Китайська головоломка: про що домовилися путін та Сі Цзіньпін у москві - Накипіло
Події

Китайська головоломка: про що домовилися путін та Сі Цзіньпін у москві

Сьогодні вранці лідер Китаю Сі Цзіньпін залишив москву. Два дні у кремлі тривали перемовини. Від того, чи надасть Пекін підтримку москві та яку саме, залежить не лише хід війни в Україні, а й світовий баланс. 

Речник кремлівського диктатора Дмитро Пєсков заявив, що путін не обговорював із лідером Китаю український мирний план: нібито, стався лише обмін думками щодо китайської ініціативи. 

Повірити, що українське питання пройшло повз, важко. На думку мирових ЗМІ та аналітиків, сторонам, в особливості рф, посто нічого коментувати: Сі Цзіньпін прохання про допомогу проігнорував. 

Тема України прозвучала під час спільної заяви, але не було жодної конкретики. Сі Цзіньпін заявив, що його країна завжди виступала за мир та підтримку діалогу.

«Хотів би наголосити, що по українському врегулюванню ми неухильно керуємося принципами статуту ООН, дотримуємося об'єктивної та неупередженої позиції, активно сприяємо примиренню та відновленню переговорів», — зазначив він.

За словами глави КНР, його «країна твердо стоїть на вірному боці історії», а сам він сподівається на підтримку тісних контактів із путіним для розвитку двосторонніх відносин. Експерти вважають, це лише сигнал для заходу, що Китай також в грі. Адже бути поза головним мировим конфліктом — це бути поза історією. Наразі Китай не обирає сторону, він грає за себе. 

Спільна заява КНР і рф — набір дипломатичних гасел, вважають аналітики ISW.

«Сі похвалив путіна, підтвердив відданість росії в Раді Безпеки ООН і посилив позицію КНР щодо політичного врегулювання війни в Україні. Путін оголосив низку заходів, що свідчать про орієнтацію росії на Китай, про залежність в енергетичному та економічному секторах, які є односторонніми в порівнянні з помірними зобов'язаннями Сі», — говориться у звіті.

Очікувалося, що Китай якщо не сприяє москві у постачанні зброї чи амуніції, то хоча б допоможе обходити санкції. Але  голова КНР не сигналізував про намір підтримати війну рф проти України. Це є кроком назад порівняно з тим, що путін сподівався досягти. 

В ISW вважають, що перемовини оформили статус росії як васала Пекіну. Це та карта, з якою Китай може вести перемовини з Вашингтоном, надаючи москві лише обіцянки. Китай не може ігнорувати фактичний статус путіна як військового злочинця. 

Із висновками експертів погоджуються світові ЗМІ. 

«Хоча західні союзники України попереджали, що Пекін може надати москві зброю, ні путін, ні Сі не згадали про військову допомогу... Уникливі коментарі двох лідерів говорять про те, що жодного прориву не сталося і з планами мирних переговорів», — пише The New York Times.

«Китай і росія — це абсолютно різні країни з точки зору ВВП і науково-технічного потенціалу. Відносини між ними асиметричні. У цій парі Пекін отримує набагато більше влади. Залежність росії від Китаю різко посилиться», — зробили висновок репортери DW.

«Два автократи за бенкетом із перепелів, оленини, сибірської лососини та гранатового шербету створили антизахідний договір, якого побоювалися у Білому домі. Весь візит проходив через призму взаємного антагонізму обох країн стосовно США», — так оцінили перемовини журналісти СNN, зробивши акцент не лише на меню, а й на глобальній меті кремлівського засідання. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова