Селище на Харківщині, де немає людей. Фоторепортаж - Накипіло
Фото

Селище на Харківщині, де немає людей. Фоторепортаж

  • Анна М’ясникова
  • Юлія Напольська, Анна М‘ясникова
  • 10 Березня 2023

Питомник. Невеличке селище за десять кілометрів від Харкова, де мешкало приблизно 200 людей. Нині тут пустка: два собаки та легковик, що виїжджав із причепом, — усе життя, яке ми тут побачили. Якби уславлені режисери хотіли б зняти черговий фільм про Постапокаліпсис, вони б точно обрали цю локацію. 

Перше, від чого ком у горлі, — тиша. Кожна будівля так чи інакше постраждала через обстріли. Масштаби руйнування різні: від вибитих вікон до оголених пошматованих каркасів. Вуличками між будинків розкидані електропроводи. Єдиний магазин у селищі зруйнований. На деяких воротах великими літерами написано «Міни», на інших — пронизаних уламками — «Люди». Ходити тут треба обережно: сапери ще не перевірили територію, чи не замінована. 

Дуже не хочеться називати Питомник селищем-привидом. Щиро сподіваюся, що тут відновиться життя. Цей населений пункт, як і багато інших на Харківщині, російські війська захопили 24 лютого. В окупації селище перебувало 2,5 місяці. Його звільнили українські військові 11 травня, та Питомник страждав від постійних обстрілів аж до початку вересня. 

«Це невеликий населений пункт. У Питомнику є дачний кооператив, там все поруч. Ситуація поки складна: світла, газу немає, людей немає. Звісно, як буде відновлено світло та газ, люди повертатимуться. Зараз працюємо в цьому напрямку», — пояснює Вячеслав Задоренко, очільник Дергачівської міської військової адміністрації.

Наразі енергетики ремонтують електромережі в сусідніх населених пунктах. Скільки часу потрібно на відновлення Питомника — питання без відповіді. 

«Це залежатиме від того, наскільки злагоджено будуть працювати піротехніки, енергетики. Але робота не зупинялася жодного дня, всі працюють», — каже Задоренко.

 

Питомник 2,5 місяці був під окупацією, ще чотири — під щільними обстрілами росіян. Наразі — це селище-привид. Але Питомник відновлюватимуть, обіцяє місцева влада.

Опубліковано Медіагрупа Накипіло Пʼятниця, 10 березня 2023 р.

Надія на відновлення

Питомник — не єдине селище, яке геть знекровили окупанти. Скільки таких населених пунктів на Харківщині, — невідомо. Проте усі постраждалі населені пункти планують відновлювати. 

«Ми рахуємо не населені пункти, а будинки — одиниці житла. Наразі пошкоджено або зруйновано понад 18 тисяч. А щодо населених пунктів, ми відходимо від того, що населений пункт знищений повністю. Наше завдання — відновити його в тому чи іншому вигляді. Якщо люди хочуть повертатися до власних домівок, треба сприяти їм», — зазначає Олег Синєгубов, голова Харківської обласної військової адміністрації.

За його словами, влада розробляє кілька шляхів відбудови. Перший, швидкий, полягає у відновленні об'єктів критичної інфраструктури, аби повернути в села й містечка світло, воду та тепло. Інший напрям — розроблення проєктів. 

«Це будуть пілотні проєкти в Харківській області щодо відновлення житла. Торік у нас були виділені кошти на відбудову там, де незначні пошкодження: наприклад, у Чугуївській,  Роганській, Вільхівській громадах. Якщо порахувати збитки, яких зазнали Харківська область і Харків, це сотні мільярдів доларів США. Втім, будемо рухатися попри військову обстановку, яку наразі маємо», — додав Синєгубов.

Циркуни: як живе передмістя Харкова. Фоторепортаж

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова