26 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

26 січня. Цей день в Україні та світі

26 січня 1923 року в Харкові була створена літературна спілка «Гарт»

Її утворили українські пролетарські письменники. Головною умовою участі в спілці була творчість українською мовою. Спілка мала центральне бюро в Харкові на чолі з Василем Еллан-Блакитним (Елланським), а також філії в Києві, Одесі та навіть у Канаді.

Найсильнішим був харківський осередок. До нього входили Микола Хвильовий, Павло Тичина, Майк Йогансен, Юрій Смолич, Микола Бажан та інші. В основу праці спілка «Гарт» покладала марксівську ідеологію. Програма притримувалася партійної лінії. «Гарт» якийсь час дійсно виконував провідну роль в літературному й мистецькому процесі та об’єднав велику кількість талановитих українських письменників

Вейн Дуглас Грецкі (Іван Грецький) народився 26 січня 1961 року

Це канадський хокеїст українського походження, найвидатніший бомбардир за всю історію НХЛ та один з найвідоміших спортсменів XX сторіччя. У 1978–88 роках виступав за клуб «Едмонтон Ойлерз», з яким чотири рази вигравав Кубок Стенлі. Він встановив 61 рекорд і неодноразово завойовував індивідуальні призи Ліги: 9 призів найціннішому гравцеві та 10 — найкращому бомбардирові сезону.

Легендарний Грецкі, який має українське погодження, проти участі Росії в  МЧС-2022 - 24 канал Спорт

У Національній хокейній лізі Грецкі отримав прізвисько Великий. Вейн Грецкі ще з 2014 року привертав увагу до загарбницьких дій росії, а нині внаслідок її збройної агресії проти України закликав відсторонити росіян від участі у змаганнях із хокею.

Фото: instagram.com/waynegretzky

26 січня 1897 року народився Іван Юліанович (Ізраїль Юделевич) Кулик: поет, прозаїк, перекладач, дипломат

З початком революційних подій 1917 року вступив до лав більшовицької партії. Був учасником війни 1918–1920 років, згодом став консулом срср у Канаді, очолив Спілку письменників України.

Його поезії містять цікавий погляд на Україну, історію визвольних змагань, водночас оспівують жінку-робітницю, комуністів та інтернаціональну «єдність народів». Значна частина робіт Кулика друкувалася в Харкові, вийшло 13 поетичних та п'ять прозових збірок.

У 1937 році Кулика звинуватили у роботі на англійську розвідку, в участі в українському націоналістичному русі й антипартійній змові та розстріляли. 

26 січня святкують Всесвітній день екологічної освіти

Започаткували це свято структури ООН у Стокгольмі в 1972 році. Міжнародні організації цю подію використовують, аби нагадати: які проблеми із забрудненням довкілля існують та як вони впливають на здоров’я та якість життя людей. 

26 січня — День Австралії

Це свято зіткане з протиріч. Саме в цей день в 1788 році корабель із 730 засудженими пришвартувався до берегів бухти Сіднея та підняв британський прапор. Тут була створена перша колонія для злочинців на території Австралії. Найбільше місто континенту було назване на честь віконта Сіднея, що віддав наказ відправити флот для відкриття й дослідження нових земель. У той же час місцеві австралійці, аборигени вважають 26 січня Днем вторгнення та навіть Днем жалоби.

Бесплатные фото Австралия

Фото: pixabay


25 січня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова