10 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

10 січня. Цей день в Україні та світі

  • Тетяна Ямпольська
  • Вікіпедія
  • 10 Січня 2023
today

10 січня 1992 року в Україні ввели в обіг карбованці як купони Нацбанку України. Їх запровадили як грошову одиницю на перехідний період, вони ходили одночасно з радянським рублем. Купонокарбованці планували використовувати десь півроку, але вони були у вжитку до 1996 року аж до введення гривні та прийняли на себе весь удар інфляції. 

10 січня 1826 року почався збройний виступ декабристів в Україні проти царату. Офіцери Чернігівського полку у Василькові звільнили заарештованого одного з керівників Південного товариства підполковника Сергія Муравйова-Апостола. Повсталі захопили зброю, боєприпаси, продовольство, полкову скарбницю. Цей збройний виступ був проти самодержавства, кріпацтва і рекрутчини.

Повсталих у Чернігівському полку було приблизно 1 000 солдатів і 17 офіцерів. Успіху вони не мали, були зупинені урядовими військами і розстріляні. Ватажки повстання були страчені або засуджені до каторги, учасники піддані тілесним покаранням або переведені на Кавказ. А сам Чернигівський полк був сформований наново.


Фото: zhitomir.info

10 січня 1934 року народився Леонід Макарович Кравчук — перший Президент України після відновлення незалежності в 1991—1994 роках. За іронією долі, не дисидент або борець за незалежність, а саме комуніст Кравчук оформив незалежність нашої держави. Саме він у 1991 році від імені України підписав Біловезьку угоду разом із Борисом Єльциним та Станіславом Шушкевичем про припинення існування срср.

Під час президентства Кравчука Україна надбала головні ознаки та символи держави:  національний герб, прапор та гімн, прийняла сенсоутворюючі законодавчі акти, зформувала Збройні сили. Оформилося прагнення України до інтеграції з Європою.  З іншого боку, правління Кравчука запам'яталося політичною нестабільністю, невпевненою українізацією, страйками та економічною нестабільністю. Леонід Кравчук залишився у народній пам'яті як обережний та хитрий політик, його стиль характеризувався фразою «проскочити між крапельками». На честь Леоніда Макаровича народ назвав тачку «кравчучку».

10 січня святкують Всесвітній день метро. Саме цього дня 1863 року в Лондоні було відкрито першу лінію метрополітену. Вона мала довжину всього 6 кілометрів, але ця подія стала по-справжньому революційною для розвитку міського транспорту. Нині метро — ключова частина міської інфраструктури. А в Харкові протягом повномасштабної війни метрополітен став справжнім сховищем для харків'ян, врятувавши не одне життя від російських ракет і снарядів.

10 січня 1946 року в Лондоні відбулося перше засідання Генеральної асамблеї ООН, де були представники 51 країни світу. Україна відвідала ту доленосну конференцію в ролі члена-засновника ООН. Українська делегація взяла участь у розробці статуту організації. Очолив її нарком закордонних справ Дмитро Мануїльський. Це був фактично перший «вихід у світ» наших дипломатів. Збереглась ексклюзивна світлина з цієї події. Це виняткова фотографія: єдина, де на столі наших представників стоїть табличка з написом «Україна», а не «урср».

Фото: Центральний державний архів громадських об’єднань України


9 січня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова