Чому Україна віддала ядерну зброю - Накипіло
Події

Чому Україна віддала ядерну зброю

  • Віктор Пічугін
  • Глеб Гаранич/ Reuters
  • 14 Січня

У 1994 році Україна підписала Будапештський меморандум. Вона відмовилася від третього в світі за розміром ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки від США, Великобританії та Росії.  

Розповідаємо, чому нашій країні довелося піти на такий крок.

Тиск США та Європи

8F55DA96 E007 432F 88AF 23AF274F9A1E w1023 s1

Ядерні ракети, які мала Україна, були націлені на територію колишнього заклятого ворога срср — США. Американці були не надто в захваті від гіпотетичної перспективи ядерного удару від молодої української демократії. Вони вимагали роззброєння, погрожуючи Україні міжнародною ізоляцією та блокадою. 

Президент США Білл Клінтон під час першого візиту в Україну навіть не залишав Бориспіль і зустрівся з Леонідом Кравчуком у будівлі аеропорту. Клінтон півтори години наполегливо переконував українського колегу відмовитися від ядерного арсеналу.

Термін придатності зброї

73489A72 2ACB 4ABD A620 EACE2CDF5580 w1023 s1

У всіх українських ядерних боєголовок у 1998 році закінчувався термін експлуатації, а нових у нашій країні не виготовляли: все виробництво було в росії. Українські фахівці не мали достатнього досвіду, аби безпечно розібрати ракети, тому їх треба було вивозити до рф. До того ж російський президент Борис Єльцин заявив, що після 1998 року його країна перестане приймати на свою територію небезпечні ядерні відходи.

 Даремність

FB057728 372E 452C 8EF6 4BCEF50BC324 w1023 s1

Україна мала ядерну зброю, але її не контролювала: ані Леонід Кравчук, ані Леонід Кучма ніколи не мали «ядерної валізки», яка б запускала ракети. До розпаду срср у країні було приблизно чотири тисячі тактичних ядерних боєзарядів. Ними Україна теоретично могла би стримувати рф від нападу, але у перші роки української незалежності вони зникли. Куди — невідомо. 

Матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Медіагрупи «Накипіло» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова