Освіта під час війни: як допомогти українським учителькам і вчителям - Накипіло
Події

Освіта під час війни: як допомогти українським учителькам і вчителям

  • Анна Мʼясникова
  • Ульяна Рудич
  • 29 Червня 2022

Через повномасштабний напад росії право українських дітей на освіту опинилося під загрозою. За три місяці війни було пошкоджено або зруйновано 1,5 тисячі навчальних закладів освіти. Приблизно 11 тисяч педагогів потерпають на окупованих територіях, а майже 24 000 вчителів і вчительок евакуювалися за кордон. Допомоги в освіті потребують 3,3 мільйона дітей шкільного віку.

Аби підтримати українське освітянство в тяжкий час, команда EdCamp Ukraine ініціювала кампанію «Моя війна: уроки» . Іноземці можуть зробити донат на самій платформі, а українці — через сайт EdCamp Ukraine за покликанням, додавши до платежу коментар «Моя війна. Уроки».

«Я вважаю, що разом із зовнішньою війною у нас відбувається війна внутрішня. Це завжди перебудова: руйнація старого, розбудова нового. Кризові ситуації приходять, аби ми зробили висновки, вивчили уроки. Власне, про такі уроки, не лише шкільні, а про життєві, йтиметься у кампанії. Зараз ми маємо чимало викликів: безпекових, щодо бомбосховищ, але це можливість переосмислити наші освітні простори. Це шанс вирішити багато проблем на цій енергії, яка є зараз. Ми дякуємо за підтримку кампанії як краудфандингової, так і інформаційної Black Sea Trust for Regional Cooperation – a Project of the German Marshall Fund of the United States (Чорноморський трастовий фонд, проєкт Німецького фонду Маршалла)», — додає Олександр Елькін. 

Snymok ekrana 2022 06 29 v 21.11.42

Спільнота запланувала зібрати мінімум 150 тисяч євро — для допомоги вчительству в трьох напрямках. 

«Протягом усіх цих днів, роблячи різні антикризові інтервенції, нам завжди хотілося показати внесок освітян власне у майбутню перемогу, збереження нашої державності, взаємопідтримку. Наші освітяни продовжували виконувати професійні обов'язки в непередбачуваних умовах, підтримували внутрішньо переміщених осіб, активно допомагали територіальній обороні, Збройним силам України. Не лише школи, а й дитячі садочки, інші заклади освіти перетворилися на місця, де люди змогли знайти дах над головою. Ідея кампанії спрямована підсвітити цей внесок», — розповідає голова Ради ГО «ЕдКемп Україна».

Крім того, під час кампанії вийде серія інтерв’ю з 25 освітянками й освітянами з різних регіонів. Це історії людей, які відрізняються за віком, професійним стажем, предметом викладання. Хтось вимушені були покинути домівку через війну, інші допомагали колегам, які потерпали від війни. Але всіх об’єднує розуміння цінності України, відчуття власної відповідальності та суб’єктності щодо ситуації у країні. В інтерв‘ю викладачі й викладачки розкажуть про те, які уроки вони винесли і поділяться думками, які ще попереду: від особистих до уроків для світової спільноти.

«Це урок про власні вразливість та силу одночасно. З одного боку ми маємо визнати: навіть якщо ми не пройшли окупацію чи не опинилися в Бучі, ми так чи інакше постраждали від цієї війни і ми продовжуємо страждати. Кожен та кожна на своєму рівні має певні втрати. І визнання того, що ми постраждалі, здається ніби це визнання нашої слабкості, але це разом з тим чесний підхід, що нам не просто, нам важко. Сила полягає в тому, що попри страждання, і випробування, які є у всіх, ми спромоглися продовжити наше життя, адаптуватися, реагувати на нього кожен і кожна у свій спосіб. Попросити про допомогу, прийняти факт, наприклад, якщо ти місяць не чув ракет і от раптом щось прилетіло, а твоє тіло продовжує тремтіти і ти нічого не можеш з цим зробити, — це нормально. І те, що, можливо, ти не можеш працювати так ефективно,  швидко, з такою віддачею та натхненням, як було до війни. Коли ти даєш собі право на визнання того, що тобі теж не просто, ти в якомусь сенсі знаходишся на дні, тоді ти можеш від нього відштовхнутися, щоби далі побудувати нове життя», — говорить голова Ради «Едкемп Україна».

Інтерв’ю публікуватимуться українською та англійською, зокрема на різних майданчиках за кордоном. Повні версії можна буде почитати на сайті медіагрупи «Накипіло». 

На яку допомогу спільнота збиратиме кошти?

Для педагогів, які хочуть навчати дітей, але через війну залишилися без обладнання, купуватимуть набори для дистанційної роботи (ноутбук, комп’ютерну мишку, роутер, навушники, пакет послуг для підключення інтернету). Вартість одного набору — 1,5 тисячі євро. Протягом кампанії організатори планують зібрати 75 тисяч євро для 50 вчителів і вчительок.

Понад те, освітянам та освітянкам, які цього потребують, забезпечать фахові консультації з психологічно-емоційної підтримки. Тут команда розраховує зібрати 37,5 тисячі гривень: це покриє витрати на мінімум п'ять годин консультацій для 250 людей.

Третій напрямок — підтримка регіональних освітянських (не)конференцій у громадах та містах, де ситуація більш-менш безпечна. Заявки прийматимуться від освітян хоч з маленьких сіл, хоч із великих міст. Також розглядатимуться заявки на проведення регіональних (не)конференцій, що надійшли ще в лютому — оргкомітети матимуть можливість оновити їх, якщо виникла така потреба. Подати заявку на проведення (не)конференції чи оновити вже подану можна за покликанням. 

«Ми збережемо гнучкість формату: офлайн, онлайн або змішаний. Щороку ми додаємо певний тематичний фокус. Події цієї хвилі, яка, ми сподіваємося, почнеться восени 2022 року, буде пов‘язана з відбудовуванням повоєнної освіти. Завдання регіональних EdCamp'ів найближчої хвилі — провести сесії та знайти інструменти й підходи, які допоможуть впоратися з воєнними викликами», — пояснює Олександр Елькін.

Хто зможуть отримати допомогу?

Це будуть українські освітяни, активні учасниці й учасники спільноти EdCamp Ukraine, які залишилися на території України, але через воєнні дії, вимушене переміщення втратили технічні можливості продовжувати працювати та навчати дітей. Цих педагогів номінують їхні колеги, котрі знають про нагальні потреби конкретних вчительок і вчителів. 

«Для нас буде мати особливе значення, що людина працює онлайн, і вміє це робити не на рівні розсилок у вайбер-чатах якихось завдань, а дійсно проводить онлайн-заняття та події. Ми будемо зважати на те, як людина бачить і усвідомлює свій індивідуальний план професійного й особистісного зростання, як вона бачить літні місяці, коли відбуватиметься компанія, як хоче підвищити кваліфікацію. Це будуть базові критерії для першого пункту». 

Передусім організатори надаватимуть допомогу тим, хто вимушено переїхали до більш безпечних регіонів України, або чиє житло через війну було зруйновано. 

________________________________________

Серія інтерв’ю «Моя війна. Уроки» підготовлена за фінансової підтримки Black Sea Trust for Regional Cooperation – a Project of the German Marshall Fund of the United States (Чорноморський трастовий фонд, проєкт Німецького фонду Маршалла).

Позиції громадської організації «ЕдКемп Україна» і Фонду можуть не збігатися з поглядами, висловленими освітянами в інтерв’ю.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова