Що таке «ЧВК Редан» і навіщо б'ються підлітки в українських містах - Накипіло
Події

Що таке «ЧВК Редан» і навіщо б'ються підлітки в українських містах

В останній тиждень лютого з'явилися відео з Івано-Франківська, Львова, Дніпра, Києва та Полтави, на них до сотні молодих людей кудись біжать. 27 лютого поліція у Харкові заявила про попередження масової бійки біля торговельного центру «Нікольский».

photo 2023 02 28 11.48.18

До відділків у Харкові доставили 245 потенційних учасників бійки. У них вилучили балончики з газом, ножі, кастети. ЗМІ та телеграм-канали припустили, що це може бути частиною руху «ЧВК Редан».

photo 2023 02 28 11.47.56


«Редан» — це субкультурний рух, що зародився в росії. Назва походить від «Геней Рьодан» («Примарна трупа» в перекладі з японської), злочинної групи з аніме Hunter × Hunter.

Пояснення, чому рух має приставку ПВК (приватна військова компанія), — не мають навіть учасники «Редан»: так просто «прикольніше звучить».

42110c3

У росії підлітки, які ідентифікують себе частиною руху, носять одяг із зображеннями павуків — одним із символів «Геней Рьодан» в аніме.


Рух виник у росії раптово: до лютого 2023 року згадок про нього та про масові бійки у ЗМІ або телеграм-каналах не було. Популярність «Геней Рьодан» зазвичай обмежувалась коментарями на кшталт: «вони круті, хочу до них вступити» на сайтах, присвячених аніме, або ж косплеєм в Тік-тоці.

У лютому росією прокотилися повідомлення про масові бійки в торговельних центрах, в яких брали участь підлітки, що називали себе частиною «ЧВК Редан». У русі немає формальних лідерів і керівництва — тож офіційної причини, навіщо битися, не існує.

4c6b7b5f9a9e6ff9bcfd8ad5d04c32a28e588d3f

За популярною серед членів руху версією, бійки почались через те, що когось із любителів аніме побили та силоміць обрізали волосся. У відповідь представники руху почали бити «офніків».

Раніше «офніками» називали навколофутбольних фанатів, та «реданці» стверджують, що не воюють проти ультрас. Вони декларують, що відстоюють своє право виглядати так, як хочуть, і захищають свободу самовираження.


В Україну мода на «Редан», ймовірно, потрапила через Тік-ток і канали в Телеграмі. Цікава особливість: в українському сегменті соцмереж велика кількість пабліків і відео, що виступають проти «ЧВК Редан», і майже немає «за».

Більшість або присвячені пошукам «реданців», або є буферами для реклами інших спільнот. У Франківську, Львові та Києві учасники чатів розчаровано пишуть, що «Редан» так і не знайшли.

«Підлітковий вік вважається найнижчим за соціальним статусом. При цьому підлітку дуже важливо знайти власне місце в соціумі, мати приналежність до певної соціальної групи. Найпростіше — доєднатися до подібного угруповання.

Там діють конкретні правила, принципи, все зрозуміло та чітко. Підліток отримує своє місце та завдання. Такі групи є привабливими для підлітка в момент, коли він шукає свою роль у житті та нагоду бути важливим.

У подібному угрупованні він отримує місце в ієрархії серед подібних, і це надає відчуття значимості», — каже психологиня Наталя Завгородня.

 



У харківському «антиреданському» пабліку в Телеграмі 26 лютого з'явилось оголошення, що «Редан» о 17:00 збирається біля ТЦ «Нікольський», а ті, хто хочуть їм протистояти, збиратимуться біля «Градусника» коло станції метро «Історичний музей».

photo 2023 02 28 12.05.29 photo 2023 02 28 12.05.13

27 лютого о 16:45 поліція затримала 149 неповнолітніх хлопців і 66 неповнолітніх дівчат, що прийшли до «Нікольського», а також 30 дорослих осіб. Правоохоронці відкрили справи за фактами готування до масових заворушень і втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність. 

Чи був там хтось із «Редану» — ніхто з «антиреданського» пабліку так і не знає. Під час пошуків інформації для цієї статті, нам не вдалося знайти представників руху в Харкові, а також отримати підтвердження у їхніх супротивників, що вони бачили вживу когось, хто ідентифікував би себе членом «ЧВК Редан». 

2023 02 28 12.08.48

Ситуація з «реданівцями» дещо нагадує історію з «синіми китами» кількарічної давнини. Всі про них говорять, багато хто переймається проблемою та готовий протидіяти, але вживу учасників флешмобу мало хто бачив.

«Батькам треба розуміти: по-перше, які цінності вони транслюють під час розмов, обговорень, коментарів удома. Багато інформації підліток отримує саме з батьківської сім'ї та робить конкретні висновки: хто поганий, із ким треба воювати, а з ким дружити. 

Якщо ж батьки не контактують із дитиною, не мають сталої системи цінностей, не дають підлітку відчуття родинного зв'язку, — він починає шукати “сім'ю” в подібному угрупованні. Дуже часто в таких організаціях опиняються підлітки з так званих неблагополучних сімей, де немає родинного тепла, взаємодії та взаємопідтримки. 

Найголовніше правило для батьків — бути в контакті з дитиною, цікавитися її життям, обов'язково зберігаючи її кордони, цікавитися колом спілкування. Будь-які спроби покарання або контролю зазвичай є беззмістовними та неефективними. Це призводить виключно до остаточної втрати довіри та підліткового бунту в результаті», — резюмує Наталя Завгородня.

 

Цю публікацію було створено за фінансової підтримки Європейського Союзу в партнерстві з DW Akademie. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю медіагрупи «Накипіло» та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова