31 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

31 січня. Цей день в Україні та світі

31 січня 1734 року російська імператриця Анна видала таємний указ «Про шлюби малоросів»

Він був адресований призначеному правителю Малоросії князю Олексію Шаховському. Цей указ — яскраве свідчення імперської політики русифікації. До імператриці дійшли донесення про часті шлюби українців із білорусами, поляками та іншими іноземцями.

В указі зазначалося, що такі шлюби суперечать російському інтересу. Шаховському наказали докладати зусилля, аби таким шлюбам запобігати. І навпаки: сприяти, щоби «малоросійський народ охоту мав своячитися і до шлюбу вступати з нашим великоруським народом». 

31 січня 1941 року було створено Київську кіностудію науково-популярних фільмів (з 1954-го — «Київнаукфільм»)

Це легендарна кіностудія, яка створювала документальні стрічки, фільми про тварин і людей, художні замальовки та мультфільми. Щороку студія випускала понад 400 науково-популярних, мультиплікаційних і навчальних стрічок. Документалістика тоді була чи не єдиним острівцем свободи у підцензурному кіносвіті.

Найкращі мультфільми київського виробництва

В архіві багато унікального матеріалу, є й кадротеки: збірки кадрів з видами Києва, Дніпра. Не одне покоління дітей виросло на смішних мультиках студії про шкодного Петрика П'яточкіна або пустотливого Капітошку. Скарби української анімації, що обожнює малеча, створили саме тут: «Козаків», «Капітана Врангеля», «Лікаря Айболитя». Із набуттям незалежності України на студії знято цикл із 104 серії «Невідома Україна». Понад 500 фільмів кіностудії нагороджені призами і дипломами міжнародних кінофестивалів. 

31 січня 1971 року народився Андрій Парубій — український політик, учасник Помаранчевої революції та Революції Гідності

Парубія вносило на верхівку українську політики прямо з полів битв. Уперше його заарештували у 18 років, ще за радянщини. Йому оголосили про обрання народним депутатом до Львівської облради, коли він сидів у СІЗО за антирадянську ходу.

У 2004 році Парубій був комендантом Українського дому в Києві, а в 2013–14 роках — очільником наметового містечка та керівником загонів Самооборони Майдану. В лютому 2014-го після перемоги Євромайдану був призначений Секретарем РНБО. На цей час припали початок анексії Криму і збройного вторгнення росії на сході України.

Андрій Парубій

Парубій курував АТО проти сепаратистів. У 2016 року Парубія обрано Головою Верховної Ради. Бажані реформи тоді не вдалося провести якісно. Для Парубія важливою була декомунізація, і закони щодо неї бути прийняті. Вони значною мірою позбавили мапу України від імен радянських катів.

Фото: rada.gov.ua

31 січня у 1893 році був зареєстрований товарний знак Coca-Cola

Легендарний нині напій спочатку був лікарським засобом. Фармацевт Джон Пембертон намагався винайти болезаспокійливий засіб. Він змішав цукровий сироп, кофеїн і відвар коки. Напій вийшов стимулюючий, і в аптеках продавався як ліки від розладів нервової системи за п'ять центів склянка.

Металлическая табличка "Кока-Кола (Вишня) / Coca-Cola (Cherry)"  (ms-001190), цена 170 грн — Prom.ua (ID#1027411902)

Нині логотип Coca-Cola упізнають у всьому світі. Рецепт тримається в суворій таємниці: лише три керівники компанії можуть одночасно знати формулу. Та, ймовірно, коку в напій уже не додають ) Наразі корпорація Coca-Cola зупинила роботу в рф на тлі російської агресії проти України.

Фото: prom.ua


30 січня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова