Медична марихуана в України може лікувати - Накипіло
Події

Медична марихуана в Україні: може лікувати, але досі нелегальна

  • Альона Нагаєвщук
  • 13 Липня 2023

Всесвітня організація охорони здоров'я визнала позитивний ефект від використання марихуани в паліативній допомозі.

За даними Української асоціації медичного канабісу, понад 12 тисяч світових досліджень показують: марихуана покращує стан хворих на артеріальну гіпертензію, онкохворих і людей, які пережили інфаркт міокарда. Від канабісу стає краще пацієнтам із хворобою Альцгеймера, епілепсією, аутизмом та астмою.

Потенціал рослини є очевидним, але чому до препаратів з неї немає безумовної довіри? Спробуємо розібратися.

Почнемо з теорії: що робить марихуану наркотиком?

Офіційна назва марихуани — канабіс. Це наркотичний засіб, що отримується з коноплі. В англомовних джерелах термін cannabis вживається, коли йдеться про медичне застосування. А назвою конопля (англ. hemp) позначається сільськогосподарська культура.

Наркотичною рослина вважається через психоактивні речовини, які містяться в ній: канабіноїди (їх понад 60). Найбільший інтерес у медиків викликає канабідіол (КБД), який не впливає на сприйняття дійсності або увагу, але знижує больову чутливість і тривожні стани. Марихуана потрапляє до переліку наркотиків здебільшого через інший канабіноїд — тетрагідроканабінол (ТГК). Поки немає способу відокремити «добрий» канабідіол від інших. Ефективність лікування залежить від правильних дозувань.

Розрізняємо натуральне та синтетику

Те, що ми перерахували, — це фітоканабіоїди, природні речовини. Синтетична марихуана до них не належить. Ці хімічні сполуки виводяться у Китаї та Східній Європі, а потім продаються як аналог марихуани — спайси. Такий продукт украй шкідливий.

Ізраїльські медики використовують канабіс у лікуванні дітей

Медичний канабіс продається в аптеках кількох штатів США, у Канаді, Великій Британії, Нідерландах, Німеччині, Іспанії, Португалії, Індії.

205664

Одна з країн-лідерів у споживанні — Ізраїль. Як у Нідерландах і Канаді, вивчення лікувального канабісу тут фінансується державою. Ізраїль зважився на такі випробування вісім років тому.

Генеральний директор компанії iCAN: Israel-Cannabis фармацевт Саул Кайє стверджує, що 23% місцевих жителів вживають «травку» або вживали у минулому. Підприємець заснував стартап з дослідження медичної коноплі та пишається результатами: застосування препаратів з канабісу позитивно позначилося на самопочутті дітей з аутизмом і пацієнтів з хворобою Паркінсона.

«Згідно з дослідженнями, серед груп пацієнтів, які вживали канабіс, та груп, які проходили звичайне лікування, виявилося, що перші на 25% рідше відвідували лікарів, на 30% знизилася кількість виписаних їм рецептів. А загальна економія на лікуванні склала 50%», — каже Саул Кайє.

На думку ізраїльського експерта, наша країна лише виграє від вирощування медичних конопель хоча б тому, що рослина не вбиває ґрунт. А для пацієнтів, які безрезультатно випробували звичайні ліки, це шанс піти на виправлення. Яким же чином зацікавити наш уряд?

«По-перше, треба показати, наскільки вигідною буде легалізація канабісу, бо це може привнести мільярди в економіку країни. По-друге, продемонструвати, наскільки це дієво, показати хворих на епілепсію дітей, яким можуть допомогти препарати на основі канабісу. Це виведе медицину на високий якісний рівень», — вважає Саул.

«Ми приводили своїх дітей, аби показати чиновникам їхній стан»

Польським депутатам знадобилося вісім місяців, щоб узаконити вживання марихуани з медичною метою. Зрештою, у 2017 році Сейм ухвалив законопроєкт. Легальними у наших сусідів стали екстракти з канабідіолу (коноплі посівної). 

Дорота Гуданець, засновниця польського центру Fundacja Krok Po Kroku, розповідає: ця установа забезпечує лікування дитячої епілепсії за допомогою медичного канабісу. 

Сину Дороти лікарі діагностували складну форму епілепсії. При синдромі Дауна захворювання протікало особливо важко. Через п'ять років різноманітних терапій мати наважилася спробувати канабіс. Поліпшення було очевидним. Дорота об'єдналася з сім'ями, діти в яких потребували подібного лікування.

«Ми започаткували громадський рух, який вніс до польського Сейму законопроєкт. Якщо хтось думає, що це було легко, то це зовсім не так. Нам знадобилося багато зустрічей із фахівцями. Доходило до того, що ми приводили своїх дітей, аби показати чиновникам їхній стан, як вони вмирають», — згадує активістка.

За дослідження канабісу в Україні можна опинитися за ґратами

Сама конопля в Україні легальна. З неї виготовляються канати, тканини, мотузки. Заборонено верхівку рослини, в якій найбільше канабіноїдів: саме з неї виходять смола, витяжки, екстракти. 

За урядовими квотами невеликі дози канабісу дозволяється імпортувати в Україну для оперативно-розшукової роботи правоохоронців.

kontrolovana postavka

operativna zakupka

Проте досі, якщо б фармацевти і прагнули вивести на український ринок ліки з канабісом, у них нічого не вийшло б. Використання рослини заборонено навіть із науковою метою, а без цього неможливо випустити новий препарат. Чому так — пояснень немає, але закон попереджає про кримінальну відповідальність.

Медики: марихуана допомагає при хронічних болях та депресії

«До 40% людей, які страждають на епілепсію, не є чутливими до сучасних сильнодіючих ліків. Канабіноїди могли б знизити кількість цих пацієнтів удвічі. Тобто замість 30–40% ми б мали 15–20%. Простим врегулюванням використання канабісу в медичних цілях ми б допомогли мільйонам людей, які страждають на таку патологію», — стверджує Дмитро Ісаєв, нейрофізіолог, науковий співробітник Інституту фізіології імені Богомольця НАН України.

Поєднувати канабіс припустимо з іншими препаратами, зауважує Президент Українсько-німецької медичної асоціації педіатр Андрій Пеньков.

«В умовах рефрактерної епілепсії, де працюють два, а то й три протиепілептичні препарати, канабіс дає добрий результат. Понад те, якщо враховувати вплив на нирки та печінку, канабіс у порівнянні з цими препаратами набагато безпечніший. Але він іде не як монотерапія, тобто це не означає, що потрібно відмовитись від загальноприйнятої терапії», — пояснює експерт.

Йдеться про контроль за симптомами (біль, нудота, депресія) за допомогою марихуани.

Доступ до медичного канабісу. Чи реально таке у нас?

Щоб узаконити доступ пацієнтів до лікувального канабісу та препаратів на його основі, треба у законі про «Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» перенести позиції «канабіс, смола канабісу, екстракти та настоянки канабісу» та «Тетрагідроканабінол» з «Таблиці I» до «Таблиці II». Перший список — речовини, заборонені до будь-якого обороту, а другий — те, що дозволяється за рецептом лікаря та купується в аптеках із ліцензією на зберігання та продаж.

Ще потрібно визначити, який державний орган займеться ліцензіями на виробництво сировини, її переробку та супровід терапії. Інше питання — готовність медиків.

Організатори та учасники Міжнародної медичної канабіс-конференції, яка відбулася у Харкові ще у 2018 році, підписали резолюцію, в якій навчання українських фахівців — один із пріоритетів. 

Координатор заходу, юрист громадської організації «Єдиний досвід» Геннадій Шабас тоді вже розповідав, що у них накопичилося достатньо іноземних контактів, аби наші медики дізналися про використання канабісу більше.

«Зараз це заборонено в Україні, але в той момент, коли це стане законним, ми хочемо, аби наші лікарі вже були готові та розуміли, що робити», — додав Геннадій.

Після конференції з ініціаторами зв'язувалися французькі компанії, які готові були інвестувати у вирощування канабісу в Україні. Навіть якщо продавати у нас не вийде, французи згодні експортувати рослину за кордон, а Україні платити за послугу.

Геннадій Шабас упевнений: харківська зустріч учених, лікарів і людей, які потребують альтернативного лікування, не пройшла даремно. Це перший крок до осмисленого застосування марихуани в Україні:

«У цивілізованому світі з канабісу роблять ліки, а в нас — мотузки та мило».

Як завжди, вирішення питання впирається у політичну волю. Необхідно міняти пріоритети. 

«Канабіс не викликає залежності, як опіоїди. Ми розуміємо місце опіоїдів у знеболюванні тяжких пацієнтів або знеболенні при наркозі, а користь канабісу нам треба доводити лікарям. Це питання тотального невігластва у нашій країні. Ми спокійно можемо наражати дітей на абсолютно незрозумілі методи лікування, а те, чим користується весь світ, тут вимагає доказів», — вважає лікар Андрій Пеньков.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова