День народження легенди українських шахів Василя Іванчука - Накипіло
Події

День народження легенди українських шахів Василя Іванчука

18 березня 1969 року народився шаховий геній України — Василь Михайлович Іванчук. Чемпіонів та видатних гроссмейсерів багато, але Іванчук — винятковий.

Він зібрав менше титулів, ніж заслуговує масштаб його таланту. Та найбільше визнання — слова топових гросмейстерів, що саме Іванчук найглибше за всіх у світі розуміє та впливає на шахи.

Ivanchuk
Суперники дали йому прізвисько Big Chucky (Великий Чакі).

Геній народився у селі Копичинці Тернопільської області. Батьки навчили Василя грати в шахи у шість років.

В інтерв'ю Іванчук зізнався, що батьки намагалися захопити його шахами, щоб відволікти від картярських ігор, які тоді цікавили малого найбільше.

Їм це вдалося: дуже швидко хлопця вже нічого не захоплювало, крім шахів. Навіть у школі він переставляв фігури, сховавши дошку під партою. 

Спочатку був виграш юнацької першості Європи, а вже за два роки 19-річний студент виграв мрію багатьох гросмейстерів — турнір у Лінаресі.

Протягом 1990–2000-х років Василь Іванчук входив у десятку найкращих шахістів планети. Він був віце-чемпіоном світу за версією ФІДЕ у 2002 році, чемпіоном Європи 2004 року, чемпіоном світу з бліцу 2007 року та зі швидких шахів 2016 року.

Триразовий переможець супертурніру в Лінаресі, вигравав інші престижні змагання. Чотириразовий переможець шахових олімпіад у складі збірної срср та України.

У популярному серіалі «Ферзевий гамбіт» (The Queen's Gambit) головна героїня Елізабет Гармон  у фіналі грає реальну партію, яка відбулася у 1993 році між Василем Іванчуком і американським шахістом Патріком Вольфом.

А сам Іванчук отримував пропозицію зіграти одну з головних ролей: радянського шахіста Боргова.

«Мені написали на мейл. Я не одразу відповів, тому що не знав: ані що за телекомпанія, ані чи це правда чи афера, ані чи це якийсь жарт. З'ясував, що це солідна компанія, що готується такий серіал, і тоді написав, запитуючи, що пропонують. Адже я мусив знати більш-менш обсяг роботи. Тиждень між листування минув і мені повідомили, перепросивши, що знайшли іншого актора на цю роль. 

Забігаючи наперед, скажу, саме роль Боргова була б мені некомфортною. Якщо вже вибирати персонажа, якого б я зіграв, то це сторож, який навчив маленьку дівчинку грати у шахи. Ця роль мені більше підходить. Вона богемна, емоційна, принаймні, так видалось у фільмі. Для цього сторожа шахи були чимось чарівним, таємничим».

Іванчук продовжує виступати на професійному рівні, і досі утримується у рейтингах високого рівня. У Львові працює його шахова школа.

Василь Іванчук, маючи найвищий талант — при тому не має гордині. Він все життя присвятив шахам, легко обігрував сильніших суперників та карколомно програвав слабшим, захопившись цікавою ідеєю чи задля експерименту.

Якось ледве не пропустив церемонію нагородження, ставши чемпіоном світу зі швидких шахмат, загравшись у шашки.

Іванчук обігрував казино, сміявся над банальними успіхом та славою, залишаючись простою порядною людиною — ніби з сусіднього двору.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова