Як відновити зруйноване чи пошкоджене під час війни житло - Накипіло
Події

Як відновити зруйноване чи пошкоджене під час війни житло

  • Альона Нагаєвщук
  • 12 Лютого 2023

Допоки уряд шукає варіанти відшкодування збитків, громадяни зацікавлені отримати компенсацію «тут і зараз». Як діяти? Розповідаємо про основні кроки.

Цю публікацію було створено за фінансової підтримки Європейського Союзу в партнерстві з DW Akademie. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю медіагрупи «Накипіло» та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Куди звертатися?

Перший крок — надіслати запит на компенсацію онлайн на порталі «Дія» або у застосунку. Також заяву можна подати у паперовій формі через ЦНАП або нотаріуса. Залишити її може як власник житла особисто, так і його представник. Останній повинен мати нотаріально засвідчену довіреність.

«Нотаріальне підтвердження того, що ваше майно постраждало внаслідок бойових дій, справді НЕ є офіційним доказом цього факту. Ви можете описати шляхи вирішення ситуації, які вважаєте потрібними. Проте навряд чи цей документ може бути належною юридичною заміною акту обстеження будівлі»? — каже адвокатка Анна Іщенко.

До заяви необхідно додати:

Копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості (якщо будинок не введений в експлуатацію або йдеться про іпотечний договір).

Фото- і відеоматеріали після пошкодження та, за наявності, до руйнування будинку. Якщо немає змоги надати власні фото та відео пошкодженого майна, як доказ підійдуть повідомлення у ЗМІ чи Telegram-каналах, де показано вашу оселю. Можете попросити сусідів або волонтерів провести фото- та відеофіксацію стану вашої нерухомості. Для порівняння «до/після» використайте супутникові знімки з Google-карт.

Акт обстеження майна. Відповідний документ на місці складає працівник ДСНС. Також це уповноважені робити представники військово-цивільної адміністрації, поліції, прокуратури.

Підготувати такий акт можна самостійно у довільній формі. Експерти програми USAID DOBRE розробили інструкцію в поміч. Яка загальна площа будівлі, які її складові, скільки квадратних метрів повністю або частково зруйновано — цього для початку достатньо. Аби документ відповідав нормам законодавства, не зайвим буде порадитися з юристом.

А якщо мій будинок — пам'ятка архітектури?


Перевірте, чи є ваша оселя у Реєстрі нерухомих пам’яток України. Якщо це справді так, вкажіть у заяві відповідний охоронний номер будинку та коротко опишіть його історичне та культурне значення.

«Чим ретельніше ви зафіксуєте масштаби ушкоджень майна, чим більше надасте підтверджень, що це сталося внаслідок бойових дій, тим простіше ваші документи проходитимуть погодження щодо надання компенсації. Таким чином постраждалий уникне потреби тричі (а то і більше) ходити в одні й ті ж інстанції щодо різних питань. Це можуть бути будь-які питання, пов'язані з покращенням умов проживання», — пояснює Анна Іщенко.

У випадку ОСББ все виглядає зрозуміло з точки зору алгоритму дій. Водночас в Україні у 28% багатоквартирних будинків досіне визначено форму управління. За законом, вони утримуються ЖЕКами. Хоча ця формальність не виключає їх із процесу відновлення. Тут також можна звернутися до нотаріуса або до військово-цивільної адміністрації свого міста. Вони допоможуть отримати необхідні відомості з Державного реєстру речових прав та заповнити заявку.

Запит на компенсацію розглядатимуть лише за наявності всіх цих документів.


Чи потрібно фізично бути присутнім у місті?

Адвокатка Анна Іщенко:

«Багато людей вважають за доцільне поки що залишатися поза межами України. Однак якщо ви перебуваєте за кордоном, у вас фактично немає можливості у призначений день і час прийти на обстеження будинку. Для юридичної коректності проходження цієї процедури треба довести, що це дійсно ваше майно і ви претендуєте на компенсацію. Адже краще за вас ніхто не може знати, що було в оселі до обстрілу та наскільки цінними є втрачені речі».

Хто розглядає заяву?

Ця функція покладена на Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації. Її можуть створити виконавчі органи місцевих рад, військові або військово-цивільні адміністрації. Вони й вирішують: задовольнити запит чи відмовити у компенсації.

У якій формі буде компенсація?

У законопроєкті про відшкодування воєнних збитків пропонується кілька варіантів:

Власникам майна, яке підлягає ремонту, — забезпечити будівельні роботи та/або надання будматеріалів для них.
Власникам повністю знищених осель — надати житловий сертифікат. Цим документом держава гарантує профінансувати купівлю квартири або іншого житлового приміщення на суму, вказану в сертифікаті.
І лише у власників приватних будинків є вибір: отримати житловий сертифікат або відразу гроші. Визначену суму перерахують на спецрахунок для будівництва житла. Очевидно, що навіть у разі повного знищення оселі в людини залишається ділянка. За бажанням можна відновити будинок на тому ж місці чи обрати будь-яку іншу локацію.

Остаточну процедуру у Верховній Раді поки що не погодили. Законопроєкт очікує на друге читання.

Альтернативне рішення для ОСББ — податися на грант

«Швидко і без бюрократії». Так у Фонді енергоефективності говорять про грантову програму для ОСББ «ВідновиДІМ». Співвласники можуть відремонтувати пошкоджені обстрілами домівки за донорські кошти. Щоправда, є обмеження: поки що програма діятиме у Київській, Житомирській, Сумській та Чернігівський областях. У разі успішної реалізації пілоту цю можливість поширять і на інші регіони. 

Максимальний розмір гранту на один проєкт — 6 мільйонів гривень.

Гроші можна використати для:

• заміни або ремонту пошкоджених віконних блоків, балконних чи зовнішніх дверей;
• ремонту фасадів і даху;
• оновлення обладнання дахових котелень та інженерних мереж.

Кошти надаватимуть безповоротно і без співфінансування від ОСББ. 70% узгодженої суми Фонд дасть авансом на купівлю матеріалів. Решту виплачуватимуть за актами виконаних робіт.

Чи можлива допомога від міськради? Досвід харківського ОСББ

Березень минулого року. Черговий обстріл міста. Уламок ракети потрапляє в дах шестиповерхового будинку на Олексіївці. Зруйновані перекриття і вентканали, пошкодило одну з квартир. Як розповідає місцева мешканка, дах відремонтували за кошти резервного фонду ОСББ. Але це, швидше, тимчасове рішення.

«Дах перекрили профнастилом, цього вистачить на певний час. Просто аби людям у квартири не накрапав дощ. А так там досі інколи щось сиплеться, задуває сніг. Щомісяця робимо латки, щоб якось дотягнути до весни. Якщо будуть якісь міські програми або гранти для ОСББ, будемо подаватися. Нам потрібно відремонтувати дах усього будинку. Там і до війни було що лагодити: сам по собі проєкт даху — проблемний», — каже Наталя Єрьоменко.

За її словами, хоча мерія доволі швидко допомогла зрізати пошкоджений дах, з капітальним ремонтом чиновники не квапляться.

«Це й зрозуміло. Коли мешканці обирають ОСББ, вони самі займаються вирішенням комунальних і житлових питань. Логічно, що міськрада ремонтує будинки, які утримуються ЖЕКом. Але сьогодні інші часи. У департаменті ЖКГ мені пояснили, що ОСББ стоять мало не в останній черзі на відновлення. От якби зробили комісію окремо з питань ОСББ, аби нам хоча б техніку надавали, хоч щось…», — скаржиться Наталя Єрьоменко.

Ремонт покрівлі комунальники оцінили у 400 тисяч гривень. На думку Наталі, сума завищена. Приватна будівельна компанія, до якої вона звернулась, порахувала кошторис тих же робіт: вийшло 125 тисяч гривень.

З початку повномасштабної війни пошкоджено понад 800 тисяч помешкань

Масштаби руйнувань відрізняються у різних регіонах. За попередніми даними, у Донецькій області це 28,92% від загальної кількості пошкоджених осель, у Луганській — 20,07%, у Київській — 18,13%, у Харківській — 15,07%.

map ukr 02 1 scaled

Наразі Фонд держмайна та профільні відомства розробляють методики: як коректно порахувати збитки. Щодня розмір відшкодування зростає. За оцінками Мінрегіону, на відновлення та будівництво житла вже потрібно щонайменше $69 мільярдів. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова