4 лютого. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

4 лютого. Цей день в Україні та світі

  • Тетяна Ямпольська
  • Анна М‘ясникова
  • 4 лютого

4 лютого 1924 року народилася Дарія Гусяк, легендарна зв’язкова Романа Шухевича

Дарка організовувала хати-криївки для командира УПА, опікувалася його здоров’ям. Це було карколомне життя підпільниці, у постійній конспірації, серед ворогів. Дівчина постійно носила з собою отруту і пістолет, та коли в 1950 році її вислідили та заарештували, скористатися ними не встигла. Дарку катували, та вона не здалася.

Дарія Гусяк була позбавлена волі на 25 років, провела їх у таборах і тюрмі, і вийшла на волю в 51 рік. За часів незалежності вона пропагувала українську ідею в міжнародних організаціях, померла влітку 2022-го в 98 років. Її доля заслуговує на екранізацію: за майже сторіччя героїня пережила злети й забуття, випробування і пригоди, перебувала у засланнях і сходила на високі трибуни. Дарія дочекалася здійснення мрії про незалежну Україну і зазнала міжнародної слави.


Фото: documentary.org.ua

4 лютого 1936 року народився уславлений археолог Борис Мозолевський

Саме він відкрив Україні та світу славнозвісну золоту скіфську Пектораль, дослідивши курган Товста Могила. Відкриття сталося у 1971 році на Дніпропетровщині. Експедиція Мозолевського відкопала багате поховання, серед інших скарбів була пектораль — нагрудна прикраса скіфського царя IV сторіччя до н. е. Її вартість обрахувати неможливо. Пектораль вразила сучасників, її називали «поема золотого сонячного сяйва».Борис Мозолевський знав, що розкішні знахідки москва зазвичай перетягує у власні музеї. Він натягнув прикрасу з чистого золота на шию, зверху — пошарпану тілогрійку, і так привіз її до Києва. Пішов до Олеся Гончара, той підключив партійну верхівку, і так скарб залишився у Києві. Пектораль стала своєрідною «охоронною грамотою» для археолога: Мозолевський перебував під наглядом кдб через «націоналістичні погляди», але влада не ризикнула його арештувати через всесвітню славу.Коли в 1991 році прийняли Декларацію про незалежність, Мозолевський був у черговій експедиції: він пофарбував свій вагончик у степу в блакитний і жовтий та підняв над станом археологів прапор у національних кольорах, зшитий із футболок


4 лютого 2015 року Верховна Рада України позбавила Віктора Януковича статусу президента України

Взагалі-то Конституція України передбачає, що всі президенти нашої держави зберігають за собою це звання довічно. Позбавляти звання президента можна лише шляхом імпічменту. В лютому 2014 року імпічменту не було: Янукович просто втік до росії після кількамісячного протистояння з народом і масових убивств мирних громадян. Тож ухвалення такого закону — швидше символічне та політичне рішення, ніж юридичне. 


3 лютого. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова