Шкільна освіта в умовах війни: 165 шкіл Харківщині в окупації, 186 — пошкоджено - Накипіло
Події

Шкільна освіта в умовах війни: 165 шкіл Харківщині в окупації, 186 — пошкоджено

Перед початком повномасштабного вторгнення в області нараховувалося 715 шкіл. У квітні в онлайн-режимі навчальні заклади відновили роботу. Ідеться про ті громади, які не перебувають під окупацією. Станом на сьогодні 165 шкіл області знаходяться на тимчасово окупованих територіях, там працюють 3 000 вчителів. Взагалі в регіоні суттєво пошкоджено 186 шкіл, 15 з яких зруйновано повністю.

«Із такими викликами ніхто з нас раніше не стикався. Ми завершуємо навчальний рік і готуємося до видачі документів про освіту. Сьогодні в Києві починають друкувати документи про повну та базову загальну середню освіту для випускників 9-х та 11-х класів для шкіл Харківської області», — розповідає Анжеліка Крутова, директорка департаменту науки і освіти ХОВА. 

1 2

23 червня документи про освіту мають надійти в область, через два дні їх почнуть отримувати випускники. Цьогоріч в регіоні школу закінчили понад 23 тисячі учнів дев’ятих класів і близько 14 тисяч — одинадцятих. Півтори тисячі з них отримують свідоцтво з відзнакою. 

«Цей рік в плані замовлення документів був надзвичайно важким. У нас багато дітей виїхало в інші області, за кордон, або залишилися на окупованих територіях. Треба було все перевірити, по можливості — уникнути дублювання», — каже чиновниця.

Відомо, що від початку повномасштабного вторгнення з області виїхало 230 тисяч дітей, шкільного віку — 130 тисяч. Половина наразі перебуває за кордоном, інші — у решті областей України. 

Цьогоріч випускники замість ЗНО складатимуть Національний мультипредметний тест. У п’яти населених пунктах працюватимуть 14 закладів, куди абітурієнти приходитимуть на тестування. Наразі зареєстровано 8 439 випускників, які хочуть скласти його на Харківщині. 

Головна умова — безпека. Тестування проводитимуть у три етапи: основна сесія, додаткова, а потім ще й спеціальна сесії. Остання — для дітей, які з об’єктивної причини не змогли скласти тест вчасно (через погіршення стану здоров'я, або якщо тестування довелося перервати з безпекових обставин). У разі виникнення небезпеки дітей евакуюють, у кожному із закладів обладнані укриття. 

Онлайн скласти цей екзамен неможливо.

У випускників шкіл Харківщини є можливість складати тести в областях Заходу України. За кордоном також відкривають пункти тестування: у країнах, де перебуває найбільша кількість переселенців з України. Інформація оновлюється на сайті Міністерства освіти і науки України, про новини освіти нашої області повідомляє сайт департаменту освіти і науки ХОВА.

Випускні відбудуться 18 червня у всій області, проте в режимі «онлайн».

Офіційно внаслідок російської агресії в нашому регіоні загинуло 44 дитини шкільного віку, 130 — дістали поранень. Цифра неточна, оскільки немає даних щодо окупованих громад. Дев'ять працівників закладів освіти загинуло, з них — п'ятеро вчителів.

Підготовка до нового навчального року, наскільки це можливо, триває. 21 тисяча дітей п'ятирічного віку перебували у нас станом на 1 вересня минулого року. Прогнозні дані цьогоріч — не більше 12 тисяч. Але в якому форматі почнеться навчальний рік, у департаменті не можуть сказати: це залежатиме від воєнних дій.

«Всі ми мріємо про традиційне навчання: щоби прийшли діти, сіли за парту, і перед ними вийшов вчитель. Але виходити ми будемо лише з питань безпеки. У нас уже є запланована мережа, де саме громади планують навчати своїх дітей», — зауважила Анжеліка Крутова.

«Я хочу залишитися харків’янином і повернутися додому», — Олександр Елькін, засновник руху EdCamp в Україні

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова