Російські маніпуляції в Харківській області: моніторинг, що може зашкодити вашому психічному здоровʼю - Накипіло
Події

Російські маніпуляції в Харківській області: моніторинг, що може зашкодити вашому психічному здоровʼю

  • Олена Лептуга
  • Мітя Фєнєчкін
  • 2 Серпня 2022

Частину Харківської області окупували не тільки російські солдати, але й російські фейки та маніпуляції. І вони не менш потворні. Лише два тижні дослідження телеграм-каналів, які ретранслюють російську пропаганду й видають себе за харківські, — цьому доказ. Тож вашій увазі добірка фейків і маніпуляцій найбільших пабліків Харьков Наш (К118,7), Харьков Z (К98,9), На самом деле в Харькове (К31,3), X.Z. (К10,8) і районий паблік Купянск Zа Мир (970). Усього з 12 по 25 липня 2022 року зафіксовано 83 випадки брехні про ситуацію в Харкові й області.

«Один народ вместе с россией»

«30% області знаходиться під окупацією. Із перших днів повномасштабної війни у нас окуповані Куп‘янський та Вовчанський райони. Також можемо говорити про Ізюмський район, де залишаються приблизно 20 тисяч людей», — зазначив в інтервʼю Укрінформу голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Активні бойові дії відбуваються на півночі області, на північно-східному та південно-східному напрямках. Станом на 29 липня карта воєнних дій у Харківській області виглядає так. 

їSnymok ekrana 2022 08 02 v 21.44.19    

У цій ситуації окупанти пробують переконати, що Україна не прийде й ці райони назавжди перейшли під владу рф. Як аргументи вони демонструють, як перефарбовуються мости й вʼїзди в населені пункти та вішаються триколори, а також анонсують видачу російських паспортів.  

Snymok ekrana 2022 08 02 v 21.45.11

Планами на майбутнє діляться й колаборанти. В інтервʼю ТАСС так званий «глава временной гражданской администрации Харьковской области» Віталій Ганчев зазначив: «Нам будет оказываться всесторонняя помощь. То есть Украина сюда не возвращается. И каждый раз, когда меня спрашивают, а вот не вернутся ли украинские власти, можем ли спокойно себя чувствовать, я <...> всем отвечаю, что нет, никто из этих нацистов сюда не вернется, мы будем строить нормальную жизнь».

«Главы Харьковской области и ДНР подписали соглашение о сотрудничестве»

Проросійські пабліки максимально «підсвічують» діяльність осіб, що вважають себе очільниками районів та Харківської області. Вони легітимізують так звану «владу» так званими міжнародними зустрічами, наприклад, повідомляють, що «главы Харьковской области и ДНР подписали соглашение о сотрудничестве. Церемония подписания прошла в Донецке. Подписи под документом поставили глава ДНР Денис Пушилин и глава военно-гражданской администрации Харьковской области Виталий Ганчев». Терористи, зокрема, пообіцяли «защищать друг друга от внешней агрессии». 

Нагадаємо, 11 липня в тимчасово окупованому селищі Великий Бурлук ліквідований місцевий колаборант Євген Юнаков. Він вважав себе керівником місцевої адміністрації.

«Договорами» прикривається у грабіж зерна, яке окупанти вивозять з Харківщини в росію. Через повномасштабну війну незасіяними в Харківській області лишилися 40% полей. Просування ворога й мінування позбавило аграріїв ще частини врожаю. Наразі жнивують на чотирьох підконтрольних районах: Лозівському, Красноградському й частині територій ще двох районів – Богодухівському і Чугуївському. 

Snymok ekrana 2022 08 02 v 21.45.52

У згаданих тг-каналах тиражуються інтервʼю, записані російськими пропагандистами, чи робочі наради. Обовʼязковою складовою має бути «героїчний» шлях колаборанта, як-то протидія ВСУ.

Snymok ekrana 2022 08 02 v 03.12.56 Snymok ekrana 2022 08 02 v 21.46.16

Результатом однієї з них — рішення про те, що «Русский язык стал единственным государственным языком на освобожденных территориях Харьковской области. Украинский язык получит статус регионального». Пабліки також писали про «акредитацію» шкіл за російськими стандартами, підкреслюючи, що це «очень важная новость для педагогов, учеников и их родителей». СБУ повідомила про підозру у колабораційній діяльності начальниці відділу освіти Куп’янської міської ради. Слідчі кваліфікували дії колаборантки за ч. 5 ст. 111-1 Кримінального кодексу України: добровільне зайняття громадянином України посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Добра новина полягає в тому, що, за свідченням голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова: «У нас невелика кількість людей перейшли на сторону ворога. У прокуратурі відкрито близько 50, так би мовити, яскравих кримінальних проваджень щодо фактів державної зради. Це не 50 голів громад, бо на Харківщині їх усього 56, ні, звичайно. «Найяскравіші» — це очільники Куп‘янська, Балаклії. Це ті, кого вже затримано при звільненні населених пунктів, наприклад, Старого Салтову чи Вільхівки. У першому випадку затримали голову, у другому – секретаря».

«Жители Харьковской области начали менять неправильные номера на правильные»

Пропагандисти намагаються переконати, що всі мешканці тимчасово окупованих територій раді загарбникам. Для цього записують людей у чергах за гуманітаркою, показують продуктові магазини та міський транспорт. Навіть заклеєний триколором номер однієї автівки — вияв одноголосної підтримки агресорів.

Snymok ekrana 2022 08 02 v 21.46.36

Особливо цинічно звучать повідомлення із захоплених у перші дні повномасштабного вторгнення районів Харківщини: «Люди, проживающие в освобожденном еще несколько месяцев назад селе, положительно реагировали на изменения — проезжающие мимо одобрительно приветствовали тех, кто меняет цвета стелы, улыбались и показывали всем видом, что рады появлению российского флага» або «Эти люди чудом остались живы после того, как ВСУ сбросили на город мины-лепестки. Этим людям не нужны сказки о «воинах свиту», которые «вот-вот» придут их и освободят.  Они видели все своими глазами, видели правду, им не нужно ничего доказывать».

«В Харьков нацисты вцепились мёртвой хваткой»

Ідея денацифікації досі є актуальною для рашистів. Спецпідрозділ «Кракен», сформований із харківських добровольців, став ціллю максимальної кількості фейків і маніпуляцій. Найбільше про них пише паблік На самом деле в Харькове: «Главные «защитники», они же проклятие и беда города — это, безусловно, нацформирования, в частности, «кракены». В Харьков нацисты вцепились мёртвой хваткой, яростно сопротивляясь попыткам командования отправить их поближе к линии соприкосновения». Добровольців звинувачують у «прильотах», жертвах, мародерстві, причому максимально підкреслюється цинізм воїнів. Пишуть, що вони не тільки перебувають у житлових будинках, а й не дозволяють евакуюватися звідти мирним мешканцям;  їздять на нелегально ввезених чи «отжатых» цивільних автівках («Хорошо, если владельца просто ограбили, но оставили в живых. Часто бывает иначе»); і навіть  приписують їм корегування вогню: «Подписчики много пишут о странных обстоятельствах удара (вспоминают «анонс» Немичева и давние обстрелы Барабашова в рамках «бизнес-войны», удивляются, зачем россиянам тратить боеприпасы на обстрел рынка, отмечают странное отсутствие повесточников на остановке, на которой обычно их полно, и т.д.). Тем не менее, пока что российское происхождение прилета выглядит менее конспирологичным и более аргументированным — если, конечно, направление прилета определено верно». Цікаво, що інформація в постах подекуди суперечить, бо, з одного боку, «Кракен» нібито не хоче на фронт, а з іншого — командира підрозділу бачили то в Маріуполі, то в Краматорську.

«Все-таки Украина — государство в смартфоне, что бы там ни говорили клеветники»

Без «бандерівців» не обійшлася й наступна маніпуляція рашистів. Заклик правоохоронців пильнувати диверсантів і запуск сервісу «Єворог» пропагандисти називають способом існування українських націоналістів: «Было бы странно отбеливать Бандеру, но не стимулировать при этом доносительство: бандеровцы таким образом «боролись» с коммунистами на Западной Украине».

Snymok ekrana 2022 08 02 v 21.47.45

Разом з тим є пости, метою яких є спроба приспати увагу харківʼян і налаштувати їх проти правоохоронців: «Помимо этого, еще несколько почти одинаковых историй: в несколько работающих харьковских кафе и пивных заходили веселые СБУшники (эмоциональные сородичи щедрых повесточников) и рекомендовали собственникам и барменам сообщать в Службу о подозрительных посетителях за вознаграждение. Подозрительные – это не с гранатой или прищуренными шпионскими глазами, а сочувствующие, поддерживающие или недостаточно осуждающие Россию».

Поява подібних постів — лише свідчення ефективності гарячих ліній та чат-ботів з виявлення зрадників. У березні саме завдяки пильності українців був виявлений «стєкольщик Ігор», який вивідував інформацію у харківʼян, пропонуючи допомогу в ремонті вибитих вікон. 


На жаль, і після чотирьох місяців обстрілів Харкова є ворожі інформатори, які передають фото та відеозаписи місцезнаходження позицій, озброєння, укріплень ЗС України, координати об’єктів міської інфраструктури. 31 липня СБУ затримала двох колишніх співробітників правоохоронних органів, які зливали такі відомості окупантам, а напередодні — викрила групу зловмисників, які допомагали громадянам рф легалізуватися у нашій державі. Вони виготовляли паспорти громадянина України, у тому числі для росіян, які, за інформацією СБУ, вели розвідувально-підривну діяльність на користь окупантів.

Нагадаємо: 

Snymok ekrana 2022 08 02 v 21.47.58


Якщо ви після усього прочитаного хочете перевірите себе на знання маніпуляцій окупантів, пропонуємо пройти тест «Тупи як пропагандист: тест на розуміння російських маніпуляцій», розроблений в рамках проєкту Infocrime Харків, який реалізують  ГО «Інститут масової інформації» та медіагрупа «Накипіло».

Тупи як пропагандист: тест на розуміння російських маніпуляцій

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова