовтня 2022

Це реклама

Майже кожна людина стикалася з ситуацією, коли дотик до батареї або корпусу побутової техніки супроводжувався різким відчуттям уколу. У більшості випадків це відчуття пов’язане зі статичною електрикою, однак якщо майже кожен дотик до комунікацій чи домашнього приладу — міні-розряд струму, проблема скоріш за все у його витоку. Це явище небезпечне та потребує використання спеціальної автоматики — пристрою захисного вимкнення.

image1

Що таке виток струму?

Зазвичай, коли електричне обладнання серйозно пошкоджено, уся напруга розповсюджується у зовнішню середу та є надзвичайно небезпечною. Коли ж воно ціле та загалом справне, але контакти слабкі чи розхитані, ізоляція на дротах та кабелях порушена, має місце виток диференціального струму. Він слабкіший, однак все одно несе загрозу для людей, тварин і майна, в т.ч. у вигляді пожежі.

Що з диференційним струмом робить ПЗВ?

Пристрій захисного вимкнення — це невеликий прилад автоматичного управління, який може виявляти виток струму. Його інша назва — диференційне реле, з чого виходить основна функція: роз’єднання електричного ланцюга у разі виявлення струменевого витоку. За виявлення струменевого витоку у ПЗВ відповідає диференційний трансформатор. Прилад спрацьовує за декілька мілісекунд, тож своєчасно захищає від загрози. Однак у ПЗВ є важлива особливість: він не реагує на коротке замикання та перенапругу. Саме через це його встановлюють на DIN-рейку послідовно після автоматичного вимикача, який спрацьовує на КЗ та критично високі значення напруги. Можна сказати, що ці два прилади доповнюють один одного і забезпечують електричну безпеку за основними ризиками. Далі електродроти підключаються до автоматики за стандартною схемою.

Дифреле буває двох видів: електронне та електромеханічне. Конструктивні особливості напряму впливають на те, чи буде ефективним ПЗВ у разі переходу електромережі в аварійний режим. Наприклад, обрив нульового дроту ніяк не вплине на функціональність електромеханічного диференційного реле, в той час як електронне не буде працювати. Причина в тому, що електронне ПЗВ потребує додаткового енергопостачання, а в аварійному режимі його не вистачатиме.

Дифреле та дифавтомат — чи є різниця?

Незважаючи на схожі назви це все ж таки різні прилади. Диференційний автомат поєднує в собі функції ПЗВ та автоматичного вимикача. Основна його функція в захисті від КЗ та перенавантаження. Модуль дифзахисту в ньому відповідає за виявлення витоку струму та вимкнення мережі за потреби. Блок дифреле в корпусі дифавтомату також може бути електронним або електромеханічним. Це треба враховувати при виборі пристрою. Не можна використовувати ПЗВ замість дифавтомату, адже воно не вбереже від основних небезпек, пов’язаних зі струмом.

Від чого у домі позбавить ПЗВ?

Є багато побутових ситуацій, коли пристрій захисного вимкнення позбавить дискомфорту і ризикових обставин:

— Пральна машина, яка працює 2-5 чи більше років, може поржавіти ззовні і зсередини. Через це на корпус буде поступати струм витоку. Ви відчуватимете поколювання чи навіть значний жар від дотику до металевих деталей. З огляду на те, що пральна машина ще й постійно контактує з водою, це дуже небезпечно. ПЗВ не дасть користуватися електропостачанням, допоки техніка становить загрозу.

— Під час косметичного ремонту або навіть коли ви забиваєте у стіну цвях можна пошкодити кабелі та дроти. Аналогічна ситуація з приладами, які підключені в розетку, а їх шнур постійно затискається дверима, меблями або перетирається через коліщатка офісного крісла. Ізоляція втрачає цілісність, виникає струм витоку. Раптом ви помічаєте, що радіатор опалення б’ється струмом кожен раз, як ви торкаєтеся його, або ж труба водопостачання у ванні поводить себе так само. Із ПЗВ такого не буде: електропостачання буде вимкнене ще до того, як вас «ущипне» струмом щось металеве в домі.

— Старий житловий фонд має електропроводку тоншу, аніж потребує сучасна техніка та електрофурнітура. Коли ви підключаєте до неї нову розетку або вимикач, часто контакти незабаром розхитуються. Погане з’єднання веде до витоку струму. І знову ж ПЗВ спрацьовує.

Варто сказати, что пристрій захисного вимкнення не вирішує проблеми, а лише захищає від поганих наслідків їх існування. Тож при спрацюванні дифреле все ж треба самостійно шукати причину та усувати її. Це треба робити обов’язково, адже від цього залежить здоров’я та життя кожного члена родини, а також цілісність майна.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова