Як харківські підприємці відроджують роботу у регіоні, що страждає від обстрілів - Накипіло
Події

Як харківські підприємці відроджують роботу у регіоні, що страждає від обстрілів

  • Христина Лисова
  • Ігор Лептуга
  • 27 Вересня 2022

Харків не підкорюється окупантам. Бізнес відновлює роботу магазинів, торгових центрів після обстрілів та продовжує інвестувати у свій розвиток. Як це відбувається? 


Харківський спеціаліст з комп'ютерних мереж Данила Деревльов, який створив компанію Unity IT, не полишав місто навіть під час найзапекліших боїв. З початку війни місто обстрілюють хіба не щодня, однак це не заважає бізнесу працювати. «У мене багато замовлень і я продовжую працювати», — зазначає підприємець. 

Зараз у Харкові, за даними Харківської  обласної державної адміністрації, зараз проживає близько 700–800 тисяч людей. Товари та послуги користуються популярністю, що мотивує працювати бізнес. 

Snymok ekrana 2022 10 06 v 16.32.47

Компанії працюють

Данила Деревльов розпочав свою справу у 2012 році. Тоді, згадує підприємець, системи відеоспостереження лише починали користуватися популярністю. Для просування своєї продукції вони друкували брошури і роздавали їх у котеджному містечку під Харковом. Також компанія підписала договір із харківським інтернет-оператором Welcome – співробітники Unity IT їздили та підключали клієнтів оператора до інтернету. «Якщо замовлення надходило з квартири у звичайній багатоповерхівці, то це завдання виконував монтажник. А якщо дзвонили із заміського будинку чи елітної квартири, приїжджав я і спілкувався із замовником безпосередньо», — згадує Данило Деревльов. Він пропонував клієнтам, наприклад, ще й встановити відеокамери у квартирі, будинку чи офісі. Кількість клієнтів постійно збільшувалось, замовлень багато і зараз, незважаючи на постійні обстріли міста. 

Керівник медичної компанії, що працює у Харкові та попросив не називати його імені каже, що місцеві жителі вже не переймаються через постійні обстріли. «Люди купують товари та послуги, ходять на роботу та зберігають оптимізм. Ніхто не вірить, що російські окупанти здатні захопити Харків», — зазначає він. 

Від початку російського вторгнення у Харкові, що як і Миколаїв постійно потрапляв під обстріли, було частково зруйновано чи знищено близько половини ринків та торгових майданчиків. Приблизно 70% з них вже відновили свою роботу, зазначає прес-служба Харківської міської ради. У місті вже працює більша частина від довоєнної кількості маленьких магазинів та мереж магазинів, додають в Українській раді торгових центрів (УСТЦ). Наприклад, свої двері вже відкрили 64% від загальної кількості аптек у місті, усього 255, а саме: Копійка, 911, АНЦ, Куля, Славутич, Клас, Льода, КП Муніципальна аптека тощо. Працюють магазини мережі Салтівського м’ясокомбіната (74) та Кулиничі (137). До речі, в кінці серпня Львівська обласна військова адміністрація повідомила про будівництво хлібопекарського комплексу компанії Кулиничі, у який планується інвестувати 20 млн євро. Запуск запланований на наступний рік, а на підприємстві працюватимуть 500 переселенців із Харкова та 2,5 тисяч місцевих жителів.

В УСТЦ повідомляють, що у вересні в Харкові працює вже 55% торгових центрів, тоді як у червні свої двері відкрила лише третина. Російські окупанти пошкодили шість великих торгових центрів, три з них вже відновили свою роботу. Наприклад, у середині вересня відкрився перший та другий поверх  ТРЦ Nikolsky, а в середині жовтня планується відкриття третього поверху. Торговий центр постраждав у березні. 

Торгово-розважальний центр Дафі, що знаходиться на Салтівці, зазнав руйнувань кінотеатру Multiplex, частково зруйнована покрівля над гіпермаркетом та льодовою ареною Айс Холл. Пошкоджена фасадна частина ТРЦ. Зараз він відновив роботу. Приблизно половина орендарів вже працює у відновленому ТРЦ Французький бульвар, що також зазнав руйнувань у липні. 

Чому бізнес повертається

У Харкові зараз знаходиться 700-800 тисяч людей, зазначають у Харьківській ОДА. До початку війни у місті проживало біля 1,4 мільйони жителів. Директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський каже, що в Харків прибувають евакуйовані жителі з найближчих районів. Окрім того, повертаються і місцеві жителі. «У містян є кошти і вони готові їх витрачати. Держава виконує всі свої зобов’язання, вчасно виплачує соціальні виплати», — зазначає Бураковський. Оскільки є попит, то з’являється і пропозиція. 

Заступник директора соціологічної групи Любомир Мисів говорить, що складне матеріальне становище мотивує людей повернутися додому. Окрім того, частина людей не змогли знайти житло за кордоном чи в інших регіонах, та роботу. «Ми спостерігали зростання економічної активності на Київщині у квітні, коли російські війська пішли з-під столиці», — говорить він. 

Є й психологічна причина — після великих потрясінь відчуття страху вже не таке сильне, каже Ігор Бураковський. Тим паче, ВСУ звільнили майже всю Харківську область, регіон став більш безпечним для його жителів. І це також мотивує людей повертатися додому.   

Куди варто вкладати, а куди — ні. Як зберегти заощадження під час війни

 

Цю публікацію було створено за фінансової підтримки Європейського Союзу в партнерстві з DW Akademie. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю медіагрупи «Накипіло» та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова